Je vakcína Pfizer nebezpečná ?

Vakcína proti koronavírusu spoločnosti Pfizer sa na trh dostala v roku 2020 a bola propagovaná ako mimoriadne bezpečný výrobok. Nedávne údaje z celého sveta, ktoré sa týkajú vedľajších účinkov a úmrtí po očkovaní, môžu však túto predstavu zásadne spochybniť. Potom, čo začiatkom roka 2020 našu planétu zasiahla prvá vlna pandémie Covidu-19, farmaceutický výrobcovia okamžite začali vyvíjať produkt, ktorý by dokázal rýchlo a efektívne zničiť túto chorobu. Aliancia spoločností Pfizer a BioNTech bola jednou z prvých, ktorá predstavila svoju „zbraň“ proti pandémii v podobe „revolučnej“ vakcíny uvedenej na trh pod obchodnou značkou Comirnaty založenej na technológii mRNA. Výrobok bol vyvinutý pomocou technológie mediátorovej jednovláknovej nukleovej kyseliny (RNA), ktorá bola predtým do značnej miery neznáma, a preto sa do klinických štúdií prvýkrát dostala v apríli toho istého roku. Táto technológia bola natoľko nová, že doteraz neexistovali žiadne štúdie bezpečnosti a nikdy neboli hodnotené dlhodobé účinky takýchto vakcín.

Vakcína Pfizer od prvého dňa žne nemálo chvály od amerických, britských a európskych mainstreamových médií, ktoré sa však zhodou okolností nevyhýbali zjavnej predpojatosti voči ostatným výrobcom vakcín. Po optimistickom nástupe však dnes prichádzajú pochybnosti o bezpečnosti tejto vakcíny, pretože počet úmrtí, z ktorých niektoré mohli byť spôsobené práve očkovaním Pfizeru, je dnes vyššia ako u niektorých iných vakcín.

Počet úmrtí po vakcinácií Comirnaty/Pfizer

Oficiálne vládne štatistiky z 12 krajín, konkrétne z USA, Indie, Brazílie, Argentíny, Indie, Čile, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Talianska a Dánska, ktoré boli zhromažďované a analyzované k 19. aprílu 2021, ukazujú, že celkovo bolo medzi príjemcami vakcíny Pfizer / BioNTech 2 485 úmrtí. Čo zase zodpovedá priemernej úmrtnosti v tých 13 krajinách, ktorá činí 39,4 úmrtí na jeden milión dávok podaných v prípade Pfizeru. Je to približne trikrát až päťkrát viac ako v prípade očkovania vakcínami spoločností AstraZeneca a Johnson&Johnson.

Najhoršia vlny úmrtí po očkovaní vakcínou Pfizer bola zaznamenaná v Nórsku, kde počet úmrtí na milión podaných dávok dosiahol 143. V USA prišlo o život 1 134 ľudí potom, čo dostali injekciu vakcíny Comirnaty, čo je podľa údajov poskytnutých americkým CDC a Systémom hlásenia nežiaducich účinkov vakcín (VAERS) viac ako dvadsaťkrát vyšší počet úmrtí v porovnaní s tým počtom, ktorý bol hlásený po vakcinácii vakcínou Johnson & Johnson.

Údaje mexického ministerstva zdravotníctva tiež ukazujú, že nežiaduce účinky vakcíny Pfizer sú výrazne vyššie ako u prípravku AstraZeneca alebo iných vakcín (k 17. aprílu bolo zaznamenaných 2,08 prípadov závažných nežiaducich účinkov na 100 000 dávok lieku Pfizer oproti 1,56 prípadom u lieku AstraZeneca a u prípadov údajne pripisované očkovanie je rozdiel ešte výraznejší – 2,62 oproti 0,38 na 1 000 dávok). Doteraz však nebola zistená jasná súvislosť medzi očkovaním prípravkom Pfizer a následnými úmrtiami.

Nepríjemná pravda

Médiá po celom svete hlásila desiatky úmrtí spojených s mRNA vakcínou od spoločnosti Pfizer. Zdá sa však, že žiadny z týchto prípadov nebol riadne vyšetrený.

V januári tohto roka Nórsko vyjadrilo znepokojenie nad 29 úmrtiami súvisiacimi s vakcínou Comirnaty, novinári agentúry Bloomberg tiež varovali pred rizikami, čo sa týka očkovania chorých pacientov starších 80 rokov. Minulý týždeň francúzski reportéri priliali olej do ohňa s odvolaním sa na lekára Michaela Cohena, ktorý povedal, že „vedľajšie účinky lieku Pfizer sú závažnejšie ako vedľajšie účinky iných vakcín“. Článok reportérov navyše zahŕňal zmienku o 386 úmrtiach súvisiacich s vakcínou Pfizer vo Francúzsku. Veľká Británia sa tiež začala obávať potom, čo sa nahlásilo 314 prípadov úmrtí súvisiacich s očkovaním PFIZER. Tentokrát to ale nebola médiá, ktoré vyvolali poplach, ale vláda.

Medzitým Oxfordská univerzita nedávno zverejnila štúdiu, ktorá ukazuje, že riziko trombózy portálnej žily sa zdá byť 30-krát vyššia u vakcín mRNA než u prípravku AstraZeneca.

Po týchto odhaleniach zo strany firmy Pfizer, na prekvapenie mnohých, nenasledovali vôbec žiadne kroky. Vzhľadom na minulosť tejto firmy, ktorá je známa špecifickými praktikami, agresívnymi marketingovými stratégiami a celkovou indiskrétnosťou, to až také prekvapivé nie je.

Jadro problému

Aj keď sa zdá, že sa výrobca príliš nezaoberá podrobnosťami týkajúcimi sa počtu úmrtí, posledné údaje ukazujú, že vysoká úmrtnosť môže byť spôsobená chybami samotnej technológie mRNA, ktorá nebola pred pandémiou covidu-19 príliš známa, keďže sa používa len krátky čas.

Zo serverov Európskej liekovej agentúry (EMA) na začiatku roku 2021 unikli dokumenty, ktoré odhalili vážne problémy, s ktorými sa potĺkala spoločnosť Pfizer pri prechode z laboratórnych testov vakcíny na jej plnú komerčnú výrobu. Podľa dokumentov, ktoré zverejnil denník Le Monde, došlo počas procesu k významnej strate integrity RNA – z 78,1 percenta na 59,7 percenta, pričom niektoré šarže dosiahli 51 percent. Laicky povedané „nízka integrita RNA“ znamená nielen to, že liek Comirnaty má nízku koncentráciu liečiva, ale tiež to, že viac ako 40 percent mRNA je nestabilných a môže vytvárať pre telo náhodné a škodlivé inštrukcie.

Uniknuté dokumenty tiež ukazujú, že sa Pfizer snažil tento problém prekonať zvýšením dávky, čo viedlo k vyššiemu percentu zápalových prípadov, trombofília, paroxyzme a ďalších nežiaducich účinkov(Dokument vo formáte pdf si môžete stiahnuť pozrieť tu).

Napriek skutočnosti, že EMA tento problém s prípravkom Comirnaty poznala, e-maily od najvyšších predstaviteľov regulačných orgánov, menovite zástupca riaditeľa EMA Noela Wathiona, ukazujú, že Pfizer neustále tvrdo tlačí na organizáciu, aby urýchlila schválenie vakcíny súčasne s FDA. Ak sú uniknuté materiály autentické, možno sa len pýtať, prečo by Európska agentúra lobovala za záujmy výrobcu vakcín napriek zrejmým zdravotným rizikám, ktoré sú s tým spojené.

Čo prinesie budúcnosť

Aj keď všetky vyššie uvedené fakty už môžu viesť k vážnym diskusiám o bezpečnosti vakcíny Pfizer, nemožno zabúdať tiež na ďalšie komplikácie spojené s otázkou dlhodobého účinku, čo je faktor, ktorý bude ešte len skúmaný.

Doteraz sa neuskutočnili žiadne štúdie o dlhodobej bezpečnosti vakcíny, nieto štúdie o liekoch a vakcínach založených na novej technológii mRNA všeobecne. Vedci a lekári zatiaľ nepreskúmali, či neexistuje riziko karcinogenity alebo poklesu plodnosti.

Rovnako ako každá iná prelomová technológia bola aj mRNA prijatá po celom svete s jasotom, opatrnosťou alebo negatívnymi reakciami. Rovnako ako klonovanie alebo akékoľvek iné vynálezy, ktoré sa zaoberali biológiou človeka na veľmi hlbokej úrovni, potrebuje aj táto technológia seriózne medzinárodné sledovanie a diskusia o jej bezpečnosti a rozumnosti jej hromadné aplikácie. Či sa však vedcom a lekárom podarí plne preskúmať účinky vakcíny Pfizer a ďalších produktov na báze mRNA bez enormného tlaku a lobingu zo strany „Big Pharma“ a politického establishmentu, ktoré sa podľa všetkého podieľajú na zakrývanie incidentov súvisiacich so zavedením na trhu svojho výrobku, sa ešte len uvidí.

Zdroj: Ria Novosti, Sputnik, Twitter, EMA