Covid-19 Vakcíny a ich úspešnosť v Mexiku

Mexiko sa zaradilo medzi krajiny, ktoré zvolili pragmatický prístup počas pandémie koronavírusu, a používa všetky dostupné vakcíny proti Covidu-19. Začiatkom mája mexické ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výsledky bezpečnosti aplikovania jednotlivých vakcín. Konkrétne ide o vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Cansino, Sinovac a Sputnik V. Výsledky sú zverejnené na stránkach ich ministerstva. Jedna časť je v pdf formáte(môžete si ich priamo stiahnuť), druhá časť je na ich stránkach. Po Maďarsku sú to ďalšie neoceniteľné čísla pre ľudí, ktorí sa rozhodujú, ktorou vakcínou sa nechajú zaočkovať. Tieto výsledky z Maďarska a Mexika nie sú ovplyvnené takzvanou hybridno-mediálnou vojnou a farmaceutickou lobby a ich „PR“. Treba podotknúť, že Sputnik V po Maďarsku dosiahol znovu najlepšie výsledky. Zaznamenal len 0.82 závažných vedľajších účinkov pri 100 000 aplikáciách. Najhoršie skončili vakcíny od spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Prvá menovaná zaznamenala až 2.06 a Pfizer/BioNTech 1.70 závažných vedľajších účinkov pri 100 000 aplikáciách(prehľadná tabuľka výsledkov).

Úspešnosť vakcín v Maďarsku

Najúspešnejšia vakcína sa stala Sputnik V, ktorá na každých 100 tisíc zaočkovaných osôb, zaznamenala len 1 úmrtie a len 95 osôb sa napriek očkovaniu infikovalo. Druhé miesto prekvapivo obsadila vakcína Astrazeneca, tretie čínska Sinopharm, štvrté Moderna a posledná skončila vakcína Pfizer/Biontech, ktorá zaznamenala až 32 úmrtí a 555 osôb sa aj napriek očkovaniu infikovalo.

  • Sputnik V – 1 úmrtie a 95 infikovaných na každých 100 tisíc očkovaných osôb
  • Astrazeneca – 7 úmrtí a 700 infikovaných na každých 100 tisíc očkovaných osôb
  • Sinopharm – 16 úmrtí a 356 infikovaných na každých 100 tisíc očkovaných osôb
  • Moderna – 20 úmrtí a 177 infikovaných na každých 100 tisíc očkovaných osôb
  • Pfizer/Biontech – 32 úmrtí a 555 infikovaných na každých 100 tisíc očkovaných osôb

Podrobnejšie informácie o jednotlivých počtoch použitých vakcín v Maďarsku nájdete na ich vládnych stránkach, ktoré sú uvedené na konci článku.

<Zdroj: Twitter, Gobierno de Mexico, EMA, Wikipedia, Koronavirus.gov.hu, vakcinainfo.gov.hu, abouthungary.hu