Plyn za ruble

Ruský prezident Vladimir Putin 23. marca oznámil, že platby za zemný plyn z takzvaných nepriateľských krajín sa budú odteraz uskutočňovať v rubľoch. Zdôraznil však, že Rusko bude aj naďalej dodávať plyn do iných krajín podľa objemu a ceny špecifikovanej v predtým podpísaných zmluvách. Keďže západné krajiny Rusku sťažujú obchodovanie v dolároch, eurách a librách, nezostávalo nič iné, ako obchod s plynom uskutočňovať v rubľoch – z čoho bude v konečnom dôsledku v konečnom dôsledku profitovať nielen Rusko, ale aj Čína.

Predajom plynu, ropy a iných produktov v rubľoch obmedzuje, alebo možno aj úplne vylučuje zmrazenie účtov Gazpromu, čím tieto peniaze chráni pred sankciami Západu. Aby však takzvané nepriateľské krajiny na začiatku získali ruble, budú musieť predávať cudziu menu na burze. Príjmy Ruska tak nebudú pochádzať len priamo z Gazpromu, ale aj z ruského devízového trhu. Očakáva sa, že takéto opatrenie povedie k dopytu v rubľoch, čím podporí ruský menový systém.

Najväčší problém, ktorému Rusko čelí, je, či Európa namiesto toho bude nakupovať energiu odinakiaľ, dokonca aj za vyššiu cenu. Vyjadruje však zámery Moskvy oplatiť sa a reagovať na ekonomické provokácie Západu, najmä preto, že je veľmi pravdepodobné, že táto platobná politika povedie k zvýšeniu ceny plynu na európskom trhu.

V reakcii na ruskú vojenskú kampaň na Ukrajine ohlásili západné krajiny rozsiahle sankcie proti krajine, hlavne v bankovom sektore a dodávkach high-tech produktov. Moskva nazýva tieto opatrenia ekonomickou vojnou a medzi „nepriateľské krajiny“ uviedla 48 krajín vrátane USA, Kanady, členských štátov EÚ, Spojeného kráľovstva, Ukrajiny, Japonska, Južnej Kórey, Austrálie a Singapuru.

V roku 2021 tieto znepriatelené krajiny zaplatili zhruba 69 miliárd dolárov za plyn od ruskej štátnej spoločnosti Gazprom. Na uskutočnenie podobného rozsahu platieb v tomto roku budú musieť krajiny zaobstarať približne 6-7 biliónov rubľov. Ako zatiaľ vysvetlil Quartz, „väčšina týchto ‚nepriateľských národov‘ nakupujúcich ruskú energiu má málo možností, ako pokračovať v nákupoch. Ak sa v dôsledku toho dopyt po rubľoch neustále zvyšuje, drastický pokles hodnoty meny sa zastaví alebo dokonca zvráti. Po Putinovom vyhlásení získal rubeľ voči doláru 7 %.

Portál tiež vysvetlil, že „ak budú západné vlády postupovať týmito spôsobmi, centrálna banka Ruska nemusí míňať svoje vlastné doláre a rezervy v eurách na podporu rubľa – čo je rovnako dobré, keďže viac ako polovica ruských zahraničných rezerv boli zmrazené sankciami.“

Nemeckí experti už povedali, že z technického hľadiska je platba v rubľoch možná, ale vytvorenie niektorých dodatočných mechanizmov na uľahčenie získania a platby v rubľoch si vyžaduje čas. Rozhodnutie krajín EÚ však nebude závisieť len od technických aspektov.

Americký prezident Joe Biden bude s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej presviedčať EÚ, aby sa vzdala ruských zdrojov energie, aj keď je to napriek americkým ubezpečeniam prakticky nemožné. Keďže sa však Európa v krátkodobom a strednodobom horizonte nedokáže realisticky odstrihnúť od ruskej energie, americký návrh povedie len k oslabeniu európskej ekonomiky, pretože budú nevyhnutne platiť premrštené ceny za alternatívne zdroje energie.

Hlavný ekonóm Goldman Sachs Jan Hatzius podľa FT varoval, že európsky zákaz dovozu ruskej energie by spôsobil 2,2-percentný zásah do výroby a vyvolal by recesiu eurozóny. Okrem toho britský kancelár Rishi Sunak povedal kolegom, že zásah by bol väčší a rýchlo by spôsobil pokles hrubého domáceho produktu Spojeného kráľovstva v hodnote 70 miliárd libier, teda 3 %, vzhľadom na jeho stále úzke väzby na kontinentálnu Európu. hospodárstva.

Stalo sa tak v čase, keď Rusko oznámilo, že diverzifikuje svoje dodávky ropy a plynu, ak západné krajiny úplne odmietnu dovoz. V rámci prípravy na to ruské spoločnosti vyvíjajú nové logistické plány. Hoci Rusko nepochybne zarobí menej, bude schopné prebudovať ropný priemysel a širšiu ekonomiku, aby nebolo tak silne závislé od Západu.

Týmto spôsobom nebude profitovať len rubeľ, ale aj čínsky jüan. Po tom, čo Západ zmrazil ruské zlaté a devízové ​​rezervy, mnohí experti považovali čínsky jüan za alternatívu k doláru. Čínska mena koreluje s výmenným kurzom dolára na úrovni 97 %, čo znamená, že ak dolár oproti rubľu stúpne, stúpne aj jüan. V skutočnosti to znamená, že jüan je v súčasnosti takmer plnohodnotnou náhradou za dolár.

Ako vysvetlil Quartz, USA a EÚ potom možno budú musieť uskutočňovať platby za rubeľ prostredníctvom tretej, sprostredkovateľskej meny, ako je jüan. V skutočnosti ruský dopyt po rubľoch za ropu a plyn stabilizuje ruskú menu a zároveň podporí jüan, čím sa oslabia sankcie.

Autor: Paul Antonopoulos, nezávislý geopolitický analytik

Zdroj: InfoBrics