Plyn rubel Rusko-Nemecko

Vladimir Putin mal telefonický rozhovor so spolkovým kancelárom Spolkovej republiky Nemecko Olafom Scholzom. Prezident Ruskej Federácie informoval spolkového kancelára o podstate rozhodnutia prejsť na platenie za plyn dodaný najmä do Nemecka v ruských rubľoch. Zmena v postupe pri vyrovnaní sa zavádza z dôvodu, že členské štáty EÚ v rozpore s medzinárodným právom zmrazili devízové ​​rezervy Bank of Russia. Poznamenalo sa, že prijaté rozhodnutie by nemalo viesť k zhoršeniu zmluvných podmienok pre európske spoločnosti dovážajúce ruský plyn. Bolo dohodnuté, že experti oboch krajín budú o tejto otázke diskutovať dodatočne.

Vladimir Putin a Olaf Scholz si vymenili názory v súvislosti s posledným kolom rokovaní medzi ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi, ktoré sa konalo deň predtým v Istanbule. Zvážili sa aj otázky zabezpečenia bezpečnej evakuácie civilistov z oblastí stretov.

Neskôr vo večerných hodinách informoval hovorca nemeckej vlády Steffen Hebeshtreit, že Rusko súhlasí s prijímaním platieb za plyn od európskych partnerov v eurách cez Gazprombank, ktorá ich prevedie na ruble.

Zdroj: Администрация Президента Российской Федерации