Sú európske krajiny ochotné platiť eurami za plyn a vkladať ich do Gazprombanky?

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin vo štvrtok podpísal dekrét, z ktorého vyplýva, že kupujúci z nepriateľských krajín prevedú prostriedky v cudzích menách(v eurách) do Gazprombanky, ktorá bude nakupovať ruble na burzách a prevádzať ich na špeciálne rubľové účty dovozcov, a práve z nich sa bude platiť za dodávky plynu. Postup fungovania špeciálnych účtov v Gazprombank určí centrálna banka do 10 dní. Putin ďalej zdôraznil, ak kupujúci odmietnu platiť za plyn v rubľoch, dodávky sa zastavia: „Nám nikto nič nedáva zadarmo a nebudeme robiť charitu. To znamená, že existujúce zmluvy budú zastavené.“ Jeho dekrét zakazuje pokračovať v dodávkach, ak nie sú zaplatené v rubľoch.

Prezident zároveň nariadil vypracovať „jasný, transparentný postup“ pre platby, vrátane nákupu rubľov na ruskom devízovom trhu, a ubezpečil, že Moskva bude naďalej dodávať plyn „v súlade s objemami a cenami, podľa cenových zásad stanovených v skôr uzatvorených zmluvách.“ Putin označil prechod na platby v rubľoch za dôležitý krok k ekonomickej suverenite a avizoval ďalšie zvýšenie podielu platieb v domácej mene zdôraznil.

Prezident upozornil na skutočnosť, že Rusko nie je jediné, ktoré začalo diverzifikáciu platobných mien, keďže to isté začalo robiť aj mnoho iných tradičných dodávateľov energetických zdrojov na svetových trhoch.

Putin pripomenul európanom, že ich politici sú pripravení „zanedbávať záujmy svojich občanov, len aby potešili svojho zámorského pána(USA)“, vrátane nákupu drahého skvapalneného plynu zo Spojených štátov namiesto lacného ruského plynu a obmedzenia spotreby v samotnej európe. „Ľudia sú nabádaní, aby menej jedli, aby sa obliekali teplejšie, aby ušetrili na kúrení, aby odmietli cestovať. A to všetko je údajne v prospech tých ľudí, ktorí sú povinní prijať tieto dobrovoľné deprivácie v záujme abstraktnej severoatlantickej solidarity.“ „povedal prezident.

Pokračovanie tejto politiky ohrozuje európu „rozsiahlou deindustrializáciou a stratou miliónov pracovných miest“, ako aj dramatickým poklesom životnej úrovne, varoval Putin. Navyše si je istý, že po potravinovej kríze vo svete je nevyhnutná ďalšia vlna migrácie z rozvojových krajín do európskych.

Už včera mal Vladimír Putin telefonický rozhovor so spolkovým kancelárom Spolkovej republiky Nemecko Olafom Scholzom. Prezident Ruskej Federácie informoval spolkového kancelára o podstate rozhodnutia prejsť na platenie za plyn dodaný najmä do Nemecka v ruských rubľoch. Zmena v postupe pri vyrovnaní sa zavádza z dôvodu, že členské štáty EÚ v rozpore s medzinárodným právom zmrazili devízové ​​rezervy Bank of Russia. Poznamenalo sa, že prijaté rozhodnutie by nemalo viesť k zhoršeniu zmluvných podmienok pre európske spoločnosti dovážajúce ruský plyn.

Následne hovorca nemeckej vlády Steffen Hebeshtreit informoval, že Rusko súhlasí s prijímaním platieb za plyn od európskych partnerov v eurách cez Gazprombank, ktorá ich prevedie na ruble.

Zdroj: Администрация Президента Российской Федерации