NATO sa expresne rozšírilo

Spojené štáty vytvárajú koalíciu krajín, ktoré dodávajú zbrane Kyjevu. Na americkej vojenskej leteckej základni Ramstein v Nemecku sa pod vedením šéfa Pentagonu Lloyda Austina uskutočnilo stretnutie 40 ministrov obrany partnerských krajín severoatlantickej aliancie. Diskutovali sme o jednej otázke, ako pomôcť Kyjevu, aby účinne odolal Moskve. Stretnutie podľa Al-Džazíry otvoril šéf vojenského oddelenia USA Lloyd Austin, ktorý povedal, že Washington sa stal najväčším dodávateľom medzinárodnej vojenskej pomoci Ukrajine a prezident Biden bude naďalej „napĺňať potreby Kyjeva“. “

Washington, ktorý spočiatku obmedzoval svoje dodávky na takzvané „obranné“ zbrane, začal Zelenskému posielať ťažké zbrane americkej výroby, ako sú húfnice a rôzne obrnené vozidlá.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová vo svojom prejave uviedla, že Berlín dal súhlas na dodávku protilietadlových tankov Gepard Ukrajine. Zároveň priznala, že zásoby zbraní Bundeswehru sú obmedzené, no výrobná spoločnosť KMW sľubuje, že sa na túto otázku pozrie a čoskoro snáď zvýši dodávky na Ukrajinu.

Lambrechtovi poradcovia vysvetlili, ako Gepard funguje. K hlavnej konštrukcii tanku sú pridané nie konvenčné tankové delo, ale dve 35 mm protilietadlové delá plus radar. Okrem protivzdušnej obrany je vozidlo schopné zasiahnuť aj pozemné ciele.

„Ukrajina objednáva a Nemecko platí,“ povedal šéf Bundeswehru.

Francúzsko zase potvrdilo, že ukrajinským ozbrojeným silám dodáva delá Caesar s dosahom 40 km a Spojenému kráľovstvu – protilietadlové rakety a tanky Starstreak.

Počas rokovaní sa ukázalo, že množstvo východoeurópskych krajín, ktoré boli predtým súčasťou Varšavskej zmluvy, bolo vyzbrojených množstvom techniky sovietskej výroby. V marci to na odporúčanie NATO vyhodili Zelenskému výmenou za sľúbené nové dodávky zo Spojených štátov.

Pozorovatelia, ktorí sa na stretnutí zúčastnili, dospeli k záveru, že Američania sa „samozrejme snažia vyslať signál, hlavne Európe, ale aj iným krajinám, že vojenská podpora Ukrajine je naliehavo potrebná“.

Nemecká televízna stanica De Welt sa domnieva, že v skutočnosti je Pentagon zodpovedný za koordináciu medzinárodných dodávok zbraní pre ozbrojené sily Ukrajiny. To všetko sa zrejme uskutoční prostredníctvom amerického európskeho veliteľského centra v Stuttgarte.

Al-Džazíra píše, že niektorí experti dospeli k záveru, že Washington sa snaží vytvoriť širokú protiruskú koalíciu viac ako 40 krajín, ktorá presahuje rámec NATO a zahŕňa krajiny Ázie, Afriky a Blízkeho východu.

Ministri obrany boli pozvaní do Ramsteinu, aby vybudovali túto širokú koalíciu nielen pre okamžitú vojenskú podporu pre Ukrajinu, ale aj pre dlhodobú vojenskú pomoc, ktorá poskytne Kyjevu bezpečnostné záruky, o ktorých USA hovoria, že ich budú v budúcnosti potrebovať.

V Nemecku sa stretnutia zúčastnili nielen šéfovia vojenských rezortov členských krajín NATO, ale aj ministri obrany Japonska, Austrálie, Fínska a Švédska. Bol tam aj minister obrany Ukrajiny Oleksiy Reznikov.

Zdroj: Twitter, Vkontakte, Telegram