Brífing Ministerstva obrany Ruskej federácie

Vysoko presné letecké zbrane s dlhým dosahom ruských vzdušných a kozmických síl zničili výrobné budovy podniku raketového a vesmírneho priemyslu Artem v meste Kyjev. Vysoko presné námorné rakety dlhého doletu „Kaliber“ zničili tri trakčné elektrické rozvodne v oblastiach železničných uzlov Fastov, Krasnoselka a Polonnoye. Vysoko presné vzdušné rakety ruských vzdušných síl zasiahli desať vojenských zariadení na Ukrajine. Medzi nimi: deväť oblastí koncentrácie pracovnej sily a vojenského vybavenia, ako aj muničný sklad pri obci Iľjičevka.

Operačno-taktické a armádne letectvo ruských vzdušných a kozmických síl zasiahlo v noci 112 vojenských objektov Ukrajiny. Medzi nimi: dve veliteľské stanovištia, 11 pevností, 95 miest koncentrácie pracovnej sily a vojenského vybavenia, ako aj štyri sklady raketových a delostreleckých zbraní v osadách Pokrovskoye a Gorokhovskoye.

Raketové sily v noci zasiahli 13 vojenských objektov na Ukrajine. V oblasti obce Gorohovskoye v Mykolajivskej oblasti bol identifikovaný a zničený odpaľovač spolu s bojovou posádkou ukrajinského raketového systému Točka-U, z ktorého včera zaútočili na obytné oblasti mesta Cherson. Okrem toho bolo porazených šesť oblastí koncentrácie živej sily a ukrajinskej vojenskej techniky, ako aj tri delostrelecké batérie Ozbrojených síl Ukrajiny a divízia viacnásobných odpaľovacích raketových systémov Ozbrojených síl Ukrajiny.

Delostrelecké jednotky absolvovali počas noci 975 palebných misií. Zasiahnutých bolo 21 veliteľských stanovíšť, 69 pevností, 763 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky, ako aj 107 delostreleckých postavení.

V dôsledku zásahov bolo zničených viac ako 280 nacionalistov a 38 obrnených vozidiel a vozidiel.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zničili 13 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad osadami Redkodub, Shiykovka, Nevskoye, Malaya Kamyshevakha, Stepnoy Yar, Petrivske, Zelenoe Pole, Bukovo, Panteleimonovka, Makeevka, Černobaevka, vrátane Bayraktar-TB2 na rusko-ukrajinskej hranici. Novovodyannoye. Aj v oblasti obce Kamenka bola zostrelená raketa z ukrajinského viacnásobného raketometu Smerč.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 142 lietadiel, 111 vrtuľníkov, 634 bezpilotných prostriedkov, 278 protilietadlových raketových systémov, 2 638 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 304 viacnásobných raketometov, 1 175 poľné delostrelectvo a mínomety, ako aj 2 467 kusov špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval generálmajor Igor Koňašenkov.

Ruské tanky počas špeciálnej vojenskej operácie zasahujú v bojových formáciách na opevnené pozície, obrnené vozidlá a živú silu ukrajinských nacionalistov.

Delostrelecké jednotky vedú cielenú paľbu na bašty Ozbrojených síl Ukrajiny, ničia muničné sklady, obrnené vozidlá nepriateľa, ako aj strelivo a nepriateľské záložné konvoje. Údaje o preskúmaných cieľoch na streľbu sa prenášajú z bezpilotných lietadiel.

Počas špeciálnej vojenskej operácie posádky armádneho letectva pokračujú v plnení úloh sprevádzania kolón, ničenia obrnených vozidiel a zariadení vojenskej infraštruktúry Ozbrojených síl Ukrajiny, dodávania jednotiek, vojenského nákladu, leteckej podpory pre jednotky plniace úlohy v rámci špeciálneho prevádzka. Lety prebiehajú v extrémne nízkych nadmorských výškach.

Na vrtuľníkoch Ka-52 Alligator, ktoré sa práve vrátili z bojových letov, technici opäť aktualizujú výzbroj. Posádky armádneho letectva vykonávajú denne niekoľko bojových úloh.

„V tomto okamihu bolo úlohou zničiť pevnosť nepriateľskej spoločnosti. Pracujeme z maximálneho dosahu, aby sme nespadli do zóny protivzdušnej obrany nepriateľa – zo vzdialenosti 5 až 6 kilometrov, v závislosti od klasifikácie rakety, “uviedol Michail, navigátor vrtuľníka Ka-52.

Stáva sa, že sa stretnete s nepriateľom tvárou v tvár. Ako to bolo nedávno s veliteľom transportného a útočného vrtuľníka Mi-8AMTSh.

„Videli sme útok na helikoptéru. Bol chaotický vo všetkých smeroch. Nepriateľ nechápal, odkiaľ oheň prichádza. Bezpečne sme sa vrátili, ohlásili sme sa na nadriadenom veliteľstve a odovzdali sme jeho súradnice,“ prezradil vojenský pilot Igor.

Je už skúseným bojovým pilotom, je veliacim dôstojníkom. Igor žartuje: „Teraz som na zemi menej často ako na oblohe.“

Mi-8AMTSh, zašpinený v bitkách, a jeho veliteľ sú teraz skutočnými legendami svojej leteckej jednotky. Za predvedený výkon bude pilotovi odovzdaná štátna cena.

Príslušníci Ozbrojených síl Ruskej federácie v rámci humanitárnej pomoci rozdali v oslobodenej obci Luhanskej ľudovej republiky asi dve tony potravín a základného tovaru.

Ruskí vojaci pravidelne zbierajú žiadosti v miestach prechodného pobytu utečencov a osád, ktorých obyvatelia súrne potrebujú jedlo pre nedostatok financií a zásob potravín.

Medzi tými, ktorí dostávajú potravinové balíčky, sú mnohodetné rodiny, v ktorých vychovávajú až sedem detí.

Potravinové balíčky obsahovali ryžu, pohánku, perličkový jačmeň, cestoviny, cukor, mäsové a rybie konzervy, cukrovinky a čaj.

Okrem toho sú medzi utečencami deti a zdravotne postihnutí ľudia, ktorí potrebujú špeciálne lieky a hygienické prostriedky.

Humanitárna pomoc utečencom a obyvateľom osád oslobodených od ozbrojených síl Ukrajiny sa poskytuje pravidelne po dohode s obcami. Zloženie potravinových balíčkov je určené na základe potrieb miestnych obyvateľov.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram