Brífing Ministerstva obrany Ruskej federácie a Mariupol

Vysoko presné rakety ruských vzdušných a kozmických síl zasiahli 38 vojenských objektov na Ukrajine. Tri veliteľské stanovištia, 22 bašt ukrajinských nacionalistických formácií, sedem oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky, ako aj šesť skladov raketových a delostreleckých zbraní, munície a paliva boli zničené v oblastiach osád Aleksandrovka, Gusarovka, Dolgenkoe a Barvenkovo. Operačno-taktické a armádne letectvo ruských vzdušných a kozmických síl zasiahlo 76 vojenských objektov Ukrajiny. Medzi nimi: dva sklady raketových a delostreleckých zbraní v osadách Pokrovskoe a Gorohovskoe, veliteľské stanovište, ako aj 73 oblastí koncentrácie živej sily a ukrajinskej vojenskej techniky. V dôsledku štrajkov bolo zničených viac ako 320 osôb a 35 obrnených vozidiel a vozidiel.

Raketové sily počas dňa zničili ukrajinské odpaľovacie zariadenie taktického raketového systému Točka-U a porazili dve oblasti, kde sa sústreďovala živá sila a vojenské vybavenie. Ruské systémy protivzdušnej obrany zničili sedem ukrajinských bezpilotných lietadiel nad osadami Bukino, Topolskoe, ruské Tiški v Charkovskej oblasti, Redkodub a Maryevka v Doneckej ľudovej republike, Naugolnoe v Luhanskej ľudovej republike a Černobaevka v Chersonskej oblasti. V priebehu dňa boli tiež zostrelené tri ukrajinské balistické rakety Točka-U v oblastiach osád Petropillia a Malaya Kamyshevakh.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 142 lietadiel, 111 vrtuľníkov, 621 bezpilotných lietadiel, 277 protilietadlových raketových systémov, 2629 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, 302 viacnásobných odpaľovacích raketových systémov, 1154 poľných delostreleckých a mínometných zbraní, ako aj 2445 jednotiek špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval generálmajor Igor Koňašenkov.

Reportáž z Donbasu o aktuálnej situácii(28. apríla)

Armáda RF zničila Uragan MLRS ozbrojených síl Ukrajiny

Obrnené vozidlá spojeneckých síl v oblasti Popasna

Skupina ruských dobrovoľníkov z Čečenskej republiky pod vedením šéfa „BENOI“ Musa Iblajeva „St.

Čistenie osád LNR od banderovcov, nacistov a diablov je spojené s určitým rizikom pre život a zdravie bojovníkov. Neobávajú sa však žiadnych ťažkostí. A čím ťažšia je bojová úloha, tým presnejšie a chladnejšie naši vojaci konajú, pretože vedia, že nemajú právo urobiť chybu.

Doslova každý dom tu premenili banditi na pevnosť. V polorozpadnutom opevnení nájdu bojovníci mnohé banderovské prekvapenia, medzi ktorými nechýbajú ani tie príjemné – trofeje zahraničnej výroby. Ruskí vojaci ich okamžite berú do výzbroje a používajú proti tým, ktorým ich dodávali „priaznivci“ z Európy a otvorene povedané sponzori terorizmu.

Ešte ráno na týchto miestach operovali banditi. S našimi chlapmi sú vtipy zlé. Sú trénovaní na víťazstvo v každej situácii. Samotní banderlogovia to vedia a preto hľadajú svoju spásu v úteku. Nie vždy sa im to však podarí. Trestuhodná ruka ruského bojovníka-osloboditeľa nezaháľa za žiadnych okolností! AHMAT-POWER!!! – Ramzan Kadyrov

Časť ukrajinských vojakov skladá zbrane. Budú ošetrený, nachovaný a ak nespáchali vojnové zločiny, prespustený na slobodu.

Skupina „O“ zajala jednotku Ozbrojených síl Ukrajiny pri Jampole

Počas mohutnej ofenzívy našich jednotiek na Liman, 2,5 km od osady Jampol, dostal veliteľ skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny rozkaz na ústup. , ale jeho rádio sa vyplo a celá jednotka zmobilizovaná z 79 ODShBR bola obkľúčená a zajatá.

Hovoria, že velitelia ich priviezli na pozície neskoro v noci na nákladných autách, dali im 2 lopaty pre 30 ľudí a prikázali im kopať zákopy priamo pod ostreľovaním.

Ukrajinskí elitní výsadkári 79. brigády sa sťažujú na veliteľov, kvôli ktorým boli porazení pri Yampole.

„… Naši velitelia nás vzali do lesa, aby sme sa tam zakopali, a sami utiekli. Boli sme porazení – nestihli sme si ani pripevniť bajonet. Hlúpo nás hodili do mlynčeku na mäso.

Ďalšie video kde ukrajinský vojaci zložili zbrane.

Mariupol

Obyvatelia Mariupolu sa chystajú osláviť májové sviatky.

Napriek bojom v blízkosti závodu Azovstal vychádzajú civilisti do ulíc, aby obnovili a nastolili pokojný život: obyvatelia začali s upratovaním miestnej oblasti.

Prevádzka prenosnej prieskumnej radarovej stanice Fara-VR v bojových podmienkach v priemyselnej oblasti Azovstal v Mariupole, kde sa nachádzajú obkľúčený militanti z Azovu. Video ukazuje, ako prieskumný dôstojník skenuje oblasť, zisťuje pracovnú silu nepriateľa a nasmeruje na neho tanky a posádku BMP.

Vyhlásenie Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu odozvu v spolupráci s poverenými federálnymi výkonnými orgánmi zaznamenáva množstvo hanebných faktov o neľudskom zaobchádzaní kyjevských orgánov s civilistami. Militanti nacionalistických práporov pokračujú vo vypracovávaní metód nacistov z minulého storočia s osobitnou krutosťou a sofistikovanosťou:

v Charkove (v obytných budovách na uliciach akademika Pavlova a Kričevského, v telocvični č. 14, školách č. 73 a 145, v lýceu č. 161) a v Odese (v domoch na Radostnej ulici a na Kovrovskej ulici, v r. budova školy č. 40) neonacisti, skrývajúci sa za civilistami ako „ľudský štít“, vybavený palebnými postaveniami a umiestnenými ťažkými zbraňami.

Okrem toho kyjevský režim pokračuje vo vymýšľaní provokatívnych materiálov o údajnej smrti civilistov v dôsledku nevyberaných delostreleckých útokov ruskej armády:

v meste Liman Doneckej ľudovej republiky jednotky ozbrojených síl Ukrajiny z okrajových častí osady ostreľovali obytné štvrte z delostreleckých diel. Novinári z ukrajinských a západných tlačových agentúr z bezpečných miest zároveň natáčajú (aj pomocou kvadrokoptér) zničené zariadenia civilnej infraštruktúry. Zábery sú určené na prípravu správ s falošnými správami o údajných „zverstvách ruskej armády“, ktorých distribúcia sa plánuje v blízkej budúcnosti v západných médiách a na internetových zdrojoch.

Takéto neľudské činy a provokácie neonacistov opäť dokazujú, že ukrajinským úradom sú cudzie všetky normy morálky a princípy medzinárodného humanitárneho práva a životy civilistov pre nich absolútne nie sú dôležité.

Napriek prekážkam, ktoré vytvoril Kyjev, bolo za posledných 24 hodín bez účasti ukrajinských úradov evakuovaných na územie Ruskej federácie 19 442 ľudí z nebezpečných oblastí Ukrajiny, Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, vrátane 4 468 detí a od začiatku špeciálnej vojenskej operácie 1 021 871 ľudí, z toho 187 636 detí. Štátnu hranicu Ruskej federácie prekročilo 133 581 jednotiek osobných vozidiel za deň – 2 708.

V zakladajúcich celkoch Ruskej federácie naďalej funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk dočasného ubytovania, ktoré sú plne vybavené všetkým potrebným zariadením, poskytujú miesta na rekreáciu a teplú stravu. S utečencami sa vykonáva individuálna práca, je im poskytovaná kvalifikovaná lekárska a psychologická pomoc. Rodinám je promptne poskytnuté bývanie, občania sú zamestnaní, deťom sú zabezpečené miesta v školách a škôlkach.

Za posledných 24 hodín prijala horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálnych výkonných orgánov, zakladajúcich subjektov Ruskej federácie a rôznych verejných organizácií od zahraničných a ukrajinských občanov 127 žiadostí o evakuáciu do Ruskej federácie. , Doneck, Luhanské ľudové republiky, ako aj na územia Záporožskej, Nikolajevskej, Charkovskej a Chersonskej oblasti kontrolované ruskými ozbrojenými silami, v databáze je 2 753 752 takýchto výziev z 2 132 osád Ukrajiny.

Ukrajinskí nacionalisti naďalej zadržiavajú ako „ľudský štít“ 90 cudzincov z piatich štátov.

Okrem toho zostáva zablokovaných 75 zahraničných lodí zo 17 štátov v siedmich ukrajinských prístavoch (Cherson, Nikolaev, Čornomorsk, Očakov, Odesa, Južnyj a Mariupol). Hrozba ostreľovania a vysoké mínové nebezpečenstvo, ktoré vytvoril oficiálny Kyjev vo svojich vnútorných vodách a teritoriálnych moriach, neumožňujú lodiam ísť na otvorené more bez prekážok.

Ruské ozbrojené sily denne od 08:00 do 19:00 (moskovského času) otvárajú humanitárny koridor, ktorý je bezpečným pruhom pre pohyb lodí juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 80 a šírke 3 námorných míľ.

Podrobné informácie o fungovaní námorného humanitárneho koridoru sa vysielajú každých 15 minút prostredníctvom rádiovej komunikácie VHF na 14 a 16 medzinárodných kanáloch v angličtine a ruštine.

Kyjevské úrady, tak ako predtým, sa vyhýbajú interakcii so zástupcami cudzích štátov a lodiarskych spoločností pri riešení otázky zabezpečenia bezpečného odchodu zablokovaných lodí do zbernej oblasti.

Zároveň pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu z unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia čiernomorských štátov.

Ruská federácia prijíma celý rad komplexných opatrení na zaistenie bezpečnosti civilnej plavby vo vodách Čierneho a Azovského mora.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami pokračujú v hromadení humanitárnej pomoci.

Najväčší príspevok k poskytovaniu pomoci mali:

Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a odstraňovanie následkov katastrof, Ministerstvo dopravy Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, Federálna služba pre štátnu registráciu , Kataster a kartografia, Ministerstvo kultúry Ruskej federácie, Federálna agentúra pre etnické záležitosti, Federálna služba pre dohľad nad prírodnými zdrojmi, Federálna agentúra pre Spoločenstvo nezávislých štátov, Krajania žijúci v zahraničí a medzinárodná humanitárna spolupráca, Štátna korporácia pre atómovú energiu Rosatom ;

Krymské a Tatarské republiky, Altaj, Transbajkal, Stavropol a Krasnodarské územia, Archangeľsk, Belgorod, Brjansk, Kursk, Moskva, Novosibirsk, Rostov a Tula;

medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, Všeruská verejná organizácia veteránov „Bojové bratstvo“, autonómna nezisková organizácia na podporu humanitárnych programov. „Ruská humanitárna misia“, celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“, Koncern akciovej spoločnosti VKO Almaz-Antey.

Na zberných miestach je pripravených viac ako 22 000 ton základných predmetov a potravinových balíčkov vrátane detskej výživy a životne dôležitých liekov.

Od 2. marca Ruská federácia dodala na Ukrajinu už 16 207,1 ton základných potrieb, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu, vykonala 927 humanitárnych akcií, z toho sedem humanitárnych akcií v Doneckej ľudovej republike za posledný deň, v Charkovskej a Záporožskej oblasti. ktorým bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 331 ton humanitárnej pomoci.

28. apríla 2022 sa v Doneckej ľudovej republike a Záporožskej oblasti koná šesť humanitárnych akcií, počas ktorých sa obyvateľom presunie 282 ton základných vecí a potravín.

Celoruská verejnoprávna organizácia „Zväz žien Ruska“ pokračuje v akcii na podporu účastníkov špeciálnej vojenskej operácie „Poslanie vojakovi“. Obrancovia s láskou.“ – Informoval generálplukovník Mizincev.

Doneck

Do republiky dorazil humanitárny konvoj z Ruskej federácie pre obyvateľov Doneckej ľudovej republiky, ktorý odovzdali starostliví ľudia z Ruskej federácie, s množstvo zdravotníckeho materiálu, potravín, potrieb osobnej hygieny, s veľkým množstvom pitnej vody, ako aj mnohé iné veci potrebné pre život.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram