O západných krajinách, o ekonomike, o vojne a zrode nového sveta – Od Vladimíra Putina

Vladimir Putin sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí 25. petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Na zasadnutí SPIEF sa zúčastnil aj prezident Kazachstanu Kassym-Žomart Tokajev . Prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin- pching a prezident Egypta Abdelfattah Sisi adresovali prítomným videoposolstvá. Tento rok sa fórum koná pod mottom „Nový svet – nové príležitosti“.

Michail Simonyan: Dobré popoludnie, je skoro večer!

Už viete, že sa vyskytli malé technické problémy. Vďaka Bohu boli rýchlo vyriešené. Ďakujem všetkým, ktorí sa o ne tak rýchlo postarali.

Vďaka prítomným.

Ďakujeme nášmu lídrovi Vladimírovi Vladimirovičovi, že si ako vždy našiel čas na fóre vystúpiť a povedať nám, čo nás z ekonomického a nielen ekonomického hľadiska čaká.

Ďakujeme, Kassym-Zhomart Kemelevich, že ste si našli príležitosť nás navštíviť. Chápeme, že to nie je také jednoduché. Ďakujeme za vašu podporu nášmu fóru a našej krajine, veľmi si to vážime.

Máme pred sebou otázky. Nie všetky si pravdepodobne radi vypočujete a ​​nie na všetky sa budem rád pýtať. Radi by sme hovorili len o dobrom, ale len dobro nebude fungovať.

Zatiaľ vás poprosím, Vladimír Vladimirovič, aby ste prišli do stánku a povedali nám, čo nás všetkých čaká.

Ďakujem.

Vladimir Putin: Ďakujem veľmi pekne.

Vážený Kassym-Jomart Kemelevich! Vážení priatelia, kolegovia!

Vítam účastníkov a hostí jubilejného XXV. Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra.

Odohráva sa v ťažkej dobe pre celé svetové spoločenstvo, keď sú pod útokom ekonomika, trhy a samotné princípy globálneho ekonomického systému. Mnohé obchodné, výrobné a logistické väzby, ktoré predtým narušila pandémia, teraz prechádzajú novými testami. Navyše také kľúčové pojmy pre podnikanie, ako je povesť podnikania, nedotknuteľnosť majetku a dôvera vo svetové meny, boli dôkladne podkopané – žiaľ, podkopané našimi partnermi na Západe, a bolo to urobené zámerne, v záujme ambícií, v mene zachovania zastaraných geopolitických ilúzií.

Dnes predstavím náš – keď hovorím „náš“, myslím tým ruské vedenie – môj pohľad na situáciu, v ktorej sa nachádza globálna ekonomika. Podrobne sa pozastavím nad tým, ako Rusko v týchto podmienkach koná a ako plánuje svoj rozvoj v dynamicky sa meniacom prostredí.

Pred rokom a pol som na fóre v Davose opäť zdôraznil, že éra unipolárneho svetového poriadku sa skončila – týmto chcem začať, nedá sa z toho ujsť – napriek všetkým pokusom, zachovať ho, zakonzervovať ho akýmkoľvek spôsobom, sa skončila. Zmeny sú prirodzeným chodom dejín, keďže civilizačná rôznorodosť planéty, bohatstvo kultúr sa ťažko kombinuje s politickými, ekonomickými a inými vzormi, nefungujú tu vzorce, ktoré sú hrubo, bez alternatívy, vnucované z jedného centra.

Chyba spočíva v samotnej myšlienke, podľa ktorej existuje jedna, aj keď silná moc s obmedzeným okruhom približných alebo, ako sa hovorí, štátov, ktoré sa k nej priznávajú, a všetky pravidlá obchodu a medzinárodných vzťahov, keď je to potrebné, sú interpretované výhradne v záujme tejto moci, ako sa hovorí, práca jedným smerom, hra ide jedným smerom. Svet založený na takýchto dogmách je rozhodne neudržateľný.

Spojené štáty, ktoré vyhlásili víťazstvo v studenej vojne, sa vyhlásili za poslov Pána na zemi, ktorí nemajú žiadne záväzky, ale iba záujmy a tieto záujmy sú vyhlásené za posvätné. Zdá sa, že si nevšimli, že za posledné desaťročia sa na planéte vytvorili nové mocné centrá, ktoré sú čoraz hlasnejšie. Každé z nich rozvíja svoje vlastné politické systémy a verejné inštitúcie, implementuje vlastné modely ekonomického rastu a, samozrejme, má právo ich chrániť, zabezpečiť národnú suverenitu.

Hovoríme o objektívnych procesoch, o skutočne revolučných, tektonických zmenách v geopolitike, globálnej ekonomike, v technologickej sfére, v celom systéme medzinárodných vzťahov, kde výrazne narastá úloha dynamických, perspektívnych štátov a regiónov, ktorých záujmy už nemôžu ignorovať.

Opakujem, tieto zmeny sú zásadné, kľúčové a neúprosné. A je chybou domnievať sa, že doba búrlivých zmien môže, ako sa hovorí, vysedávať, čakať, že sa vraj všetko vráti do normálu, všetko bude ako predtým. Nebude.

Zdá sa však, že vládnuce elity niektorých západných štátov sú práve v takejto ilúzii. Nechcú si všímať zrejmé veci, ale tvrdohlavo lipnú na tieňoch minulosti. Veria napríklad, že dominancia Západu v globálnej politike a ekonomike je nemenná, večná hodnota. Nič nie je večné.

Navyše naši kolegovia realitu jednoducho nepopierajú. Snažia sa kontrovať chodu dejín. Uvažujú v podmienkach minulého storočia. Sú v zajatí vlastných bludov o krajinách mimo takzvanej zlatej miliardy, všetko ostatné považujú za perifériu, svoj zadný dvor, stále sa k nim správajú ako ku kolónii a tam žijúce národy považujú za ľudí druhej kategórie, pretože sa sami považujú za výnimočných. Ak sú výnimoční, tak všetci ostatní sú druhotriedni.

Preto tá neúnavná túžba trestať, ekonomicky rozdrviť tých, ktorí vyčnievajú z radov generálov, nechcú slepo poslúchať. Navyše hrubo a nehanebne vnucujú svoju vlastnú etiku, názory na kultúru a predstavy o histórii a niekedy spochybňujú suverenitu a integritu štátov, vytvárajú hrozbu pre ich existenciu. Stačí pripomenúť osud Juhoslávie, Sýrie, Líbye a Iraku.

Ak nejakého rebela nemožno prenasledovať, upokojiť, pokúsia sa ho izolovať alebo, ako sa teraz hovorí, „zrušiť“. Využíva sa všetko, dokonca aj šport, olympijské hnutie, zákaz kultúry, umelecké diela – len preto, že ich autori sú „nesprávneho“ pôvodu.

Taký je charakter súčasného útoku rusofóbie na Západe a šialených sankcií proti Rusku. Bláznivé a povedal by som, že nepremyslené. Ich počet, ako aj rýchlosť razenia nepozná precedensy.

Zámer bol jasný, drzo, šmahom, rozdrviť ruskú ekonomiku kvôli zničeniu obchodných reťazcov, nútenému stiahnutiu západných spoločností z ruského trhu, zmrazeniu domácich aktív, zasiahnuť priemysel, financie a štandard života ľudí.

Nevyšlo to. Evidentne to nevyšlo, nekonalo sa. Ruskí podnikatelia a úrady pracovali sústredene a profesionálne, občania prejavovali solidaritu a zodpovednosť.

Ekonomickú situáciu postupne normalizujeme. Najprv sme stabilizovali finančné trhy, bankový systém a obchodnú sieť. Potom začali saturovať ekonomiku likviditou a pracovným kapitálom, aby udržali stabilitu podnikov a spoločností, zamestnanosť a pracovné miesta.

Pochmúrne prognózy ohľadom vyhliadok ruskej ekonomiky, ktoré zneli začiatkom jari, sa nenaplnili. Zároveň je jasné, prečo bola nafúknutá táto propagandistická kampaň, odkiaľ pochádzajú všetky tieto kúzla o dolári za 200 rubľov a o kolapse našej ekonomiky ako celku – to všetko bolo a zostáva nástrojom informačnej vojny, faktor psychologického vplyvu na ruskú spoločnosť, na domáce podnikateľské kruhy.

Mimochodom, niektorí naši experti takémuto vonkajšiemu tlaku podľahli, vo svojich prognózach vychádzali aj z nevyhnutného kolapsu ruskej ekonomiky a kritického oslabenia národnej meny – rubľa.

Život takéto predpovede vyvrátil. Chcel by som však zdôrazniť a rád by som poznamenal, že na to, aby sme aj naďalej dosahovali úspechy, musíme situáciu zhodnotiť čo najúprimnejšie a najreálnejšie, zároveň byť nezávislí vo svojich záveroch a samozrejme veriť v naše vlastné sily – to je veľmi dôležité. Sme silní ľudia a vieme si poradiť s každou výzvou. Ako naši predkovia, aj my vyriešime akýkoľvek problém. Svedčí o tom celá tisícročná história našej krajiny.

Doslova tri mesiace po masívnom balíku sankcií sme potlačili nárast inflácie. Po vrchole na úrovni 17,8 percenta, ako viete, je teraz inflácia na úrovni 16,7 percenta a naďalej klesá. Ekonomická dynamika sa stabilizuje, verejné financie sú stabilné. Potom urobím porovnanie s inými regiónmi. Áno, je toho na nás, samozrejme, priveľa. 16,7 percenta je vysoká inflácia. S tým musíme pracovať a budeme v tom pokračovať a som si istý, že dosiahneme pozitívny výsledok.

Podľa výsledkov za prvých päť mesiacov tohto roka sa federálny rozpočet plnil s prebytkom 1,5 bilióna rubľov a konsolidovaný rozpočet s prebytkom 3,3 bilióna rubľov. Zároveň len prebytok federálneho rozpočtu v máji dosiahol takmer pol bilióna rubľov, čím prekonal minuloročný májový údaj viac ako štvornásobne.

Dnes je našou úlohou vytvárať podmienky pre zvyšovanie produkcie, pre zvyšovanie ponuky na domácom trhu a vyvážene s rastom ponuky obnovovať konečný dopyt a bankové úvery do ekonomiky.

Ako  som už povedal, prijali sme špeciálne opatrenia na doplnenie pracovného kapitálu spoločností. Vrátane podnikov takmer vo všetkých odvetviach získali právo na odklad platenia poistného na druhý štvrťrok tohto roka. Výrobné podniky majú zároveň viac príležitostí. Budú môcť využiť odklad v treťom štvrťroku. V skutočnosti hovoríme o bezúročnej pôžičke od štátu.

Odložené platby na poistnom v budúcnosti nebude potrebné platiť, ako sa hovorí, naraz. Dá sa to urobiť v rovnakých splátkach do 12 mesiacov od júna budúceho roka.

Ďalej. Od mája sa znižuje sadzba na zvýhodnených hypotékach. Teraz je to deväť percent. Zároveň sa samotný program zvýhodnenej hypotéky predĺžil do konca tohto roka. Ako som už povedal, účelom takéhoto opatrenia je pomôcť občanom riešiť problémy s bývaním, podporovať stavebníctvo a súvisiace odvetvia, v ktorých zamestnávame milióny pracovníkov.

Po prudkom raste na jar úrokové sadzby v ruskej ekonomike postupne klesajú, centrálna banka znižuje kľúčovú sadzbu. V tomto smere považujem za možné opäť znížiť sadzbu na zvýhodnených hypotékach, teraz na sedem percent.

Čomu by ste však chceli venovať pozornosť? Trvanie programu zostáva rovnaké – do konca tohto roka. To znamená, že tí naši občania, ktorí si chcú touto dávkou zlepšiť svoje životné podmienky, ju musia využiť do konca tohto roka.

Zachované sú aj maximálne sumy pôžičiek. 12 miliónov rubľov pre Moskvu a Petrohrad a šesť miliónov rubľov pre ostatné subjekty federácie.

Doplnil by som, že je pre nás vo všeobecnosti dôležité zvýšiť dostupnosť dlhodobých finančných zdrojov a úverov pre ekonomiku. V blízkej budúcnosti by sa dôraz pri podpore podnikateľskej činnosti mal presunúť z fiškálnych stimulačných opatrení na trhové bankové úverové mechanizmy.

Tento proces by sa mal určite podporovať. Na zvýšenie kapacity VEB Project Finance Factory teda vyčleníme 120 miliárd rubľov z Fondu národného blahobytu. Takéto opatrenie poskytne dodatočné pôžičky na iniciatívy a projekty na požiadanie vo výške približne pol bilióna rubľov.

Drahí kolegovia!

Už som povedal, že ekonomická blesková vojna proti Rusku spočiatku nemala šancu na úspech. Zároveň, ako viete, a prax posledných rokov to dobre ukazuje, sankcionovaná zbraň je dvojsečná. Spôsobuje porovnateľné a ešte väčšie škody ich tvorcom a ideológom.

A nejde len o súčasné zjavné dôsledky. Vieme, že medzi lídrami európskych krajín sa na úrovni neformálnych rozhovorov, ako sa hovorí, potajomky diskutuje o veľmi znepokojivých vyhliadkach, že sankcie možno uplatniť nielen proti Rusku, ale aj proti akémukoľvek problematickému štátu, a to skôr či neskôr, môže ovplyvniť každého, vrátane samotných členov EÚ a európskych spoločností.

Zatiaľ k tomu nedošlo, no európski politici už zasadili svojej ekonomike poriadnu ranu – urobili to sami, vlastnými rukami. Vidíme, ako sa v Európe a tiež v Spojených štátoch prehĺbili sociálne a ekonomické problémy, ako rastú náklady na tovar, potraviny, elektrinu a pohonné hmoty, ako sa znižuje kvalita života Európanov a konkurencieschopnosť podnikov, sa stráca.

Podľa odborníkov môžu len priame, „vypočítané“ straty Európskej únie zo sankčnej horúčky v nasledujúcom roku presiahnuť 400 miliárd dolárov. Taká je cena rozhodnutí odtrhnutých od reality a prijatých v rozpore so zdravým rozumom.

Tieto náklady priamo znáša obyvateľstvo a spoločnosti Európskej únie. Rast inflácie v niektorých krajinách eurozóny už prekročil 20 percent. Hovoril som o našej inflácii, ale krajiny eurozóny nerobia žiadne špeciálne vojenské operácie a inflácia v nich stúpla – v niektorých – až o 20 percent. Spojené štáty americké majú tiež neprijateľnú infláciu, najvyššiu za posledných 40 rokov.

Áno, samozrejme, inflácia v Rusku je tiež stále na dvojciferných úrovniach. Už sme však indexovali sociálne platby a dôchodky, zvýšili minimálnu mzdu a životné minimum, čím sme chránili najmenej majetných občanov. A vysoké úrokové sadzby zase umožnili ponechať úspory ľudí v ruskom bankovom systéme.

Samozrejme, pre obchodných zástupcov je to pochopiteľné, vysoká kľúčová sadzba tlačí na ekonomiku – pochopiteľne. Pre občanov je to vo väčšine prípadov stále plus, bankám vrátili značné množstvo peňazí s vysokým úrokom.

To je hlavný rozdiel oproti krajinám Európskej únie, kde rast inflácie priamo vedie k znižovaniu reálnych príjmov obyvateľov a požiera ich úspory a súčasná kríza zaťažuje predovšetkým nízkopríjmových občanov.

Nárast nákladov európskych spoločností a ich strata na ruskom trhu má tiež vážne dlhodobé dôsledky. Výsledok je tu zrejmý – strata globálnej konkurencieschopnosti a systémové spomalenie rastu európskej ekonomiky a na ďalšie roky.

To všetko vedie k prehĺbeniu hlbokých problémov v západných spoločnostiach. Áno, samozrejme, máme dosť vlastných problémov, ale o tom musím teraz hovoriť, pretože na nás neustále ukazujú prstom, ale sami majú dosť problémov. Hovoril som o tom aj v Davose. Priamym dôsledkom konania európskych politikov a udalostí tohto roka bude ďalšie prehĺbenie nerovnosti v týchto krajinách, čo následne ešte viac rozdelí ich spoločnosti, pričom problém nie je len v úrovni blahobytu, ale aj v hodnotových orientáciách rôznych skupín v tejto spoločnosti.

Áno, teraz sú tieto rozpory potlačené, „zametené pod koberec“. Demokratické procedúry, voľby v tej istej Európe – úprimne povedané, občas sa pozriete, čo sa tam deje, aké sily sa dostávajú k moci – to všetko vyzerá ako televízna šhow, pretože politické strany sú podobné ako dvojičky a navzájom sa pri moci menia. Podstata toho sa však nemení. Skutočné záujmy občanov a národného biznisu sa posúvajú stále viac do úzadia, na perifériu.

Takéto oddelenie od reality, od požiadaviek spoločnosti nevyhnutne povedie k nárastu populizmu a rastu extrémnych, radikálnych hnutí, k vážnym sociálno-ekonomickým zmenám, k degradácii a v blízkej budúcnosti k výmene elít. Tradičné hry, ako vidíte, neustále strácajú. Objavujú sa nejaké nové formácie, no ak sa od tradičných líšia len málo, majú aj malú šancu na prežitie.

Všetky pokusy o nalíčenie dobrej tváre v zlej hre, všetky reči o údajne prijateľných nákladoch v mene pseudojednoty nemôžu zakryť to hlavné, Európska únia konečne stratila svoju politickú suverenitu a jej byrokratické elity s niekým tancujú inú melódiu, akceptujúc všetko, čo sa im hovorí zhora, poškodzujúc ich vlastné obyvateľstvo a ich vlastnú ekonomiku, ich vlastný biznis.

Čo tu má ešte zásadný význam? Zhoršenie situácie v globálnej ekonomike nie je záležitosťou posledných mesiacov.Teraz sa zameriam na veci, ktoré považujem za mimoriadne dôležité.To, čo sa deje, nie je výsledkom posledných mesiacov, to samozrejme nie. Navyše to nie je výsledok špeciálnej vojenskej operácie, ktorú Rusko uskutočnilo na Donbase. Takéto vyhlásenia sú úprimné a zámerné skresľovanie faktov.

Prudký nárast inflácie na komoditných a surovinových trhoch sa stal skutočnosťou dávno pred udalosťami tohto roka. Svet je do takejto situácie sústavne privádzaný dlhoročnou nezodpovednou makroekonomickou politikou takzvaných krajín G7, vrátane nekontrolovaného vypúšťania a hromadenia nezabezpečených dlhov. Tieto procesy sa navyše zrýchlili a zintenzívnili s nástupom pandémie koronavírusu v roku 2020, keď sa celosvetovo drasticky znížila ponuka aj dopyt po tovaroch a službách.

Otázka znie, čo s tým má spoločné naša vojenská operácia na Donbase? Nemá to s tým vôbec nič spoločné.

Bez toho, aby sa snažili hladať iné riešenia, úrady popredných západných ekonomík jednoducho spustili tlačiareň. Takýmto jednoduchým spôsobom začali vykrývať dovtedy bezprecedentné rozpočtové deficity.

Toto číslo som už spomenul. Za posledné dva roky vzrástla peňažná zásoba v Spojených štátoch o viac ako 38 percent. Predtým bol takýto nárast desaťročia, ale tu za dva roky 38 percent predstavuje 5,9 bilióna dolárov. Pre porovnanie, len málo krajín na svete má vyšší hrubý domáci produkt.

Peňažná zásoba Európskej únie sa v tomto období tiež prudko zvýšila. Jeho objem sa zvýšil približne o 20 percent, teda o 2,5 bilióna eur.

V poslednom čase čoraz častejšie počúvam o tzv. – ak ma ospravedlníte, nerád to študujem a nerád na seba akokoľvek spomínam, ale nedá mi to,  – všetci počúvame o takzvanej Putinovej inflácii na Západe. Keď to vidím, vždy si pomyslím, pre koho je táto hlúposť určená – pre tých, ktorí nevedia čítať a písať, to je všetko. Ľudia, ktorí vedia aspoň čítať, rozumejú tomu, čo sa naozaj deje.

Rusko, naše kroky na oslobodenie Donbasu s tým nemajú absolútne nič spoločné. Dnešný rast cien, inflácia, problémy s potravinami a pohonnými hmotami, benzínom, celkovo v energetike sú výsledkom systémových chýb v hospodárskej politike súčasnej administratívy USA a európskej byrokracie. Tu sú dôvody a iba v tomto.

Poviem aj o našom fungovaní, áno, malo to nejaký význam, ale koreň je práve v tomto – v ich chybnej hospodárskej politike. Začiatok našej operácie na Donbase je pre nich záchranným lanom, ktoré im umožňuje zvaliť vinu za svoje nesprávne výpočty na iných, v tomto prípade na Rusko. Ale každý, kto má vzdelanie aspoň na základnej škole, chápe skutočné dôvody súčasného stavu.

Tlačili peniaze v obrovských množstvách a čo potom? Kam išli všetky tieto prostriedky? Je zrejmé, že na nákup tovaru a služieb mimo západných krajín – tam tiekli, tieto peniaze, ktoré sa tlačili. Začali doslova tovar „vysávať“, vyhrabávať z globálnych trhov. Samozrejme, že na záujmy iných štátov, vrátane tých najchudobnejších, nikto nemyslel a ani na to myslieť nechcel. Tým zostalo len to, čomu sa hovorí, ako našinci hovoria, odpad a to ešte za astronomické ceny.

Ak teda na konci roku 2019 dovoz tovaru do Spojených štátov predstavoval približne 250 miliárd dolárov mesačne, teraz to narástlo na 350 miliárd dolárov. Je pozoruhodné, že rast dosiahol 40 percent – v pomere to presne zodpovedá nezabezpečenému čerpaniu dolárovej peňažnej zásoby v posledných rokoch. Tlačili, rozdeľovali peniaze a za tieto peniaze vysávali všetok tovar z trhov tretích krajín.

Dovoľte mi dodať ešte jednu vec. Spojené štáty americké sú už dlho hlavným dodávateľom potravín na svetovom trhu, zaslúžene, skutočne, zaslúžene hrdé na svoje poľnohospodárstvo, farmárske tradície, a bolo na tom niečo, toto je príklad pre mnohých, a mimochodom aj pre nás. Dnes sa však úloha Ameriky dramaticky zmenila. Z čistého vývozcu potravín sa stal čistý dovozca. Zhruba povedané, tlačia peniaze a ťahajú cez seba toky komodít, pričom nakupujú potraviny po celom svete.

Ešte vyššie miery nárastu dovozu tovaru sa pozorujú v Európskej únii. Je jasné, že takýto prudký nárast dopytu, ktorý nie je podporený ponukou produktov, spustil vlnu nedostatku a globálnej inflácie. Odtiaľ to pochádza, táto globálna inflácia. Za posledných pár rokov takmer všetko na svete zdraželo. Suroviny, spotrebný tovar a najmä potraviny.

Áno, samozrejme, tieto krajiny vrátane štátov naďalej dovážajú, ale rovnováha medzi vývozom a dovozom je už opačným smerom. Podľa môjho názoru je už teraz o 17 miliárd viac dovozov ako vývozov. O tom to celé je.

Podľa OSN bol vo februári tohto roku globálny index nákladov na potraviny o 50 percent vyšší ako v máji 2020 a kompozitný index komodít sa za rovnaké obdobie zdvojnásobil.

V kontexte inflačnej búrky majú mnohé rozvojové krajiny rozumnú otázku. Prečo vymieňať tovary za doláre a eurá, ktoré nám pred očami ubúdajú? Záver sa sám naznačuje. Ekonomika imaginárnych entít je nevyhnutne nahradená ekonomikou reálnych hodnôt a aktív.

Podľa MMF je teraz v globálnych devízových rezervách 7,1 bilióna dolárov a 2,5 bilióna eur a tieto peniaze sa znehodnocujú rýchlosťou asi osem percent ročne. Ale okrem toho môžu byť kedykoľvek aj skonfiškované, ukradnuté, ak sa Spojeným štátom niečo nepáči na politike niektorých štátov. No, podľa môjho názoru sa to stalo absolútne skutočným pre veľmi veľa krajín, ktoré uchovávajú svoje zlaté a devízové ​​rezervy v týchto menách.

Podľa odborníkov ide v najbližších rokoch o objektívnu analýzu, rozbehne sa proces premeny globálnych rezerv – s takýmito deficitmi jednoducho nemajú kam ísť – z mien strácajúcich svoju hodnotu zamenia za reálne zdroje – v iných krajinách, samozrejme sa to urobí, – ako sú potraviny, energia a iné suroviny. Je zrejmé, že tento proces ešte viac podnieti globálnu dolárovú infláciu.

Pokiaľ ide o Európu, neúspešná energetická politika, slepá stávka na obnoviteľné zdroje a spotové dodávky zemného plynu, ktoré viedli k prudkému nárastu cien energií, ktorý je badateľný už od tretieho štvrťroka minulého roka, dodatočne negatívne prispelo k uvoľneniu cien – opakujem ešte raz, dávno pred začiatkom našej operácie na Donbase. Nemáme s tým absolútne nič spoločné. Sami tam urobili veci, ceny vyleteli do neba a znova hľadajú vinníkov.

Nesprávne výpočty Západu ovplyvnili nielen rast nákladov na mnohé tovary a služby, ale viedli aj k zníženiu produkcie hnojív, predovšetkým dusíka, vyrábaného zo zemného plynu. Vo všeobecnosti len od polovice minulého roka do februára tohto roka vzrástli globálne ceny hnojív o viac ako 70 percent.

Žiaľ, dnes neexistujú žiadne predpoklady na zmenu takýchto cenových trendov. Naopak, na tomto pozadí je zablokovaná práca podnikov a logistika dodávok hnojív z Ruska a Bieloruska. Situácia sa tak ďalej dostáva do slepej uličky.

Vypočítať ďalší vývoj udalostí nie je ťažké. Nedostatok hnojív znamená pokles úrody, čo znamená, že sa zvýšia riziká nedostatočného zásobovania svetového trhu potravinami, ešte viac pôjdu ceny hore, čo spôsobí hladomor predovšetkým v najchudobnejších krajinách, a to bude úplne na svedomí, administratívy Spojených štátov a európskej byrokracie.

Dovoľte mi ešte raz zdôrazniť, tento problém sa neobjavil dnes, nie za posledné tri-štyri mesiace a určite nevznikol vinou Ruska, ako teraz hovoria niektorí demagógovia, ktorí sa snažia preniesť zodpovednosť za všetko, čo sa deje v svetovom hospodárstve, na našu krajinu.

Samozrejme, možno by nás potešilo, že sme takí mocní a všemohúci, že na Západe, v USA, v Európe vyháňame infláciu do neba, robíme tam niečo iné, z čoho má každý horúčku. Možno by bolo pre nás pekné cítiť takú silu, ale nie je to pravda. Situácia dozrela v priebehu rokov, podnietená krátkozrakými krokmi tých, ktorí sú zvyknutí riešiť svoje problémy na úkor niekoho iného, ​​ktorí sa spoliehali a stále spoliehajú na mechanizmus finančnej emisie, aby prekonali, potiahli obchodné toky, a tým prehĺbiť deficity a vyvolať humanitárne katastrofy v niektorých regiónoch. Rád by som dodal, ide v podstate o tú istú predátorskú koloniálnu politiku, ale, samozrejme, v novej podobe, v novom vydaní, oveľa jemnejšiu a sofistikovanejšiu. Nebudete hneď chápať, čo sa deje.

Najdôležitejšou úlohou pre celé svetové spoločenstvo je teraz zvýšiť dodávky potravinárskych výrobkov na svetový trh, vrátane uspokojovania potrieb krajín, ktoré obzvlášť potrebujú potraviny.

Rusko, ktoré zabezpečuje svoju vnútornú potravinovú bezpečnosť, svoj vnútorný trh, je schopné výrazne zvýšiť vývoz potravín a hnojív. Napríklad objem našich dodávok obilia v budúcej sezóne sa môže zvýšiť na 50 miliónov ton.

Naše dodávky budeme prednostne posielať do krajín, kde je najväčšia potreba potravín a kde hrozí nárast hladujúcich. V prvom rade hovoríme o afrických krajinách a regióne Blízkeho východu.

Sú tu však ťažkosti, ktoré vznikajú aj nie našou vinou. Áno, formálne na ruské obilie, potraviny a hnojivá… Mimochodom, na naše hnojivá uvalili sankcie Američania, po nich aj Európania. Potom to Američania stiahli a zrušili – uvedomili si, kde sú. Ale Európania to nespravili. Ich byrokracia jednoducho funguje ako mlynské kamene v mlyne z osemnásteho storočia. Preto každý chápe, že urobil nejakú hlúposť, ale už je to z byrokratických dôvodov ťažké odkrútiť späť.

Takže opakujem, Rusko je pripravené prispieť k vyrovnávaniu svetových poľnohospodárskych trhov a my, samozrejme, vítame otvorenosť k dialógu o tejto otázke zo strany kolegov z OSN, ktorí chápu akútnosť globálneho potravinového problému. Predmetom takéhoto rozhovoru môže byť vytvorenie normálnych podmienok – logistických, finančných, dopravných – pre zvýšenie ruského exportu potravín a hnojív.

Čo sa týka – nemôžem si pomôcť, ale aj to, žiaľ, v tejto veci existuje veľa špekulácií – ukrajinských dodávok potravín na svetové trhy. Nezasahujeme. Preboha. Neútočili sme v čiernomorských prístavoch Ukrajiny. Nechajte ich plávať a vytiahnite ich. Zabezpečíme bezpečnosť týchto civilných plavidiel. Neexistuje vôbec žiadna otázka.

Ale o čo ide? USA odhaduje, že ide o šesť miliónov ton pšenice. Podľa našich odhadov niekde okolo piatich. A niekde inde sedem miliónov ton kukurice. A to je všetko. A ak si uvedomíme, že na svete sa vyprodukuje 800 miliónov ton pšenice, potom päť miliónov ton pre svetový trh, ako ste pochopili, nespôsobuje vôbec žiadne búrky.

Napriek tomu existujú možnosti exportu, a to nielen cez čiernomorské prístavy. Prosím, export cez Bielorusko – mimochodom najlacnejší spôsob. Cez Poľsko, Rumunsko – koľko len chcete. Existuje päť alebo šesť možností vyzdvihnutia.

Nejde o nás, ale o príčetnosť a zodpovednosť ľudí, ktorí sú v Kyjeve pri moci. Nech sa rozhodnú, čo budú robiť a v tomto prípade nech sa nesústredia na svojich pánov zo zahraničia, zo zahraničia zo zámoria.

Ale je tu ďalšie nebezpečenstvo, že toto obilie bude použité na zaplatenie dodávok zbraní. Potom to bude veľmi smutné.

Drahí priatelia!

Ako som už povedal, moderný svet prechádza obdobím zásadných zmien. Medzinárodné inštitúcie sa rúcajú a zlyhávajú. Bezpečnostné záruky sú znehodnotené. Západ zásadne odmietol splniť svoje predchádzajúce záväzky. S ním jednoducho nebolo možné uzavrieť žiadne nové dohody.

V súčasnej situácii, na pozadí rastúcich rizík a hrozieb pre nás, bolo vynútené rozhodnutie Ruska uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu. Určite ťažké, ale nútené a nevyhnutné.

Ide o rozhodnutie suverénnej krajiny, ktorá má, mimochodom, na základe Charty OSN, bezpodmienečné právo brániť svoju bezpečnosť. Rozhodnutie zamerané na ochranu našich občanov, obyvateľov ľudových republík Donbass, ktorí boli osem rokov vystavení genocíde zo strany kyjevského režimu a neonacistov, ktorí dostali plnú ochranu Západu.

Západ sa nielen snažil realizovať „protiruský“ scenár, ale viedol aj aktívny vojenský rozvoj ukrajinského územia, doslova pumpoval Ukrajinu zbraňami a vojenskými poradcami. Pokračuje v tom aj teraz. Pravdupovediac, rozvoju ekonomiky, blahobytu tam žijúcich ľudí nikto nevenuje žiadnu pozornost, im to vôbec nevadí, ale používajú peniaze na vytvorenie opory na východe pre NATO, ktorá bude namierená proti Rusku, kde budú pestovať agresiu, nenávisť a bezľútostnú rusofóbiu.

Dnes naši vojaci a dôstojníci, milície Donbasu, bojujú za ochranu svojich ľudí. Obhajujú právo Ruska na slobodný a bezpečný rozvoj ako veľkej nadnárodnej krajiny, ktorá sa rozhoduje sama, určuje si vlastnú budúcnosť, spolieha sa na svoju históriu, kultúru a tradície a odmieta všetky pokusy vnucovať pseudohodnoty dehumanizácie a morálky, a degradáciu zvonku.

Všetky úlohy špeciálnej vojenskej operácie budú určite vyriešené. A kľúčom k tomu je odvaha a hrdinstvo našich vojakov, konsolidácia ruskej spoločnosti, ktorej podpora dodáva silu a dôveru ruskej armáde a námorníctvu, hlboké pochopenie správnosti a historickej spravodlivosti našej veci – budovanie a posilňovanie silnej suverénnej mocnej, Ruskej federácie.

Čo chcem zdôrazniť? Suverenita v 21. storočí nemôže byť čiastočná, fragmentárna. Všetky jej prvky sú rovnako dôležité, navzájom sa posilňujú a dopĺňajú.

Preto je pre nás dôležité nielen brániť svoju politickú suverenitu a národnú identitu, ale aj posilňovať všetko, čo určuje ekonomickú nezávislosť krajiny, jej finančnú, personálnu, technologickú nezávislosť a nezávislosť.

Samotná konštrukcia západných sankcií bola postavená na falošnej téze, že Rusko nie je suverénne z pohľadu ekonomiky, je kriticky zraniteľné. Boli tak unesení šírením mýtov o zaostalosti Ruska, o slabosti jeho postavenia vo svetovom hospodárstve a obchode, že tomu sami zjavne verili.

Pri plánovaní ich ekonomickej bleskovej vojny si nevšímali, jednoducho ignorovali skutočné fakty, ako sa naša krajina za posledné roky zmenila.

A tieto zmeny sú výsledkom našej plánovanej práce na vytvorení udržateľnej makroekonomickej štruktúry, na zaistení potravinovej bezpečnosti, na implementácii programov na nahradenie dovozu, na vytvorení vlastného platobného systému atď.

Reštrikcie sankcií, samozrejme, postavili pred krajinu mnoho náročných úloh. Niektoré podniky majú naďalej problémy s komponentmi. Množstvo technologických riešení sa stalo pre naše spoločnosti nedostupnými. Prerušená logistika.

Ale na druhej strane, toto všetko nám otvára nové možnosti – často o tom hovoríme, ale je to tak. To všetko je podnetom na vybudovanie ekonomiky, ktorá má plný a nie čiastočný technologický, výrobný, personálny, vedecký potenciál a suverenitu.

Samozrejme, takýto zložitý problém sa nedá vyriešiť, ako sa hovorí, v jednom momente. Musíme pokračovať v systematickej práci určenej pre budúcnosť. Presne tak koná Rusko, ktoré realizuje dlhodobé plány rozvoja ekonomických sektorov a posilňovania sociálnej sféry. A súčasné testy len upravujú a zdokonaľujú tieto plány, ale nemenia ich strategické zameranie.

A dnes by som sa rád pozastavil nad kľúčovými princípmi, na základe ktorých sa bude rozvíjať naša krajina a naša ekonomika.

Prvým je otvorenosť. Skutočne suverénne štáty sa vždy zaviazali k rovnocennému partnerstvu, aby prispeli ku globálnemu rozvoju. A naopak, tí, čo sú slabí a závislí, sú spravidla zaneprázdnení hľadaním nepriateľov, sadením xenofóbie alebo nakoniec stratou originality, nezávislosti, slepým nasledovaním pána.

Rusko – napriek tomu, že naši západní, takpovediac, priatelia o ňom doslova snívajú – nikdy nepôjde cestou sebaizolácie a autarkie. Navyše rozširujeme a budeme rozširovať interakciu s každým, koho to zaujíma, kto chce s nami spolupracovať. Je ich veľa, nebudem ich vypisovať. Toto je veľká väčšina ľudí na Zemi. Teraz nebudem uvádzať všetky tieto krajiny, každý o tom vie.

Nepoviem nič nové, ak vám pripomeniem, že každý, kto chce pokračovať v práci a spolupráci s Ruskom, je vystavený otvorenému tlaku zo strany Spojených štátov a Európy, niekedy až k priamym hrozbám. Takéto vydieranie však znamená málo, pokiaľ ide o krajiny na čele so skutočnými vodcami, ktorí jasne chápu, kde sú iní a kde sú národné, ich vlastné záujmy, záujmy ich národov.

Rusko vybuduje hospodársku spoluprácu s takýmito štátmi a bude podporovať spoločné projekty. Zároveň, samozrejme, budeme komunikovať aj so západnými spoločnosťami, ktoré napriek bezprecedentnému „pokrúteniu rúk“ naďalej úspešne pôsobia na ruskom trhu, existujú aj také spoločnosti.

Rozvoj pohodlnej a nezávislej platobnej infraštruktúry v národných menách vnímame ako solídny, predvídateľný základ pre prehĺbenie medzinárodnej spolupráce. A aby sme pomohli firmám v našich krajinách nadviazať logistické a kooperačné väzby, formujeme rozvoj dopravných koridorov, zvyšujeme kapacitu železníc, prekládkové kapacity prístavov v Arktíde, východným, južným a inými smermi. Vrátane povodia Azovsko-Čierneho mora a Kaspického mora sa stanú najdôležitejším úsekom severojužného koridoru, ktorý poskytne stabilné komunikačné kanály s Blízkym východom a južnou Áziou. Očakávame, že nákladná doprava na tejto trase začne v blízkej budúcnosti neustále rásť.

Ale medzinárodný obchod nie je jediná vec, na ktorej záleží. Rusko má v úmysle vybudovať vedeckú, technologickú, kultúrnu, humanitárnu a športovú spoluprácu na princípoch rovnosti a rešpektu k partnerom. Naša krajina sa zároveň bude snažiť o zodpovedné vedenie vo všetkých týchto oblastiach.

Druhým princípom nášho dlhodobého rozvoja je spoliehanie sa na podnikateľské slobody. Každá súkromná iniciatíva zameraná na prospech Ruska by mala dostať maximálnu podporu a priestor na realizáciu.

Pandémia a súčasné udalosti potvrdili dôležitosť flexibility a slobody v ekonomike. Je to súkromný biznis, ktorý v drsných podmienkach, na pozadí pokusov akýmkoľvek spôsobom brzdiť náš rozvoj, dokázal, že je schopný konkurovať na svetových trhoch. Adaptácia na rýchlo sa meniace vonkajšie podmienky prebieha aj na úkor súkromného podnikania. Je potrebné zabezpečiť dynamický rozvoj ekonomiky, samozrejme opierajúc sa o súkromné ​​podnikanie.

Budeme pokračovať v znižovaní administratívnej záťaže. Takže od roku 2016 do roku 2018 sme mali moratórium na plánované kontroly malých podnikov. Neskôr bola predĺžená, celkovo do konca roku 2022. V roku 2020 sa toto moratórium vzťahovalo aj na stredne veľké podniky. Okrem toho takmer štvornásobne klesol počet neplánovaných kontrol.

Išli sme však ešte ďalej a v marci tohto roku sme upustili od plánovaných kontrol všetkých podnikateľov bez ohľadu na veľkosť podnikania s jednou podmienkou, ak ich činnosť nie je spojená s vysokým rizikom poškodenia občanov a životného prostredia . V dôsledku toho teraz počet plánovaných kontrol oproti minulému roku klesol šesťnásobne.

Prečo o tom teraz tak podrobne hovorím? Faktom je, že po zavedení moratórií na kontroly sa počet porušení zo strany podnikateľov – takýto výsledok – nezvýšil, ale znížil, počet porušení klesol. To hovorí o vyspelosti a zodpovednosti ruského biznisu. Treba ho motivovať a, samozrejme, nie nútiť k dodržiavaniu noriem a požiadaviek.

To znamená, že existuje dôvod urobiť ďalší, zásadný krok vpred. Navždy a nepretržite odmietajte vykonávať väčšinu kontrol všetkých ruských podnikov, ktorých činnosť nie je spojená s vysokým rizikom poškodenia. Všetkým je už dávno jasné, že netreba chodiť kontrolovať každého v rade. Mal by fungovať prístup založený na riziku. Žiadam vládu, aby v najbližších mesiacoch určila konkrétne parametre takejto reformy.

A tu je ďalšia veľmi citlivá téma pre biznis a dnes je to aj otázka našej národnej bezpečnosti a ekonomickej udržateľnosti. Aby sme obmedzili a minimalizovali najrôznejšie zneužívania, diery pre nátlak na podnikateľov, dôsledne odstraňujeme vágne normy trestného práva z hľadiska takzvaných ekonomických deliktov.

V marci bol podpísaný zákon, podľa ktorého možno začať trestné stíhanie proti podnikateľom na daňových štruktúrach len na návrh daňovej služby – a nič iné. V blízkej budúcnosti by mal byť prijatý návrh zákona o skrátení premlčacej doby pri daňových trestných činoch, ako aj o odmietnutí začatia trestného stíhania po úplnom splatení daňových nedoplatkov.

Vo všeobecnosti je potrebné opatrne, no zároveň dôsledne pristupovať k dekriminalizácii množstva ekonomických štruktúr tzv. Napríklad tie, ktoré súvisia s prácou bez licencie či akreditácie. Teraz je to veľmi chúlostivá záležitosť, napríklad kvôli nelegitímnemu správaniu našich západných partnerov, ktorí odmietajú poskytnúť takéto licencie.

V takýchto prípadoch by naše štátne orgány nemali, ako sa hovorí, vlastnoručne vniesť ruský biznis pod článok, napriek tomu, že nejde o žiadnu skutočnú vinu našich podnikateľov. Chápete o čo ide. Veľmi dobre tomu rozumejú aj tí, ktorí pracujú v malých podnikoch. Licencia vypršala, západní partneri ju neobnovujú – no, čo by mali robiť? Ukončite podnikanie, však? Nech je to čokoľvek, cesta funguje. Je potrebné, samozrejme, mať všetko pod kontrolou štátu, ale nezasahovať im do práce.

Mali by ste myslieť aj na zvýšenie hranice zodpovednosti za nezaplatenie cla a iných povinných platieb. Navyše parametre na určenie veľkých a hlavne veľkých škôd sme aj napriek nahromadenej inflácii dlhodobo nemenili. Takýto rozpor medzi právnym štátom a realitou života, samozrejme, treba napraviť. Od roku 2016 dodnes sa inflácia naakumulovala na približne 50 percentách a tieto parametre sa nezmenili – treba ich, samozrejme, zmeniť.

Napokon je potrebné prehodnotiť dôvody vzatia podnikateľov do väzby a predĺženia predbežného vyšetrovania. Nie je žiadnym tajomstvom, že tieto normy sa veľmi často uplatňujú tam, kde to nie je objektívne nevyhnutné.

V dôsledku toho sú podniky dokonca aj v štádiu vyšetrovania nútené prerušiť svoju činnosť alebo úplne ukončiť svoju činnosť. V tomto prípade je okrem priamych strát a straty trhových pozícií a pracovných miest pod útokom aj reputácia firiem a ich lídrov.

Upozorňujem orgány činné v trestnom konaní. Je potrebné skoncovať s touto praxou. A žiadam vládu, aby spolu s Najvyšším súdom pripravila príslušné novely zákona. Žiadam vás, aby ste túto prácu dokončili do 1. októbra tohto roku.

Okrem toho Bezpečnostná rada vydala osobitný pokyn na analýzu situácií, v ktorých sú trestné prípady začaté, ale nie sú postavené pred súd. Počet takýchto prípadov sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Čo je za tým, je každému jasné. Prípad sa často otvára bez dostatočných dôvodov alebo sa používa na vyvíjanie tlaku na spoločnosti alebo konkrétnych jednotlivcov. Na jeseň si túto tému rozoberieme samostatne a prijmeme ďalšie rozhodnutia týkajúce sa legislatívy a organizácie práce orgánov činných v trestnom konaní.

Pri vytváraní moderného podnikateľského prostredia zohrávajú, samozrejme, veľkú úlohu regionálne manažérske tímy. Na platforme Petrohradského fóra si už tradične všímam tie subjekty federácie, ktoré výrazne pokročili v Národnom investičnom klimatickom ratingu, ktorý vedie Agentúra pre strategické iniciatívy.

Tu máme zmeny v prvých troch. K Moskve a Tatarstanu, ktoré naďalej vedú, sa tento rok pridal aj Moskovský región. V priebehu roka sa z ôsmeho miesta vyšvihla na lídrov, až do prvej trojky. Lídrami hodnotenia sú aj Tula, Nižný Novgorod, Ťumen, Novgorod, Sachalinské oblasti, Petrohrad a Baškirsko.

Samostatne by som chcel spomenúť regióny s najväčším pokrokom. Sú to región Kurgan – nárast o 36 pozícií, územia Perm a Altaj – nárast o 26 pozícií, Ingušsko – o 24 pozícií a región Ivanovo, ktorý stúpol o 17 pozícií.

Chcem poďakovať a zablahoželať kolegom v regiónoch za túto prácu.

A samozrejme, stredobodom pozornosti federálnej vlády, regionálnych a komunálnych tímov by mala byť podpora podnikateľských iniciatív občanov v malých mestách a jednotlivých osadách a odľahlých oblastiach. Aj takéto príklady úspechu máme. To zahŕňa tvorbu obľúbeného softvéru, predaj produktov šetrných k životnému prostrediu, tovaru vlastnej výroby po celej krajine prostredníctvom domácich internetových stránok.

Je dôležité vytvoriť nové príležitosti, zaviesť moderné obchodné formáty vrátane elektronických platforiem, ako som už povedal, na zníženie nákladov na logistiku, dopravu a iné náklady, a to aj využitím modernizovaných pobočiek Ruskej pošty.

So získavaním ďalších zručností a kompetencií je potrebné pomôcť aj zamestnancom malých firiem, živnostníkom, začínajúcim podnikateľom. Vhodné opatrenia zamerané špeciálne na malé mestá, vidiek, odľahlé oblasti a územia Vás žiadam zaradiť do osobitného riadku národného projektu rozvoja malého a stredného podnikania.

Dnes by som chcel osloviť našich lídrov, majiteľov veľkých spoločností – našich významných podnikateľov a manažérov.

Vážení kolegovia, priatelia!

Skutočný, trvalý úspech, pocit dôstojnosti a sebaúcty sa dostavia až vtedy, keď spojíte svoju budúcnosť, budúcnosť svojich detí s vašou vlasťou. Mnohí z nás sú vo vzťahu už dlho a poznám pocity mnohých vedúcich pracovníkov a vlastníkov našej spoločnosti. Veľakrát som od vás počul, že podnikanie je oveľa viac ako len zisk, taký aký je a zmeniť život okolo, prispieť k rozvoju vášho rodného mesta, regiónu, krajiny ako celku je mimoriadne dôležitá vec pre sebarealizáciu , služba ľuďom a spoločnosti nie je nič, čo nenahradíte. To je celý zmysel života, celý zmysel práce.

Nedávne udalosti len potvrdili to, čo som neustále hovoril predtým. Doma sú bezpečnejšie. Tí, ktorí nechceli počuť toto zjavné posolstvo, prišli na Západe o stovky miliónov, ak nie o miliardy dolárov – taký bol údajne pokojný prístav pre kapitál.

Ešte raz chcem povedať svojim kolegom, vrátane tých, ktorí sú v sále a tých, ktorí tu dnes nie sú. Prosím, nestúpajte na staré hrable. Naša krajina má obrovský potenciál a úlohy, ktoré si vyžadujú použitie síl, nemajú konca. Investujte tu, investujte do vytvárania nových podnikov a pracovných miest, do rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu, podporte školy, univerzity, zdravotníctvo a sociálne služby, kultúru a šport. Viem, že to robí veľa ľudí, ja viem – len to chcem znovu zdôrazniť.

Takto chápali svoje poslanie Bachrušini a Morozovci, Ščukinovia a Rjabušinskij, Akčurínci a Galejevi, Apanajevi a Matsievovci, Mamontovci, Treťjakovci, Arsanovci, Dadaševovci a Gadžievovci. Mnohé ruské, tatárske, burjatské, čečenské, dagestanské, jakutské, osetské, židovské, arménske a iné kupecké a podnikateľské rodiny, ktoré neurazili svojich priamych dedičov, sa navždy zapísali do histórie našej krajiny.

Mimochodom, rád by som zdôraznil niečo iné. Pre dedičov, možných dedičov kapitálu, stále nie je známe, čo je dôležitejšie. Peniaze, majetok či dobré meno, ktoré zdedili a zásluhy ich predkov o krajinu. Čo určite nikto nepremárni, a neprepije.

A čo zostane budúcim generáciám dedičov – dobré meno im zostane navždy. A to s nimi určite pôjde životom, z generácie na generáciu, pomôže im, podporí ich životom, urobí ich silnejšími ako peniaze, ktoré môžu zdediť alebo majetok.

Drahí kolegovia!

Tretím princípom nášho dlhodobého rozvoja je zodpovedná a vyvážená makroekonomická politika. V mnohých ohľadoch nám práve táto línia umožnila odolať bezprecedentnému tlaku sankcií. Ale opakujem, pre nás je táto politika dôležitá nielen preto, aby sme reagovali na súčasné výzvy, ale aj z dlhodobého hľadiska. Nebudeme opakovať smutnú skúsenosť našich západných kolegov, ktorí rozpútali inflačnú špirálu a viedli svoje financie do nerovnováhy.

Naším cieľom je stabilný rozvoj ekonomiky na ďalšie roky, zníženie inflačného zaťaženia občanov a podnikateľov a dosiahnutie cieľovej miery inflácie štyri percentá v strednodobom a dlhodobom horizonte. Na začiatku som zaačal s infláciou a teraz by som sa k tomu rád povedal, štyri percentá – stále máme taký cieľ.

Už som dal vláde pokyn, aby pripravila návrhy nových rozpočtových pravidiel. Mali by zabezpečiť predvídateľnosť rozpočtovej politiky a vytvárať podmienky pre maximálne využitie vonkajšej ekonomickej situácie. To všetko je potrebné na posilnenie základov ekonomického rastu, vyriešenie infraštruktúrnych a technologických problémov, čo je základom pre zlepšenie blahobytu občanov.

Áno, niektoré svetové rezervné meny sú dnes samovražedné, to je zrejmé, v každom prípade majú samovražedné sklony. Samozrejme, je zbytočné dnes s ich pomocou „sterilizovať“ naše peňažné zásoby. Ale hlavná zásada – utrácať na základe pochopenia, koľko ste zarobili, zostáva a nikto to nezrušil. Tomuto rozumieme.

Štvrtým princípom nášho rozvoja je sociálna spravodlivosť. Rast ekonomiky a podnikateľskej iniciatívy, priemyselné príležitosti a vedecký a technologický potenciál krajiny musia mať silné sociálne stelesnenie. Takýto vývoj by mal viesť k zníženiu nerovnosti a nie k jej prehĺbeniu, ako sa to deje v niektorých iných krajinách. A úprimne povedané, ani my nie sme šampiónmi v riešení týchto problémov, stále tu máme veľa otázok a problémov.

Znižovanie chudoby a nerovnosti je dopytom po domácich produktoch a v celej krajine, a teda zmenšovanie rozdielov v potenciáli regiónov, vytváranie nových pracovných miest presne tam, kde sú najviac potrebné, vo všeobecnosti určujúcou podmienkou pre ďalší ekonomický rozvoj.

Dovoľte mi zdôrazniť, že pozitívna dynamika reálnych príjmov občanov, znižovanie chudoby je hlavným ukazovateľom efektívnosti práce orgánov štátnej správy a štátu ako celku. Navyše, hmatateľné výsledky tu treba napriek všetkým objektívnym ťažkostiam dosiahnuť už v tomto roku a takúto úlohu má vláda.

Opakujem, cielene podporujeme najzraniteľnejšie skupiny občanov dôchodcov, rodiny s deťmi, ako aj tých, ktorí sú v ťažkej životnej situácii.

Dôchodky rastú ročne rýchlejšie ako inflácia. Tento rok sa zvýšili dvakrát, vrátane od 1. júna o ďalších desať percent.

Súčasne s dôchodkami sa o desať percent zvýšila aj minimálna mzda, ako aj životné minimum, na ktoré sa viaže množstvo iných sociálnych dávok a platieb, tie by sa mali zvýšiť, čo priamo ovplyvňuje príjmy asi 15 miliónov ľudí. .

Za posledné roky sme vybudovali ucelený systém podpory núdznych rodín s deťmi. Pomoc od štátu môže poberať žena od raného štádia tehotenstva až do dovŕšenia 17. roku veku dieťaťa.

Blahobyt ľudí, ich prosperita je najdôležitejším faktorom demografického vývoja a tu je situácia, berúc do úvahy prekrývajúce sa negatívne demografické vlny, mimoriadne zložitá. V apríli sa v Rusku narodilo necelých stotisíc detí, čo je takmer o 13 percent menej ako v apríli 2020.

Žiadam vládu, aby držala pod kontrolou vývoj ďalších opatrení na podporu rodín s deťmi. Musia mať zásadný charakter, úmerné rozsahu mimoriadnej demografickej výzvy, ktorej čelíme.

Budúcnosťou Ruska je rodina s dvomi, tromi alebo viacerými deťmi. Netreba preto hovoriť len o priamej finančnej podpore – treba zacieliť, prispôsobiť zdravotníctvo, školstvo a všetky oblasti, ktoré určujú kvalitu života ľudí, potrebám rodín s deťmi.

Na riešenie tohto problému je zameraná národná sociálna iniciatíva, ktorú regionálne tímy a ASI spoločne realizujú. Na jeseň vyhodnotíme výsledky tejto práce a zosumarizujeme výsledky hodnotenia kvality života v regiónoch s cieľom čo najširšieho využitia najlepších skúseností a postupov v celej krajine.

Ďalším, piatym princípom, na ktorom Rusko stavia svoju hospodársku politiku, je pokročilý rozvoj infraštruktúry.

Už sme zvýšili priame rozpočtové výdavky na posilnenie dopravných tepien. V budúcom roku sa rozbehne rozsiahly plán výstavby a opravy chrbticovej siete federálnych a regionálnych diaľnic. Do piatich rokov sa musí dostať do štandardného stavu aspoň 85 percent jeho dĺžky.

Aktívne sa využíva taký nový nástroj, akým sú rozpočtové pôžičky na infraštruktúru. Vydávajú sa na 15 rokov so sadzbou tri percentá. Už som povedal, že dopyt po nich bol oveľa vyšší, ako sme pôvodne plánovali. Regióny majú veľa dobre rozvinutých, perspektívnych projektov – ich spustenie nemôžeme odkladať. Stále zvažujeme, čo s týmto opatrením podpory. Včera večer sa o tom diskutovalo. V každom prípade teraz môžem len konštatovať, že tento nástroj funguje spoľahlivo.

Samostatnou otázkou je modernizácia bývania a komunálnych služieb. Problémov je tu veľa. Priemysel je chronicky nedostatočne investovaný, odhaduje sa na 4,5 bilióna rubľov. Vymenených má byť viac ako 40 percent sietí. Z toho vyplýva nízka účinnosť a vysoké straty. Zároveň sa každý rok zhoršia a stanú nepoužiteľné asi tri percentá sietí a nie viac ako dve percentá sa nahradia novými, to znamená, že problém sa z roka na rok zhoršuje.

Navrhujem konsolidáciu zdrojov a spustenie komplexného programu modernizácie bývania a komunálnych služieb, jeho zosúladenie s ďalšími zámermi rozvoja infraštruktúry, ako aj kapitálové opravy bytového fondu. Úlohou je radikálne zmeniť situáciu, dôsledne znižovať podiel zastaraných sietí, tak ako to robíme presídľovaním núdzových bytoviek a opravami ciest. O otázkach bývania a komunálnych služieb a rozvoji stavebného komplexu budeme s guvernérmi podrobne diskutovať na budúci týždeň na zasadnutí Prezídia Štátnej rady.

Okrem toho osobitne navrhujem zvýšiť objem zdrojov na projekty na vytvorenie komfortného mestského prostredia v malých mestách a historických sídlach. Tento program nám funguje dobre. Navrhujem vyčleniť ďalších desať miliárd rubľov ročne na tieto účely v rokoch 2023-2024.

Ďalšie financie vyčleníme na obnovu miest na Ďalekom východe. Žiadam vládu, aby v rámci programov infraštruktúrnych rozpočtových úverov a modernizácie bývania a komunálnych služieb, ako aj ďalších rozvojových programov stanovila na tieto účely osobitné limity.

Absolútnou prioritou je pre nás komplexné usporiadanie a rozvoj vidieckych oblastí. Ľudia, ktorí pracujú na vidieku, živia krajinu, a ako je dnes jasné, aj významnú časť sveta, musia žiť v pohodlných a slušných podmienkach. V tejto súvislosti žiadam vládu, aby vyčlenila dodatočné prostriedky na profilový program. Finančným zdrojom sa tu môžu stať vývozné clá na predaj poľnohospodárskych produktov. Toto je trvalý zdroj. Samozrejme, môže kolísať, ale bude to trvalé.

Zároveň osobitne navrhujem rozšíriť programy na rekonštrukciu a modernizáciu vidieckych kultúrnych domov, ako aj regionálnych a mestských divadiel a múzeí, a to vyčlenením šiestich miliárd rubľov na tieto účely v rokoch 2023 a 2024.

Mimoriadne žiadaná a dôležitá úloha pre ľudí je to, čo som práve povedal v oblasti kultúry. Uvediem veľmi nedávny príklad. Pri udeľovaní medailí Hrdina práce jeden z ocenených z Jakutska Vladimir Afrikanovič Michajlov v uzavretej časti priamo požiadal o pomoc pri výstavbe kultúrneho centra v rodnej obci. Samozrejme, určite to urobíme. Ale skutočnosť, že sa o ňom hovorí na všetkých úrovniach, ukazuje, že je veľmi žiadaný.

Urobím tiež malú odbočku, ktorá je vhodná teraz, so začiatkom leta – tradičného času dovoleniek tu v Rusku.

Každý rok sa čoraz viac turistov snaží navštíviť najkrajšie prírodné miesta našej krajiny ako sú napríklad Národné parky a prírodné rezervácie. Odhaduje sa, že tento rok turistický tok presiahne 12 miliónov ľudí. Je dôležité, aby vládne orgány, podniky a turisti vedeli, čo je na týchto územiach dovolené a čo nie, kde je možné budovať turistické zariadenia a kde je to prísne zakázané, kde to predstavuje riziko pre jedinečné a zraniteľné ekosystémy.

Štátna duma už zvažuje návrh zákona, ktorý má upraviť organizáciu cestovného ruchu v osobitne chránených územiach, aby sa vytvoril civilizovaný základ pre takéto aktivity.

V tejto súvislosti by som chcel upozorniť na nasledovné. Všetky rozhodnutia, ktoré sa tu prijímajú, musia byť vypočítané a vyvážené a musíme to brať vážne.

Osobitne si všimnem úlohu zachrániť a zachovať Bajkal. To je najmä cieľom unikátneho projektu integrovaného rozvoja mesta Bajkalsk, ktorý by sa mal stať štandardom obozretného, ​​environmentálne orientovaného hospodárenia.

Úlohou nie je len odstrániť nahromadené škody na prírode z činnosti Bajkalskej celulózky a papiera, ale aj priviesť mesto na zásadne inú úroveň života, aby sa stalo charakteristickým znakom ruského ekoturizmu. Projekt musí byť realizovaný s využitím najmodernejších technológií, ekologických zdrojov energie.

Vo všeobecnosti budeme vyvíjať čisté technológie s cieľom dosiahnuť ciele stanovené pre environmentálnu modernizáciu podnikov, znížiť škodlivé emisie do ovzdušia, najmä vo veľkých priemyselných centrách. Naďalej budeme pracovať aj v rámci projektov obehového hospodárstva, zelených projektov a ochrany klímy, o ktorých sme tu na fóre podrobne hovorili minulý rok.

V tomto ohľade šiestym, podľa mňa, prierezovým princípom rozvoja, ktorý spája našu prácu, je dosiahnutie skutočnej technologickej suverenity, vytvorenie uceleného systému ekonomického rozvoja, ktorý z hľadiska kriticky dôležitých komponentov nezahŕňa závisí od zahraničných inštitúcií. Musíme budovať všetky sféry života na kvalitatívne novej technologickej úrovni a zároveň byť nielen používateľmi riešení iných ľudí, ale mať technologické kľúče na vytváranie tovarov a služieb pre ďalšie generácie.

V posledných rokoch sme venovali veľkú pozornosť substitúcii dovozu a dosiahli sme úspechy v mnohých oblastiach v agrokomplexe, vo výrobe liekov, zdravotníckeho materiálu, vo vojensko-priemyselnom komplexe a v mnohých iných oblastí.

Ale, a to by som chcel zdôrazniť, o tejto veci vedieme v spoločnosti veľa diskusií, náhrada dovozu nie je všeliekom, ani kardinálnym riešením. Ak budeme iba opakovať iné, pokúsiť sa nahradiť hoci aj tými najkvalitnejšími kópiami cudzí tovar, riskujeme, že budeme v pozícii neustáleho dobiehania, ale musíme byť o krok vpred, vytvárať si vlastné konkurencieschopné technológie , produkty a služby, ktoré sa môžu stať novými svetovými štandardmi.

V tejto súvislosti mi dovoľte pripomenúť, že Sergej Pavlovič Korolev nešiel cestou kopírovania a čiastočného zdokonaľovania zachytenej raketovej techniky, ale hľadel do budúcnosti a navrhol unikátnu viacstupňovú schému na vytvorenie rakety R-7, ktorá otvorila ľudstvu cestu do kozmu a v skutočnosti stanovili štandard pre celý svet a pre nadchádzajúce desaťročia.

Presne tak pracovali zakladatelia mnohých sovietskych vedeckých programov dopredu a teraz, spoliehajúc sa na takéto základy, naši dizajnéri napredujú dôstojne. Vďaka nim má Rusko hypersonické zbrane, ktoré dodnes nemajú v žiadnej krajine sveta obdobu. Rosatom si udržiava vedúce postavenie v oblasti jadrovej technológie a vyvíja flotilu jadrových ľadoborcov. Mnohé ruské riešenia pre umelú inteligenciu a spracovanie veľkých dát sú najlepšie na svete.

Opakujem, technologický vývoj je prierezový smer, ktorý určí nielen súčasnú dekádu, ale celé 21. storočie. Téme budovania novej technologickej ekonomiky – technoekonómie – budeme podrobne diskutovať na najbližšom zasadnutí Rady pre strategický rozvoj. Je veľa tém na diskusiu, a čo je najdôležitejšie – na prijímanie manažérskych rozhodnutí. Mám na mysli rozvoj inžinierskeho vzdelávania a prenos vedeckého vývoja do reálnej ekonomiky, poskytovanie finančných zdrojov pre rýchlo rastúce, high-tech firmy. Budeme diskutovať aj o vývoji end-to-end technológií a postupe projektov digitálnej transformácie v jednotlivých odvetviach.

Dovoľte mi zdôrazniť, že je, samozrejme, nemožné vyrobiť úplne všetko a nie je to ani potrebné. Potrebujeme však mať všetky kritické technológie, aby sme v prípade potreby rýchlo zaviedli vlastnú výrobu akéhokoľvek produktu. Presne to sme urobili, keď sme rýchlo zabezpečili výrobu vakcín proti koronavírusu a teraz sme spustili výrobu mnohých ďalších typov produktov a služieb.

Napríklad potom, čo bezohľadní partneri podniku KAMAZ opustili ruský trh, ich miesto je teraz obsadené domácimi spoločnosťami. Navyše hovoríme o dodávkach komponentov nielen pre tradičné modely závodu, ale aj pre sľubné série – hlavné, dopravné a ťažké vozidlá.

Rád by som spomenul aj platobný systém kartou Mir, ktorý na domácom trhu úspešne nahradil Visa a MasterCard a teraz krok za krokom rozširuje svoju geografiu a získava medzinárodné uznanie.

Ďalším príkladom je Petrohradský závod na výrobu traktorov. Jeho bývalý zahraničný partner odmietol predávať motory a vykonávať ich záručný servis. Kto to zachránil? Konštruktéri motorov Jaroslavľ a Tutaev. Zariadili dodávku svojich motorov. V dôsledku toho bola výroba poľnohospodárskych strojov v Petrohradskom traktorovom závode v marci až apríli tohto roku pre podnik rekordná – neklesla, ale stala sa rekordnou, vzrástla.

Som si istý, že takýchto pozitívnych praktík a úspešných príbehov bude pribúdať.

Opakujem, Rusko má personálne, vedecké a technologické rezervy na vývoj produktov, po ktorých je teraz veľký dopyt, vrátane domácich a stavebných zariadení, priemyselných a servisných zariadení.

Dnešnou úlohou je v krátkom čase vybudovať kapacity a zriadiť potrebné linky. A jednou z kľúčových otázok sú pohodlné podmienky pre prácu podnikov, ako aj dostupnosť pripravených výrobných miest.

Žiadam vládu, aby do jesene predložila kľúčové parametre nového režimu prevádzky priemyselných klastrov, čo je tu dôležité?

Prvým je financovanie. Projekty spustené v takýchto zoskupeniach musia získať dlhodobý a cenovo dostupný úverový zdroj na obdobie až desiatich rokov a pri sadzbe maximálne sedem percent ročne v rubľoch. O všetkých týchto otázkach sme diskutovali aj s naším ekonomickým blokom. Všetci súhlasia, poďme na to.

Druhým je zdaňovanie. V klastroch je potrebné zabezpečiť nízku úroveň podmienene konštantných daní vrátane poistného.

Treťou je podpora výroby v počiatočnej fáze, tvorba balíka zákaziek, vrátane poskytovania dotácií na nákup hotových výrobkov takýchto podnikov. Otázka nie je jednoduchá, ale myslím si, že dotácie budú potrebné. Sú potrebné na zabezpečenie trhu. Len to treba v kľude vyriešiť.

Po štvrté, zjednodušená administratíva vrátane minimálnej alebo úplnej absencie kontrol, ako aj prevádzka podnikov v pohodlnom a jednoduchom režime daňovej a colnej kontroly.

Po piate a možno najdôležitejšie, je potrebné vytvoriť mechanizmy pre garantovaný dlhodobý dopyt po nových inovatívnych produktoch, ktoré práve vstupujú na trh. Chcel by som upozorniť vládu, že takéto zvýhodnenie a zodpovedajúce priemyselné klastre by mali začať fungovať od 1. januára 2023.

Čo chcem v tejto súvislosti povedať. Nové aj už fungujúce body priemyselného rastu by mali prilákať malé podniky a zapojiť ich do svojej obežnej dráhy. Zároveň je pre podnikateľa, pre malé organizácie dôležité vidieť horizont, pochopiť vyhliadky.

V tejto súvislosti samozrejme žiadam vládu, aby spolu s MSP a našimi najväčšími spoločnosťami spustili nástroj dlhodobých dohôd medzi spoločnosťami so štátnou účasťou a malými a stredne veľké podniky. Dopyt po produktoch takýchto podnikov bude teda zaručený na ďalšie roky, zatiaľ čo dodávatelia budú môcť s istotou prevziať povinnosť vytvoriť novú alebo rozšíriť existujúcu výrobu pre túto objednávku.

Dodám, že pri priemyselných objektoch sme už výrazne skrátili čas výstavby a odstránili zbytočné ťažkopádne postupy, ale stále sú tu veľké rezervy, je na čom pracovať, je kam sa posunúť. Vytvorenie výrobných budov od nuly si teda stále vyžaduje jeden a pol až tri roky, pričom získanie hotových priestorov obmedzujú stále vysoké úrokové sadzby z úverov.

V tejto súvislosti, aby domáci podnik mohol rýchlo rozšíriť výrobu potrebných produktov, navrhujem spustiť zásadne nový nástroj, priemyselnú hypotéku. Hovoríme o zvýhodnených dlhodobých úveroch so sadzbou päť percent ročne. Podniky, ktoré plánujú kúpiť hotové plochy na výrobu, budú mať nárok na takéto pôžičky. Žiadam vládu, aby bezodkladne vyriešila všetky podrobnosti s ruským bankovým sektorom, aby priemyselné hypotéky začali v blízkej budúcnosti naplno fungovať.

Drahí priatelia!

Rýchlosť a rozsah zmien v globálnej ekonomike, financiách a medzinárodných vzťahoch sa zvyšuje. Posun od globalizácie k modelu multipolárneho rastu je čoraz zreteľnejší. Formovanie a zrod nového svetového poriadku je nepochybne náročný proces. Stále budeme čeliť mnohým výzvam, rizikám a faktorom, ktoré je dnes dokonca ťažké predvídať a predpovedať.

Ale je zrejmé, že pravidlá na udržanie nového svetového poriadku budú určovať silné, suverénne štáty – tie, ktoré sa nepohybujú po už niekým načrtnutej trajektórii. Iba silné štáty a suveréni môžu mať slovo v tomto svetovom poriadku, ktorý sa znovu rodí, alebo je odsúdený stať sa alebo zostať kolóniou zbavenou volebného práva.

Treba sa snažiť napredovať, meniť sa, cítiť dych doby a prejavovať k tomu národnú vôľu a odhodlanie. Rusko vstupuje do nadchádzajúcej éry ako silná suverénna krajina. Nové kolosálne príležitosti, ktoré nám otvára čas, určite využijeme a staneme sa ešte silnejšími.

Ďakujem za pozornosť.

Zdroj: Администрация
Президента России
, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU