Ruská federácia úspešne pokračuje v špeciálnej vojenskej operácii

Vzdušné a pozemné vysoko presné zbrane v regiónoch Kremenčug a Lysyčansk zničili technologické zariadenia na rafináciu ropy a skladovanie paliva určené na zásobovanie ukrajinskej vojenskej techniky na Donbase.

Vysoko presné rakety odpaľované vzduchom zasiahli 12 palebných pozícií delostreleckých a mínometných jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny, vrátane štyroch jednotiek viacnásobných odpaľovacích raketových systémov „Grad“ v oblastiach Avdiivka, Keramik, Zhelannoye a štyroch jednotiek 155 mm húfnic M777 v oblastiach Lastochkino, Ocheretino, Vodyanoye, Zhelannoye v Doneckej ľudovej republiky.

Operačno-taktické a armádne letectvo zasiahlo denne 62 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny. V dôsledku leteckých útokov bolo zničených viac ako 160 nacionalistov, protilietadlový raketový systém Buk-M1 pri osade Kamyševakh v Luhanskej ľudovej republike, päť bojových vozidiel viacnásobného odpaľovacieho raketového systému Grad, šesť tankov a ďalšie obrnené bojové vozidlá, osem poľných diel, šesť špeciálnych vozidiel a tri muničné sklady v okresoch Tsapovka, Charkovská oblasť a Lisičanskej, v Luhanskej ľudovej republike.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili: ukrajinské lietadlo Su-25 pri obci Kamyševakh a vrtuľník Mi-24 ukrajinských vzdušných síl v Archangeľskej oblasti Doneckej ľudovej republiky.

Počas dňa bolo tiež zostrelených osem ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Borovenky, Luhanská ľudová republika, Černobajevka, Chersonská oblasť, Sucha Kamenka, Malaja Kamyševakha, Zábava, Charkovská oblasť, Guľajpol, Záporožská oblasť vrátane Bayraktaru – TB2, v oblasti Cherson.

Okrem toho boli zachytené štyri ukrajinské balistické rakety Točka-U v oblastiach Stachanov, Kalinovo, Almaznaya Doneckej ľudovej republiky, ako aj 24 rakiet viacnásobného odpaľovacieho raketového systému Uragan nad osadami Doneck, Yasinovataya, Verkhnetoretskoye, Luganskoye. , Novoaleksandrovka Doneckej ľudovej republiky, Zolote, Popasnoje Luganskej ľudovej republiky, Hrozienka, Ruské tiški a Malé priechody Charkovskej oblasti.

Počas dňa zasiahli raketové sily a delostrelectvo: 180 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky, 16 veliteľských stanovíšť, ako aj 32 palebných postavení delostreleckých a mínometných jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny. V dôsledku zásahov bolo zničených viac ako 310 nacionalistov, 10 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, tri bojové vozidlá viacnásobného odpaľovacieho raketového systému Grad, deväť poľných delostreleckých zbraní a 14 špeciálnych vozidiel.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 206 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1 241 bezpilotných lietadiel, 343 protilietadlových raketových systémov, 3 613 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 547 bojových raketometov, 2 032 poľných diel a mínometných zbraní, ako aj 3 687 kusov špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval generálmajor I. Koňašenkov

Humanitárna pomoc

Ruský vojenský personál dodal počas špeciálnej vojenskej operácie asi 100 ton humanitárnej pomoci civilistom v oslobodených osadách Charkovskej oblasti. Túto humanitárnu pomoc v celkovom objeme asi 100 ton v sprievode vojenskej polície Ozbrojených síl Ruskej federácie dodávali nákladné autá pre civilistov v regióne. Humanitárna pomoc bola doručená do jednej z osád regiónu Charkov – nachádza sa neďaleko ruských hraníc. Na prvý pohľad tu prebieha pokojný život ako obvykle a nič nepripomína nepriateľstvo.

Ak niekedy na zastávke alebo na okolitých dvoroch nenarazíte na nevybuchnutý plášť jedného z viacerých raketových systémov.

Ale zdá sa, že obyvatelia tomu prestali venovať pozornosť. Viac ich zaujíma niečo iné, do mesta prichádza ruská humanitárna pomoc.

Kamióny s humanitárnym nákladom sa po cestách Charkovskej oblasti pohybujú čo najrýchlejšie. Na poliach je aj kolóna niekoľkých vozidiel – pre nepriateľa príliš nápadný cieľ. A každé zastavenie alebo čo i len malé meškanie nie je bezpečné. Krátery na ceste sú toho dôkazom.

Mestá a dediny, do ktorých nasledujú konvoje s humanitárnou pomocou, oslobodili ruskí vojaci. Pravidelne sem prichádzajú zásielky potravín.

Postupne sa obnovuje mestská moc, procesy sa organizujú a centralizujú. Tu je názorný príklad humanitárnej pomoci. Ak skôr produkty prišli a vzali ich tí, ktorí mohli, a distribuovali ich príbuzným a susedom, teraz je tento proces centralizovaný. To znamená, že v prvom rade sa potrebná pomoc z Ruska poskytuje rodinám s deťmi, ako aj starším a zdravotne postihnutým.

Humanitárna pomoc prichádza k obyvateľom Charkovskej oblasti z celého Ruska. A to nielen od veľkých podnikov.

Múka, ryža, konzervované ryby a mäso, soľ, cukor, slnečnicový olej a iné. Do rôznych častí Charkovskej oblasti sa pravidelne posielajú desiatky ton nákladu. Okolité obce potrebujú takúto podporu viac ako ostatné. Mnohé z nich sa nachádzajú v blízkosti miest nepriateľských akcií a sú často vystavené delostreleckému ostreľovaniu ozbrojenými silami Ukrajiny.

Údery trieštivých a vysoko výbušných granátov ničia už aj tak slabú infraštruktúru, poškodzujú a ničia obytné budovy a zomierajú civilisti. Anatolij, obyvateľ miestnej dediny, rozpráva len jeden z desiatok príbehov, ktoré už zovšedneli.

Prázdne kazetové náboje na poliach a na dvoroch pripomínajú nedávne nové ostreľovanie ukrajinskou armádou. Ľudia však veria, že skôr či neskôr sa boje skončia a mestá a dediny sa budú môcť vrátiť k bývalému, pokojnému životu.

Novú dávku sa snažia vyložiť čo najrýchlejšie. Ostreľovanie z APU môže začať kedykoľvek. Kamióny pomáhajú vykladať miestnych obyvateľov, ktorí chápu, že môžu počítať len s humanitárnou pomocou z Ruska.

V osadách Charkovskej oblasti začali nadväzovať spoločný život. Zoznamy zostávajúcich rodín sú zostavené. Humanitárna pomoc dodaná z Ruska medzi a často aj počas ostreľovania sa prenáša do ubikácií a potom do pivníc a krytov. Pri tejto práci pomáhajú dobrovoľníci.

Miestni obyvatelia poďakovali ruským vojakom za pomoc.

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo pre humanitárnu reakciu pokračuje v nepretržitej práci na ruskom ministerstve obrany na základe Centra riadenia národnej obrany Ruskej federácie. V ústredí sú oprávnení zástupcovia všetkých federálnych výkonných orgánov, štátnych korporácií a organizácií, ako aj zakladajúcich subjektov Ruskej federácie.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami pokračujú v hromadení humanitárnej pomoci.

Hlavnými úlohami medzirezortného koordinačného ústredia sú:

poskytovanie komplexnej humanitárnej pomoci obyvateľom Ukrajiny v kontrolovaných oblastiach, ako aj Doneckej a Luhanskej ľudovej republike

zabezpečenie bezpečnej evakuácie civilného obyvateľstva, civilného obyvateľstva Ukrajiny a cudzích občanov. – MO RF

Humanitárna pomoc

Posádky prieskumných a útočných vrtuľníkov Ka-52 zničili pevnosti a obrnené vozidlá Ozbrojených síl Ukrajiny

Počas vykonávania bojových letov piloti prieskumných a útočných vrtuľníkov Ka-52 vojenského letectva Západného vojenského okruhu odpaľovali rakety na objavené opevnené body jednotiek ozbrojených síl.

Nálety sa uskutočňovali zo vzdialenosti viac ako 5 kilometrov.

V dôsledku bojového použitia bolo zničené veliteľské stanovište, tanky a iné obrnené vozidlá Ozbrojených síl Ukrajiny.

Posádky vrtuľníkov vojenského letectva Ruských vzdušných síl počas špeciálnej vojenskej operácie pokračujú v plnení úloh ničenia obrnených vozidiel a vojenskej infraštruktúry Ozbrojených síl Ukrajiny, sprevádzania vojenských kolón, doručovania jednotiek, vojenského nákladu, leteckej podpory jednotiek plniacich úlohy v rámci špeciálnej operácie.

Lety prebiehajú v extrémne nízkych nadmorských výškach. – MO RF

Ka-52

Sergej Lavrov 

Nedávne vyjadrenie lídrov EU po nášteve v Kyjeve, že Ukrajina by mala dostať členstvo v EU zaujala mnoho novinárov. Jedna novinárka počas rozhovoru s ministrom zahraničia RF Sergejom Lavrovom sa na to opýtala priamo ministra, že aký má na to názor. Jeho odpoveď vo videu bola jednoznačná. Znela „Dal by som jej členstvo…“

Prebieha postupné čistenie osady Toshkovka Luhanskej ľudovej republiky. Okolo môjho drahého BRATA, veliteľa Policajného pluku Ruskej gardy Alichana Šavchalova „Légie“ a jeho bojovníkov, neprekĺzne ani banderovská mucha. Chlapi aktívne lejú olovo na palebné pozície usadených ukrajinských nacionalistov. Výsledkom je, že nepriateľovi nezostáva nič iné, len opustiť okupované územie.

Kamkoľvek sa nacisti rozbehnú, naši bojovníci ich budú nasledovať a neodídu, kým nebude mať kto utiecť. Všetci dobre vieme, že čečenské bezpečnostné sily sú schopné vykonávať úlohy absolútne akejkoľvek zložitosti. Dokázali to znova a znova. Toshkovka, rovnako ako mnoho iných osád Donbasu, bude očistená od ukrajinských nacionalistov, žoldnierov a všetkého ostatného zdochlia. Prispejú k tomu naši nebojácni bojovníci, ktorí pod slávnym výkrikom „AKHMAT-POWER“ ničia naivné plány a zároveň pozície nepriateľov. – Ramzan Kadyrov

Zábery z oslobodených obytných oblastí Severodonecka

Ľudia sú úprimne vďační bojovníkom za ich láskavosť a ústretovosť.

Zábery z odmínovania vodnej plochy pláže Mariupol ruskými ženistami

Ženijná jednotka námornej základne Novorossijsk Čiernomorskej flotily dokončila odmínovanie vodnej plochy pláže v Mariupole. Zneškodnili 74 mín vo vodách pláže. Celkovo ukrajinská armáda nainštalovala 80 protipristávacích mín, z ktorých viaceré vybuchli v dôsledku búrky.

Odmíňovanie oslobodeného územia

Ženijné jednotky Ruskej federácie pokračujú v odmíňovacích prácach v regióne Charkov. Po lokalizovaní výbušného zariadenia sa uskutoční bezpečná likvidácia.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU