Využívanie civilnej infraštruktúry na vojenské účely kyjevským režimom pokračuje

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu v spolupráci s poverenými federálnymi výkonnými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní naďalej zaznamenáva skutkovú podstatu trestných činov kyjevského režimu proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny a ľudových republík Donbass, ako aj využívanie civilnej infraštruktúry vojenským personálom Ozbrojených síl Ukrajiny a militantmi ukrajinských nacionalistických formácií na vojenské účely:

 • v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti pri škole (ul. Ševčenka) sú rozmiestnené jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny a územnej obrany, v bezprostrednej blízkosti vzdelávacej inštitúcie sa nachádza vojenská technika a delostrelectvo
 • v Parkhomovke v Charkovskej oblasti je v budove Domu kultúry umiestnený vojenský personál Ozbrojených síl Ukrajiny a zahraniční žoldnieri a na priľahlom území obrnené vozidlá, delostrelectvo a MLRS
 • v Nikolajeve na spodnom a hornom poschodí obytných budov (ul. Kosmonavtov) vybavili ukrajinskí nacionalisti palebné postavenia, pričom na streche jednej z budov bolo umiestnené protilietadlové delo. Miestni obyvatelia sú násilne držaní v týchto obytných budovách
 • v Kramatorsku, Doneckej ľudovej republike, na území materskej školy č. 93 (ul. Proezdnaja), nacionalisti vybavili palebné postavenia a ostreľovacie stanovištia, prístupy k budove boli zamínované, ale miestne obyvateľstvo o tom zámerne nebolo upovedomené
 • v Odese vybavili ukrajinskí militanti v škole č. 113 (ul. Černomorských kozákov) pevnosť, na nádvorí umiestnili ťažké zbrane a výstroj
 • v Toretsku, Doneckej ľudovej republike, na území elektrárne, internátu (ul. Glinka), stanice pre mladých technikov (Šachterovova ul.), školy č. 2 (ul. Gogoľ) a školy č. a vo viacposchodovej obytnej budove (Tereshkova ulica) – pevnosť a sklady zbraní. Miestni obyvatelia majú zároveň zakázané opustiť svoje byty, všetky pokusy občanov o evakuáciu do bezpečných oblastí sú prísne potláčané.

Ukrajinské úrady takýmto konaním opäť demonštrujú svoj neľudský postoj k osudu vlastných občanov a úplné ignorovanie noriem medzinárodného humanitárneho práva. Svetové spoločenstvo a medzinárodné organizácie stále ignorujú zločiny kyjevského režimu.

Okrem toho sa podľa spoľahlivých informácií zistilo, že v Nikolajeve ukrajinské špeciálne služby zorganizovali prípravu videoklipov o súkromných domácnostiach, ktoré boli údajne zničené v dôsledku ostreľovania ruskými ozbrojenými silami a miestni obyvatelia zostali bez domova. Do inscenovaného natáčania videa sa zapojilo viac ako 40 hercov a všetkým účastníkom bola vyplatená peňažná odmena 25 dolárov. V budúcnosti sa plánuje distribúcia natočených inscenovaných materiálov v ukrajinských a západných médiách s obvinením ruských ozbrojených síl z nevyberaných útokov na civilné ciele.

Opäť upozorňujeme celé svetové spoločenstvo na fakt, že takéto fejky, vypestované ukrajinskou „továrňou klamstiev“ na príkaz západných kurátorov, neobsahujú spoľahlivé a objektívne informácie. Ozbrojené sily Ruskej federácie majú mimoriadne humánny prístup k civilnému obyvateľstvu a neútočia na objekty civilnej infraštruktúry.

Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré spôsobili kyjevské úrady, bolo za posledný deň bez účasti ukrajinskej strany evakuovaných na územie Ruskej federácie 29 733 ľudí vrátane 3 502 detí z nebezpečných oblastí Ukrajiny a republík Donbas, a celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie -1 936 911 osôb, z toho 307 423 detí.

Štátnu hranicu Ruskej federácie prekročilo 288 318 kusov osobných vozidiel, z toho 1 664 za posledný deň.

V zakladajúcich celkoch Ruskej federácie pravidelne funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk prechodného ubytovania. S prichádzajúcimi utečencami sa pracuje individuálne a poskytuje sa promptná pomoc pri riešení rôznych naliehavých otázok súvisiacich s ďalším ubytovaním, pomocou pri hľadaní zamestnania, zabezpečením miesta pre deti v materských školách a školských zariadeniach, ako aj pri poskytovaní sociálnych dávok a ďalšej podpory.

Horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálne výkonné orgány, zakladajúce subjekty Ruskej federácie a rôzne verejné organizácie dostali za posledných 24 hodín 52 žiadostí o evakuáciu do Ruska na území Donecka. a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj do oblastí Záporožskej, Mykolajivskej, Charkovskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej ruskými ozbrojenými silami. Celkovo databáza obsahuje 2 758 298 takýchto odvolaní z 2 139 osád na Ukrajine a území republík Donbas kontrolovaných kyjevskými úradmi.

V šiestich prístavoch (Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južnyj) zostáva zablokovaných 70 zahraničných lodí zo 16 štátov. Hrozba ostreľovania a vysoké mínové nebezpečenstvo, ktoré vytvoril oficiálny Kyjev, nedovoľujú lodiam voľne ísť na otvorené more.

V dôsledku komplexu prijatých opatrení ruské námorníctvo eliminovalo mínové nebezpečenstvo vo vodnej oblasti prístavu Mariupol a plánovane zorganizovalo obnovu prístavnej infraštruktúry.

Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí:

 • v Čiernom mori (denne od 08:00 do 19:00 (moskovského času) – môžu opustiť prístavy Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južný juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 139 míľ a šírkou 3 míle
 • v Azovskom mori (nepretržite) – môžu opustiť prístav Mariupol s dĺžkou 115 míľ a šírkou 2 míle v smere k Čiernemu moru.

Podrobné informácie o fungovaní námorných humanitárnych koridorov sa vysielajú denne každých 15 minút prostredníctvom VHF rádia na 14 a 16 medzinárodných kanáloch v angličtine a ruštine.

Kyjevské úrady sa naďalej všetkými možnými spôsobmi vyhýbajú interakcii so zástupcami cudzích štátov a lodiarskych spoločností pri riešení otázky zabezpečenia bezpečného odchodu zablokovaných lodí do zhromažďovacích priestorov.

Zároveň pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu a poškodenie prístavnej infraštruktúry v dôsledku unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia štátov Čierneho mora.

Ruská federácia prijíma celý rad opatrení na zaistenie bezpečnosti civilnej plavby vo vodách Čierneho a Azovského mora.

Odmínovacie oddiely Ozbrojených síl Ruskej federácie a ruského ministerstva pre mimoriadne situácie plnia úlohy čistenia územia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky od výbušných predmetov.

Celkom overené: 3 374,88 hektárov území; 35 objektov (z toho 13 spoločensky významných objektov); dva mosty a 9,64 km ciest. Bolo zistených a zneškodnených 28 176 výbušných predmetov, z toho 1 034 za deň.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami pokračujú v hromadení humanitárnej pomoci. Na zberných miestach je pripravených viac ako 36 000 ton základných potrieb, životne dôležitých liekov a potravinových balíčkov vrátane detskej výživy.

Najväčší príspevok k poskytovaniu pomoci mali:

 • Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a odstraňovanie následkov katastrof, Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Ministerstvo dopravy Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, Federálnej agentúry pre námornú a riečnu dopravu, Federálnej exekútorskej služby, Federálnej služby štátnej registrácie, katastra a kartografie, Federálnej agentúry pre národnosti
 • republiky Bashkortostan, Dagestan, Kabardino-Balkarsko, Krym, Sacha (Jakutsko), Tatarstan a Čečenská republika, územia Krasnodar, Krasnojarsk, Stavropol a Chabarovsk, Archangeľsk, Belgorod, Brjansk, Voronež, Kaluga, Leningrad, Moskva, Nižnij Murmansk Novgorod, Novosibirsk, Rostov, Samara, Saratov, Sverdlovsk, Tula, Uljanovsk a Jaroslavľ, autonómny okruh Chanty-Mansi, ako aj mestá Moskva, Petrohrad a Sevastopoľ
 • medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, Všeruská verejná organizácia veteránov „Bojové bratstvo“, autonómna nezisková organizácia na podporu humanitárnych programov „Rus. Humanitárna misia, otvorená akciová spoločnosť „Ruské železnice“, Štátna korporácia pre vesmírne aktivity „Roskosmos“ a celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“.

Od 2. marca 2022 už Ruská federácia dodala na Ukrajinu 33 143,2 ton základných potrieb, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu, vykonala 1 183 humanitárnych akcií, vrátane piatich za posledný deň v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, Charkovskej a Chersonskej oblasti, počas ktorej bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 581,1 ton humanitárnej pomoci.

18. júna 2022 sa v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, Záporožskej a Charkovskej oblasti koná šesť humanitárnych akcií, počas ktorých sa obyvateľom presunie 468 ton základných vecí a potravín. – Informoval generálplukovník Mizincev.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU