Čím ďalej väčšia skupina vojakov odmieta bojovať za kyjevský režim

Vysoko presná strela Onyx z pobrežného raketového systému Bastion zasiahla letisko Artsyz v Odeskej oblasti. V dôsledku zásahu bola zničená riadiaca stanica bezpilotných lietadiel Bayraktar TB2 a dve bezpilotné lietadlá tohto komplexu na zemi.

V rámci boja s protibatériou na Doneckom smere bolo denne zasiahnutých 11 čiat viacnásobných raketometov Grad v oblastiach Kurtimovka, Ochertino, Tonenkoje, Suchaja Balka, Novgorodskoje, Mayorovka, Otradovka a Zajcevo.

Taktiež bolo zasiahnutých 12 delostreleckých čiat Ozbrojených síl Ukrajiny na palebných pozíciách v oblastiach Dzeržinsk, Novgorodskoje, Nikolaevka, Leninskoje, Zajcevo.

V oblasti osady Podgornoye boli zničené dve 155 mm húfnice M777 spolu s delostreleckými posádkami.

Operačno-taktické a armádne letectvo zasiahlo denne 47 oblastí koncentrácie živej sily a techniky

Okrem iného boli zničené: živá sila a vojenská technika v oblastiach Veseloe, Privolye a Bogorodichne Doneckej ľudovej republiky, odpaľovacie zariadenie protilietadlového raketového systému Buk-M1 v Severskej oblasti Doneckej ľudovej republiky, ako aj osvetľovací a sledovací lokátor pre protilietadlový raketový systém S-300 v Novodružskej oblasti Luhanskej ľudovej republiky.

Raketové sily a delostrelectvo zasiahli počas dňa 148 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny, 25 veliteľských stanovíšť, ako aj 59 delostreleckých jednotiek v palebných postaveniach.

V dôsledku leteckých útokov, raketových jednotiek a delostrelectva bolo zničených 450 nacionalistov, 13 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, ako aj 16 špeciálnych vozidiel.

Ruské systémy protivzdušnej obrany Ruska zostrelili lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl pri obci Apostolovo v regióne Dnepropetrovsk.

Vo vzduchu bolo zostrelených aj deväť ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Alisovka v Charkovskej oblasti, Verchnetoretskoje v Doneckej ľudovej republike, Grečiškino v Luhanskej ľudovej republike, Kulichova hrobka, Tomina Balka a Černobaevka v r. Chersonská oblasť.

Okrem toho bolo v oblastiach osád Malaya Kamyshevakha a Dolgenkoye v Charkovskej oblasti, Makeevka a Avdeevka v Doneckej ľudovej republike zachytených deväť granátov viacnásobného raketového systému Uragan.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 208 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1 260 bezpilotných lietadiel, 345 protilietadlových raketových systémov, 3 696 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 576 bojových raketometov, 2 055 poľných diel a mínometov, ako aj 3 731 kusov špeciálnych vojenských vozidiel.

Počas špeciálnej vojenskej operácie utrpel nepriateľ značné straty.

Od 19. mája za posledný mesiac bojov len 14. mechanizovaná brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny stratila viac ako 2100 zabitých a zranených ľudí. Kvôli nízkemu morálnemu a psychickému stavu 800 ľudí, ktorí mali nahradiť straty tejto formácie, odmietli ísť do bojovej oblasti a obvinili dôstojníkov z nekompetentnosti, úplatkárstva a rodinkárstva pri vyplácaní peňažných príspevkov.

V 10. horskej útočnej brigáde bolo z bojových úloh pre masové neuposlúchnutie velenia vyradených asi 100 vojakov prieskumnej jednotky a odvezených na vyšetrenie do Kremenčugu.

Značná časť veliteľov 30. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny sa stiahla z riadenia svojich jednotiek a vyhýba sa bojovým misiám. Používajú sa akékoľvek zámienky na simuláciu chorôb. Vo väčšine jednotiek brigády nezostal ani jeden dôstojník. – Informoval generálmajor I. Koňašenkov

V rámci plnenia úloh špeciálnej vojenskej operácie Ozbrojené sily Ruskej federácie uskutočnili ďalší úder námornými vysoko presnými zbraňami na vojenskú infraštruktúru Ozbrojených síl Ukrajiny.

Posádka fregaty Čiernomorskej flotily z Čierneho mora odpálila salvu štyroch riadených striel Kaliber na určené pozemné ciele. – MO RF

Bojová práca komplexov Iskander-M

Operačno-taktické raketové systémy Iskander-M v priebehu špeciálnej vojenskej operácie ničia veliteľské stanovištia, komunikačné centrá, zariadenia protivzdušnej obrany, sklady zbraní a munície nepriateľa.

Bojová práca komplexov Iskander-M – MO RF

Zostrih záberov špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine

Hudba A. Novikov, text L. Oshanin.

„Ach, cesty, prach a hmla…“ – MO RF

Vojenskí lekári Ruskej federácie poskytujú pomoc obyvateľom Luhanskej ľudovej republiky

Zdravotnícki špecialisti Ozbrojených síl Ruskej federácie poskytujú kvalifikovanú lekársku pomoc civilnému obyvateľstvu LPR.

Ruskí vojenskí zdravotníci majú na starosti všetko potrebné vybavenie na poskytovanie celého spektra liečby. Na evakuáciu do špecializovaných zdravotníckych zariadení sa používajú obrnené vozidlá a vrtuľníky Mi-8.

„Poľná nemocnica 35. zdravotníckeho odlúčenia plní úlohy od prvého dňa špeciálnej operácie Ozbrojených síl Ruskej federácie, preto je vybavená všetkým potrebným na poskytovanie chirurgickej starostlivosti, kvalifikovanou aj prvkami špecializovaného jedným z nich sú operujúci chirurgovia, traumatológovia, neurochirurgovia, oftalmológovia, a preto je k dispozícii všetko vybavenie potrebné na poskytovanie špecializovanej a kvalifikovanej chirurgickej starostlivosti,“ – hovorí primár chirurgického oddelenia Alexander Shadyr.

„Keďže sme vojenskí lekári, ide samozrejme predovšetkým o vojenský personál, ale poskytujeme pomoc aj obyvateľom Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky. Vekové kategórie sú od starších ľudí, a teda aj detí, snažíme sa pomáhať, ako ďalšie lekárske sily tu neodmietame osoby, ktoré to potrebujú, “uviedol Viktor Taushan, zubár.

„Samostatný zdravotnícky oddiel vzdušných síl je vybavený súpravou pneumoframe s vysokým obsahom kevlarovej nite, čiže je to nafukovacia nepriestrelná vesta pre lekárov a pacientov, ktorí sa liečia v našom ústave. Táto súprava sa rozloží a začne pracovať za 12 hodín, aj vďaka zvláštnostiam tejto súpravy spolu s personálom pristane kdekoľvek na Zemi, kde nám veliteľ povie, a urobí to, čo teraz vidíte na vlastné oči, “ hovorí vedúci oddelenia výsadkového zdravotného oddelenia vzdušných síl Jurij Brovko.

„Chceme dobrú pomoc, aby nás lekár vyšetril a pomohol nášmu dieťaťu, vyzerajú. Na najvyššej úrovni, preto sme sem prišli, pretože vieme, že tu pracujú veľmi kvalifikovaní špecialisti a chceme, aby sa na nás pozrali,“ – hovorí Natália, Rodionova matka. – MO RF

Vojenskí lekári Ruskej federácie poskytujú pomoc obyvateľom Luhanskej ľudovej republiky – MO RF

Zábery z ničenia Ozbrojených síl Ukrajiny a neonacistov v obci Horný Saltov, Charkovská oblasť

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU