Kyjevský režim zorganizoval šialený útok na Hadí ostrov a plynárenskú infraštruktúru v Čiernom mori

20. júna, asi o 5. hodine ráno, sa kyjevský režim opäť šialene pokúsil zmocniť sa Hadieho ostrova. Plán operácie kyjevského režimu počítal s masívnymi leteckými a delostreleckými útokmi na Hadí ostrov s následným vylodením a jeho dobytím. Do náletu bolo zapojených viac ako 15 ukrajinských bezpilotných lietadiel v údernom a prieskumnom zložení, ktoré boli navádzané dvoma bezpilotnými lietadlami Bayraktar TB-2.

Okrem toho bolo ruskými prostriedkami vo veľkých výškach vo vzdušnom priestore pri Haďom ostrove detegované strategické prieskumné bezpilotné lietadlo amerického letectva „Global Hawk“ RQ-4.

Protilietadlové krytie ukrajinských UAV zabezpečovali protilietadlové raketové systémy S-300 z bojových pozícií v oblasti Tuzly a Očakova.

Raketové a delostrelecké údery na Hadí ostrov boli realizované ukrajinskými balistickými raketami Točka-U, viacnásobným odpaľovacím raketovým systémom Uragan a 155 mm húfnicami M-777 z palebných pozícií západne od Odesy a na ostrove Kubanský.

Ruské systémy protivzdušnej obrany, protilietadlový raketový a delový systém Pantsir a protilietadlový raketový systém Tor, zničili všetky nepriateľské zbrane vypálené na Hadí ostrov.

Zostrelené vo vzduchu: 13 bezpilotných lietadiel, štyri rakety Točka-U a 21 viacnásobných raketometov Uragan. Žiadna z ukrajinských palebných zbraní nedosiahla cieľ na Haďom ostrove.

Neúspešná operácia a porážka prinútila nepriateľa vzdať sa pristátia na Haďom ostrove.

Kyjevský režim, presvedčený o neúspechu pokusu zmocniť sa Hadieho ostrova, sa vydal na nové dobrodružstvo vo vzťahu k ruskej plynárenskej infraštruktúre v severozápadnej časti Čierneho mora.

Po 8. hodine ráno zasiahli plošiny na výrobu plynu BK-1 a Krym-1 protilodné strely a bezpilotné lietadlo Bayraktar TB-2.

V dôsledku ukrajinskej provokácie začal na platforme BK-1 silný požiar a v tejto oblasti Čierneho mora vznikla hrozba ekologickej katastrofy.

V reakcii na sabotáž zo strany kyjevského režimu rakety Onyx na vojenskom letisku Školnyj neďaleko Odesy zničili hangáre s ukrajinskými bezpilotnými lietadlami Bayraktar-TB2, ktoré počas operácie identifikovali ruské prieskumné zariadenia.

Na Kubanskom ostrove boli zničené dve delostrelecké čaty 155 mm húfnic M-777.

Okrem toho lietadlá ruských vzdušných síl zničili dve odpaľovacie zariadenia protilietadlového raketového systému S-300 v oblastiach Očakov a Tuzla v Odeskej oblasti.

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v úderoch na vojenské objekty na území Ukrajiny.

Vysoko presné rakety odpaľované vzduchom zničili štyri muničné sklady v oblastiach Mirnaja Dolina, Loskutovka, Podlesne Luhanskej ľudovej republiky, ako aj protilietadlový raketový systém Buk-M1 pri obci Seversk v Doneckej ľudovej republike.

Okrem toho boli v oblastiach osád Belaya Gora, Novodruzhesk, Mirnaja Dolina, Podlesnoye a Volcheyarovka porazené živá sila, vojenská technika Ozbrojených síl Ukrajiny a nacionalistických formácií vrátane Pravého sektora.

Počas boja s protibatériou na Doneckom smere boli zasiahnuté dve čaty viacnásobných odpaľovacích raketových systémov Uragan v oblastiach Zaryanoye, Dimitrov a dve čaty 152 mm húfnic „Gyatsint-B“ na palebných pozíciách v oblastiach hl. osady Spartak a Podgornoye.

Počas dňa zasiahlo operačno-taktické a armádne letectvo: 57 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky, riadiace stredisko Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj multifunkčnú rádiolokačnú stanicu na navádzanie rakiet protilietadlových raketových systémov S-300 v Severskej oblasti Doneckej ľudovej republiky.

Raketové sily a delostrelectvo zničili: 216 oblastí koncentrácie živej sily a vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny, 28 veliteľských stanovíšť, 64 delostreleckých jednotiek v palebných postaveniach, ako aj dva muničné sklady. V dôsledku leteckých útokov, raketových jednotiek a delostrelectva bolo zničených 570 nacionalistov, 13 tankov a iných bojových obrnených vozidiel a 29 špeciálnych vozidiel.

Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl pri obci Mazanovka v Charkovskej oblasti.

Vo vzduchu bolo zostrelených aj 19 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Krutaya Balka Doneckej ľudovej republiky, Dibrovo, Kapitolovka, Liptsy a Závody Charkovskej oblasti.

Okrem toho bolo zachytených päť taktických rakiet Točka-U, ako aj 30 rakiet Uragan MLRS v oblastiach osád Lozovskij v Luhanskej ľudovej republiky, Lozovaya, Kremenets, Aleksandrovka v Doneckej ľudovej republiky, Dolgenka a Topolskoje v Charkovskom regióne.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 209 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1 292 bezpilotných lietadiel, 348 protilietadlových raketových systémov, 3 709 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 580 viacnásobných raketometných bojových vozidiel , 2 065 poľných diel a mínometov, ako aj 3 760 kusov špeciálnych vojenských vozidiel.

Počas špeciálnej vojenskej operácie nepriateľ utrpel značné straty.

V 57. mechanizovanej brigáde Ozbrojených síl Ukrajiny pôsobiacej v Severodonecku zostalo v jednom z práporov v službe iba 28 vojakov, v druhom len veliteľský štáb.

Rezervy na vyrovnanie strát sú vyčerpané. Prápory územnej obrany, ktoré prichádzajú zo západných oblastí Ukrajiny posilniť, odmietajú postúpiť na frontovú líniu.

V zóne zodpovednosti operačnej taktickej skupiny Soledar príslušníci 101. brigády územnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny uviedli, že sa „nechcú zúčastniť bojových akcií“ a samostatne prešli do tylového priestoru. Viac ako 600 odmietačov.

155 mm húfnice M-777 prijaté z USA a európskych krajín na Ukrajinu sa stali dobrým cieľom pre ruské palebné zbrane.

Len za posledných 24 hodín bolo zničených 15 jednotiek, z ktorých väčšina bola v oblasti železničnej stanice Družkovka, bez toho, aby stihli vystreliť jediný výstrel.

V osadách Dnepropetrovskej, Charkovskej a Záporožskej oblasti susediacich s bojovou zónou sa vykonáva povinná mobilizácia. Udalosti sprevádza blokovanie osád národnou políciou. Muži všetkých vekových skupín podliehajúci mobilizácii sú zadržaní.

Kyjevský režim rozšíril informácie o Zelenského údajne „tajnej“ ceste do Lisičanska, kde sa dostal pod paľbu.

Zoskupenie ukrajinských jednotiek v Lisičanskej oblasti je zároveň odrezané od zásobovania a je pod palebnou kontrolou ruských ozbrojených síl.

Podľa ukrajinských zajatcov jednotky 79. leteckej útočnej brigády opustilo ich velenie. Preživším vojakom ostávalo vzdať sa, aby si zachránili život.

V rovnakom stave je aj 57. mechanizovaná brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorej veliteľ po strate dvoch tretín personálu prosil velenie skupiny, aby hlásilo skutočný stav veci Generálnemu štábu ozbrojených síl. Sily Ukrajiny a Zelenskému osobne.

Na pozadí vojenských neúspechov kyjevský režim pokračuje v napĺňaní najlepších tradícií Kvartalu-95, aby nejakým spôsobom zastavil paniku a útek svojho vojenského personálu z Donbasu. – Informoval generálmajor I. Koňašenkov

Ostrov Zmeiny(Hadí, Zmijí, Achilov, Biely, Fidonisí)

V staroveku bol tento ostrov Grékmi pomenovaný Achillov ostrov, pretože na ostrove bol Achillov chrám a sám bájny Achilles tu mal byť pochovaný. Iný grécky názov skalnatého ostrova bol Biely ostrov, a tento názov prevzali aj Rimania. Podľa novogréckeho archívu ostrovu bolo pridelené aj meno Fidonisí, ktorý sa odvodzuje od jednej z bitiek rusko-tureckej vojny – námornej bitky pri Fidonísi, ktorá sa tu odohrala 14. júla 1788. Novodobý názov Hadí ostrov(Zmijí ostrov), používaný v ruštine, rumunčine, novogréčtine i turečtine je odvodený od skutočnosti, že na ostrove sa vyskytovalo veľké množstvo hadov.

Ostrov sa nachádza 35 km od ústia Dunaja do Čierneho mora a približne 20 km od brehu pevninskej rumunsko-ukrajinskej hranice a v roku 1948 ho daroval rumunský komunistický predák Gheorghe Gheorghiu-Dej Sovietskemu zväzu. Rozloha ostrova je 17 hektárov.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU