Ukrajinský režim zaznamenal ďalšie porážky a na prianie Západu sa snaží útočiť na Hadí ostrov

Správa Ministerstva obrany Ruskej federácie o postupe špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny (23.6.2022): Nepriateľ naďalej znáša značné straty.

V 34. prápore 57. motorizovanej pešej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, porazeného pri osade Mirnaja Dolina Luhanskej ľudovej republiky, straty za dva dni predstavovali viac ako 150 mŕtvych a asi 450 zranených. V každom zo spomínaných práporov, to predstavuje 15-20 vojakov. Nižší veliteľský štáb opustil svojich podriadených a dezertoval z bojovej oblasti.

V jednotkách 30. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti osady Klinovoe Doneckej ľudovej republiky v dôsledku zásahov ruskými ozbrojenými silami zostal menej ako 50 % personál. Viac ako 170 ďalších vojakov a dôstojníkov bolo s ťažkými ranami evakuovaných z bojovej oblasti.

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v úderoch na vojenské objekty na území Ukrajiny.

22. júna vysoko presné zbrane ruských vzdušných a kozmických síl v Nikolajevskej oblasti zničili 49 nádrží s palivom pre vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj až 50 viacnásobných odpaľovacích raketových systémov umiestnených v hangároch bojových vozidiel, vrátane zahraničných.

Vysoko presné zbrane ruských vzdušných a kozmických síl zasiahli počas dňa aj tri základne na opravu obrnených vozidiel v Nikolajevskej oblasti, štyri veliteľské stanovištia, živú silu a vojenskú techniku ​​v 18 okresoch.

Operatívno-taktické a armádne letectvo za deň zničilo živú silu a vojenskú techniku ​​v 96 okresoch a poľnú radarovú stanicu v regióne Konstantinovka v Charkovskej oblasti.

Raketové jednotky a delostrelectvo zasiahli 26 veliteľských stanovíšť, živú silu a vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny v 364 okresoch, ako aj ukrajinské delostrelecké jednotky v 58 okresoch, vrátane čaty 155 mm húfnic M-777 na Kubanskom ostrove a čaty raketových systémov Smerč v oblasti Novopokrovskoye v Doneckej ľudovej republike. V oblastiach osád Zhovtnevaya, Kiselevka, Barmashovo v regióne Nikolaev boli zničené tri mobilné kontrolné body pre bezpilotné lietadlá.

V rámci protibatériového boja boli počas dňa presnými zbranami ruských vzdušných síl zničené, raketové jednotky a delostrelectvo v smere Doneck: osem ukrajinských jednotiek Uragan MLRS v oblastiach Avdiivka, Vesele, Dzeržinsk, Novoluganskoye, Kurdyumivka, ako aj 11 jednotiek delostrelectva Ozbrojených síl Ukrajiny na palebných pozíciách v oblastiach Novopokrovskoye, Galitsinovka, Artemovsk, Chasov-Yar, Krutaya Balka, Avdeevka, Novoselovka a v oblasti nádrže Kleban-Byk , ktorá ostreľovala mesto Doneck a ďalšie sídla Doneckej ľudovej republiky.

V dôsledku leteckých, raketových a delostreleckých útokov bolo za deň zničených viac ako 650 nacionalistov, 17 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, tri bojové vozidlá viacnásobných odpaľovacích systémov Smerč, ako aj 17 špeciálnych vozidiel.

Sily protivzdušnej obrany ruských vzdušných a kozmických síl zničili počas dňa 21 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach: Hadieho ostrova, Petropolis, Strelechye, Malaya Kamyshevakha, Dementievka, Charkovská oblasť, Skadovsk, Chersonská oblasť, Doneck, Gorlovka, Doneck Doneck ľud. republika, Gorskoye, Oknino, Luhanská ľudová republika a Nová Sburyevka, Chersonská oblasť.

Okrem toho bola zachytená balistická strela Točka-U v oblasti Peski Ratkovsky v Charkovskej oblasti a 22 rakiet MLRS v oblastiach Doneck, Makeevka, Horlivka, Kamyshevakha v Doneckej ľudovej republike, Chervonoe, Izyum, Sukhaya Kamenka v Charkovský región a nad Hadím ostrovom.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 211 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1 329 bezpilotných lietadiel, 349 protilietadlových raketových systémov, 3 750 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 647 bojových raketometov, 2 088 poľných delostreleckých zbraní a mínometov, ako aj 3 818 kusov špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval genrálmajor I. Koňašenkov.

Práca osádok útočných vrtuľníkov Ka-52 pri ničení pevností a obrnenej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny

Počas vykonávania bojových letov piloti armádneho letectva odpaľovali rakety na zistené pozície a opevnené body Ozbrojených síl Ukrajiny.

Ka-52

Práca špeciálneho vlaku „Volga“, ktorý vytvorili špecialisti železničných vojsk Západného vojenského okruhu na vykonávanie inžinierskeho prieskumu a obnovy tratí v zóne špeciálnej vojenskej operácie

Špeciálny vlak „Volga“ bol vytvorený vojenským personálom železničných vojsk Západného vojenského okruhu a uvedený do prevádzky. Vlak má pancierový povrch, je vyzbrojený najmodernejšou technikou a je určený na technický prieskum, odmínovanie, ako aj obnovu železničnej trate a malých umelých stavieb s menším poškodením. – MO RF

Vlak Volga

Grad MLRS

V priebehu boja s protibatériou zasiahli posádky viacnásobných odpaľovacích systémov Grad a 152 mm vlečných húfnic Giacint-B námornej pechoty určené palebné pozície delostrelectva Ozbrojených síl Ukrajiny.

Jednotky mali za úlohu neutralizovať pozície delostreleckých batérií Ozbrojených síl Ukrajiny a opevnených bodov. Na potlačenie dlhodobých opevnení sa používa 152 mm vysokovýbušná munícia.

Kontrola ničenia cieľa sa uskutočňovala výpočtami komplexov s bezpilotnými vzdušnými prostriedkami. – MO RF

Grad MLRS

Ostrov Zmeiny(Hadí, Zmijí, Achilov, Biely, Fidonisí)

V staroveku bol tento ostrov Grékmi pomenovaný Achillov ostrov, pretože na ostrove bol Achillov chrám a sám bájny Achilles tu mal byť pochovaný. Iný grécky názov skalnatého ostrova bol Biely ostrov, a tento názov prevzali aj Rimania. Podľa novogréckeho archívu ostrovu bolo pridelené aj meno Fidonisí, ktorý sa odvodzuje od jednej z bitiek rusko-tureckej vojny – námornej bitky pri Fidonísi, ktorá sa tu odohrala 14. júla 1788. Novodobý názov Hadí ostrov(Zmijí ostrov), používaný v ruštine, rumunčine, novogréčtine i turečtine je odvodený od skutočnosti, že na ostrove sa vyskytovalo veľké množstvo hadov.

Ostrov sa nachádza 35 km od ústia Dunaja do Čierneho mora a približne 20 km od brehu pevninskej rumunsko-ukrajinskej hranice a v roku 1948 ho daroval rumunský komunistický predák Gheorghe Gheorghiu-Dej Sovietskemu zväzu. Rozloha ostrova je 17 hektárov.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU