Ozbrojené sily RF na Donbase uskutočnili ďalší prielom

Správa Ministerstva obrany Ruskej federácie o postupe špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny (24. 6. 2022):

V dôsledku úspešných útočných operácií skupiny ruských vojsk na Luhanskom smere, boli za päť dní oslobodené obce Loskutovka, Podlesnoye, Mirnaya Dolina, Shchebkarier, Vrubovka, Nyrkovo, Nikolajevka, Novoivanovka, Ustinovka a Ray-Aleksandrovka.

V oblasti osád Gorskoye a Zolote bolo úplne zablokované zoskupenie ukrajinských jednotiek.

V ďalšom, teraz „horskom“ kotli sú obkľúčené štyri prápory: 3. mechanizovaný prápor 24. mechanizovanej brigády, 15. horský útočný prápor 128. horskej útočnej brigády, 42. motorizovaný peší prápor 57. motorizovanej pešej brigády, 70. práporu 101. brigády územnej obrany, ako aj brigádnej delostreleckej skupiny 57. motorizovanej pešej brigády, formácie nacistického „Pravého sektora“ a oddiely zahraničných žoldnierov.

Celkovo je teraz v „Gorského kotli“ zablokovaných až dvetisíc ľudí: asi 1800 vojenského personálu, 120 nacistov „Pravého sektora“, až 80 zahraničných žoldnierov; ako aj viac ako 40 jednotiek obrnených bojových vozidiel a asi 80 zbraní a mínometov.

Len za posledných 24 hodín sa 41 vojakov v tejto oblasti vzdalo odporu a dobrovoľne sa vzdalo.

Obkľúčená ukrajinská skupina je podľa väzňov vyčerpaná. Obsadenie jednotiek personálom je menej ako 40 %. Riadenie jednotiek vyšším ukrajinským velením je stratené. Dodávky zbraní, streliva, pohonných hmôt a ďalšieho materiálu boli úplne zastavené.

Ruské jednotky stláčajú prstenec „Horského kotla“ a spôsobujú nepriateľovi nepretržité zásahové škody. Počas včerajšieho dňa sa pod kontrolu dostala polovica osady Zolote.

Nepriateľ utrpel značné straty aj v iných smeroch.

V dôsledku úderov vysoko presnými zbraňami ruských vzdušných a kozmických síl, bolo zničených viac ako 200 vojakov vrátane žoldnierov zo zahraničia, a 100 ukrajinských nacionalistov, vv oblastiach Nikolajev, Golitsine v Nikolajevskej oblasti a Oleški v Charkovskej oblasti.

V ozbrojených silách Ukrajiny sú čoraz rozšírenejšie prípady dezercie a odmietnutia účasti na nepriateľských akciách. Takže v oblasti osady Aleksandropol Doneckej ľudovej republiky viac ako 30 ukrajinských vojakov jedného z práporov 25. výsadkovej brigády opustilo svoje pozície a osobné zbrane bez povolenia.

Na vyrovnanie strát na živej sile v Doneckom a Luhanskom smere je ukrajinské velenie nútené v každom regióne z necvičených občanov povolaných do mobilizácie sformovať samostatné strelecké prápory.

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

Operačno-taktické a armádne letectvo, raketové sily a delostrelectvo zasiahli živú silu a vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny v 367 okresoch. V okresoch Privolye Luhanskej ľudovej republiky a v meste Nikolaev bolo zničených päť skladov munície, raketových a delostreleckých zbraní a materiálu, ako aj delostrelecké a mínometné jednotky v 62 okresoch vrátane delostreleckej batérie húfnic M777 v regióne Oleshki. regiónu Charkov.

Pobrežný raketový systém Bastion zasiahol štartovaciu pozíciu protilietadlového raketového systému S-300 v Odeskej oblasti. Cieľ bol zničený.

Len za jeden deň bolo v dôsledku leteckých útokov, raketových síl a delostrelectva zničených viac ako 620 nacionalistov, 19 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, ako aj 17 špeciálnych vozidiel.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zničili počas dňa dve lietadlá Su-25 v okrese Dolgenkoje v Charkovskej oblasti a Vysokopolie v Nikolajevskej oblasti. Päť ukrajinských bezpilotných lietadiel bolo zostrelených vo vzduchu v oblastiach osád Popasnaja a Kapitanovo Luhanskej ľudovej republiky, Verbovka, Doneck, Charkovská oblasť, ako aj päť taktických rakiet „Točka-U“ v oblastiach osady Stachanov, Luhansk a Izyum.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 213 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1 334 bezpilotných lietadiel, 350 protilietadlových raketových systémov, 3 769 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 659 bojových raketometov, 3 002 poľných diel a mínometov, ako aj 3 835 kusov špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval generálmajor I. Koňašenkov

Ťažké plameňometné systémy TOS-1A Západného vojenského okruhu zničili opevnené dlhodobé pevnosti Ozbrojených síl Ukrajiny

Ťažké plameňometné systémy TOS-1A Solntsepek sa v priebehu špeciálnej vojenskej operácie používajú na ničenie opevnených dlhodobých pevností a pozícií Ozbrojených síl Ukrajiny a nacionalistických práporov, ktoré bránia oslobodzovaniu osád.

TOS-1A je určený na palebnú podporu pechoty a tankov, ničenie otvorených a uzavretých palebných postavení v rôznych typoch útočného a obranného boja, ako aj na vyradenie ľahko obrnených vozidiel a vozidiel.

TOS pôsobí v bojových formáciách podporovaných jednotiek z otvorených a uzavretých pozícií.

Vysoká presnosť streľby salvou na plošný cieľ je zabezpečená priamym zameriavaním (zamierením) odpaľovacieho zariadenia na cieľ, automatizovaným navádzaním na dostrel niekoľkých kilometrov.

Porážka nepriateľa sa dosiahne komplexným dopadom úlomkov, vysokými teplotami a vysokým tlakom.

Kontrola a korekcia zasiahnutých cieľov sa vykonáva výpočtami komplexov s bezpilotnými vzdušnými prostriedkami.

Po dokončení bojovej misie posádky TOS-1A „Solntsepek“ v čo najkratšom čase vykonajú zmenu bojových pozícií a urýchlene nabijú zariadenia.

V balení systému je 24 termobarických projektilov. Sú schopné pokryť plochu až 40 tisíc metrov štvorcových a zároveň ničiť ľahko obrnené vozidlá a opevnenia.

Pred salvou sa nedá skryť ani v zákopoch a zemľankách: po dopade 200-kilogramového projektilu na cieľ sa termobarická zmes rozptýli vo vzduchu a exploduje pod obrovským tlakom, čím sa vytvorí teplota 3 000 stupňov. Aj oceľové brnenie sa topí v takom pekle.

„Slnká“ môžu udrieť na vzdialenosť až šesť kilometrov. Ale aj tak môže byť streľba na poliach z otvorených pozícií príliš nebezpečná. Posádky bojových vozidiel preto musia pracovať v noci takmer častejšie ako cez deň. Je to bezpečnejšie a navyše to vytvára efekt prekvapenia pre nepriateľa. Tí, ktorí mali to šťastie, že zostali mimo postihnutej oblasti, najčastejšie radšej opustia svoje pozície a ustúpia, čím uvoľnia cestu ruským vojakom. – MO RF

TOS-1A

Zábery z oslobodenia obce Toshkovka

Fragment bojov a vysídlenie nepriateľa čečenským práporom slovanským smerom

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU