Ukrajinský režim pripravuje ďalšie zverstvá

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu v spolupráci s oprávnenými federálnymi výkonnými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní, naďalej zaznamenáva skutkovú podstatu trestných činov kyjevského režimu proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny a ľudovým republikám na Donbase.

Spoľahlivo sa zistilo, že špecialisti zo 72. centra informačných a psychologických operácií ozbrojených síl Ukrajiny pripravujú ďalšiu cynickú provokáciu so smrťou civilistov, aby obvinili ruské ozbrojené sily z nevyberaných úderov na civilné objekty:

  • militanti nacionalistického práporu „Kraken“ a 113. brigáda územnej obrany pod hrozbou popravy, násilne privádzajú zdravotnícky personál a choré deti z iných zdravotníckych zariadení mesta, do prvej detskej mestskej nemocnice v Charkove (Klochkovskaya ul.). Budova nemocnice je zároveň zamínovaná a neonacisti ju plánujú vyhodiť do vzduchu so začiatkom delostreleckých úderov ruských jednotiek na vojenské objekty v Charkove. Do mesta už dorazili korešpondenti popredných západných tlačových agentúr, aby pripravili falošné fotografie a video materiály
  • Do Odesy pricestovali dvaja reportéri spravodajskej stanice CNN v sprievode 10 vojakov nacionalistického práporu Azov. Plánuje sa natáčanie pripravovaných teroristických činov na civilných cieľoch pre následné obvinenie Ruska z používania zakázaných spôsobov vedenia vojny.

Vopred varujeme takzvaný civilizovaný Západ, že tieto a ďalšie podobné provokácie ukrajinských úradov o „ruských zverstvách“ sa plánujú v blízkej budúcnosti vo veľkej miere šíriť prostredníctvom západných médií a rôznych internetových zdrojov.

Opätovne zdôrazňujeme, že Ozbrojené sily Ruska pri plnení úloh špeciálnej vojenskej operácie poskytujú civilnému obyvateľstvu všestrannú pomoc a podporu, zaobchádzajú s civilným obyvateľstvom výlučne ľudsky a nezasahujú do civilnej infraštruktúry.

Okrem toho ukrajinské ozbrojené formácie naďalej využívajú vzdelávacie inštitúcie, kultúrne domy a iné sociálne zariadenia na vojenské účely:

  • v Družkovke Doneckej ľudovej republiky, na území školy č. 8 (Bogdan Khmelnitsky St.), ozbrojenci nacionalistických práporov vybavili pevnosti, inštalovali delostrelectvo a MLRS, pričom evakuácia miestneho obyvateľstva z okolitých obytných budov nebola zámerne vykonaná.
  • vo Volniansku v Záporožskej oblasti je v budove odbornej školy č. 64 (Puškinova ulica) rozmiestnená skupina zahraničných žoldnierov a na priľahlom území sú rozmiestnené obrnené vozidlá a delostrelectvo
  • v Charkove na spodnom a hornom poschodí obytných budov (ul. Akademika Pavlova) vybavili ukrajinskí nacionalisti palebné postavenia. Miestni obyvatelia majú zároveň zákaz opustiť svoje byty a prísne potláčajú všetky pokusy občanov o evakuáciu do bezpečných oblastí.

Tieto skutočnosti opäť dokazujú ľahostajnosť ukrajinských orgánov k osudu civilistov a úplné ignorovanie ustanovení medzinárodného humanitárneho práva. To všetko sa deje s tichým súhlasom krajín kolektívneho Západu, ktoré naďalej „privierajú oči“ pred početnými vojnovými zločinmi kyjevského režimu.

Za uplynulých 24 hodín bolo bez účasti ukrajinskej strany evakuovaných z nebezpečných oblastí Ukrajiny a republík Donbass na územie Ruskej federácie 22 380 ľudí, z toho 3 615 detí, celkovo 2 048 928 ľudí od r. začiatku špeciálnej vojenskej operácie, z toho 325 435 detí.

Štátnu hranicu Ruskej federácie prešlo 312 388 kusov osobných vozidiel, z toho 4 375 kusov denne.

V zakladajúcich celkoch Ruskej federácie pravidelne funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk prechodného ubytovania. S prichádzajúcimi utečencami sa pracuje individuálne a poskytuje sa promptná pomoc pri riešení rôznych pálčivých otázok súvisiacich s ďalším ubytovaním, pomocou pri hľadaní zamestnania, zabezpečením miesta pre deti v materských školách a školských zariadeniach, ako aj pri poskytovaní sociálnych dávok a ďalšej podpory.

Horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálne výkonné orgány, zakladajúce subjekty Ruskej federácie a rôzne verejné organizácie dostali za posledných 24 hodín 43 žiadostí o evakuáciu do Ruska, na území Donecka a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj do oblastí Záporožia, Mykolajiva, Charkova a Chersonskej oblasti kontrolovaných ruskými ozbrojenými silami. Celkovo databáza obsahuje 2 758 537 takýchto odvolaní z 2 139 osád na Ukrajine a území republík Donbas kontrolovaných kyjevskými úradmi.

V šiestich prístavoch (Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južný) zostáva zablokovaných 70 zahraničných lodí zo 16 štátov. Hrozba ostreľovania a vysoké mínové nebezpečenstvo, ktoré vytvoril oficiálny Kyjev, nedovoľujú lodiam ísť na otvorené more bez prekážok.

V dôsledku súboru opatrení prijatých ruským námorníctvom bolo eliminované nebezpečenstvo mín vo vodnej oblasti prístavu Mariupol a obnova prístavnej infraštruktúry pokračuje podľa plánu.

Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí:

  • v Čiernom mori (denne od 08:00 do 19:00 (moskovského času) – môžu opustiť prístavy Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južnyj juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 139 míľ a šírkou 3 míle
  • v Azovskom mori (nepretržite) – môžu opustiť prístav Mariupol s dĺžkou 115 míľ a šírkou 2 míle v smere k Čiernemu moru.

Podrobné informácie o fungovaní námorných humanitárnych koridorov sa vysielajú denne každých 15 minút prostredníctvom VHF rádia na 14 a 16 medzinárodných kanáloch v angličtine a ruštine.

Kyjevské úrady sa naďalej vyhýbajú interakcii so zástupcami cudzích štátov a lodiarskych spoločností pri riešení otázky zabezpečenia bezpečného odchodu zablokovaných lodí do zhromažďovacích priestorov.

Zároveň pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu a poškodenie prístavnej infraštruktúry v dôsledku unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia štátov Čierneho mora.

Ruská federácia prijíma celý rad opatrení na zaistenie bezpečnosti civilnej plavby vo vodách Čierneho a Azovského mora.

V Moskve sa uskutočnili rokovania medzi delegáciami ruského ministerstva obrany a ministerstva národnej obrany Tureckej republiky, počas ktorých sa diskutovalo o otázkach vývozu obilia z ukrajinských prístavov. Výsledkom stretnutia bola dohoda o pokračovaní konzultácií o tejto otázke.

Odmínovacie oddiely Ozbrojených síl Ruskej federácie a ruského ministerstva pre mimoriadne situácie plnia úlohy čistenia územia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky od výbušných predmetov.

Celkom skontrolované: 3 518,1 hektárov územia (vrátane 20,69 hektárov za deň); 35 objektov (z toho 13 spoločensky významných objektov); dva mosty a 9,64 km ciest. Bolo nájdených a zneškodnených 31 158 výbušných predmetov, z toho 1 431 za deň.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami naďalej hromadia humanitárnu pomoc. Na zberných miestach je pripravených viac ako 38,5 tisíc ton základných vecí, životne dôležitých liekov a potravinových balíčkov vrátane detskej výživy.

Najväčší príspevok k poskytovaniu pomoci mali:

  • Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a odstraňovanie následkov katastrof, Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Ministerstvo dopravy Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, Federálnej agentúry pre námornú a riečnu dopravu, Federálnej exekútorskej služby, Federálnej služby štátnej registrácie, katastra a kartografie, Federálnej agentúry pre národnosti
  • Republiky Bashkortostan, Dagestan, Krym, Sacha (Jakutsko), Tatarstan, Kabardino-Balkarská a Čečenská republika, Krasnodarské, Prímorské a Chabarovské územia, Archangelsk, Belgorod, Brjansk, Voronež, Kaluga, Leningrad, Moskva, Rostov, Sverdl, Saratov, , Tula, Uljanovsk a Jaroslavľská oblasť, Chanty-Mansijský autonómny okruh, ako aj mestá Moskva, Petrohrad a Sevastopoľ
  • medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, Všeruská verejná organizácia veteránov „Bojové bratstvo“, autonómna nezisková organizácia na podporu humanitárnych programov „Rus. Humanitárna misia, otvorená akciová spoločnosť „Ruské železnice“, Štátna korporácia pre vesmírne aktivity „Roskosmos“ a celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“.

Od 2. marca 2022 už Ruská federácia dodala na Ukrajinu 35 055,3 ton základných vecí, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu, za posledný deň vykonala 1 205 humanitárnych akcií vrátane štyroch v Doneckej a Luhanskej oblasti. región Záporožie, počas ktorého bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 183,1 ton humanitárnej pomoci.

23. júna 2022 sa v Donecku, Luhanskej ľudovej republike, Charkove a Chersonskej oblasti koná šesť humanitárnych akcií, počas ktorých sa obyvateľom presunie 853,4 ton základných vecí a potravín. – Informoval generálplukovník Mizincev.

Obyvatelia Mariupolu

Ľudia hovorili o zverstvách ukrajinských nacionalistov, keď boli v Mariupole. „Nedovolili využívať humanitárny koridor, Ukrajina nás nepustila z mesta, všetci sme boli zablokovaní.

Potom som na vlastné oči videl, že z Ukrajiny už nepríde žiadna pomoc. Jednoducho nás všetkých zabijú. Žiadna možnosť využiť zelený koridor, žiadna voda, žiadna elektrina, žiadny plyn, nič. Len sme sa snažili prežiť.

Azovčania sa za nami len schovávali. Boli sme pre nich doslova živý štít.

Situácia v oslobodenom meste Cherson

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU