Vyhlásenie Ministerstva obrany Ruskej federácie o úspešnom postupe OS a humanitárnej situácii na Donbase

Formácie a vojenské jednotky zoskupenia jednotiek „Centrum“ pod velením generálplukovníka Alexandra Lapina, ktoré prelomili dobre pripravenú obranu ukrajinských jednotiek, porazili sily nepriateľského nepriateľa a rozvinutím ofenzívy zablokovali mesto Lysičansk z juhu. Do piatich dní oslobodili 11 osád, z ktorých najväčšie sú Loskutovka, Mirnaja Dolina a Ustinovka.

Južná skupina síl pod velením armádneho generála Sergeja Surovikina zároveň dokončila porážku obkľúčeného zoskupenia ozbrojených síl Ukrajiny v Gorskom kotli.

Ruské jednotky a jednotky Ľudových milícií LPR oslobodili osady Gorskoje a Zolote. – Informoval genrálporučík I. Koňašenkov.

Vyhlásenie Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu v spolupráci s oprávnenými federálnymi výkonnými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní naďalej starostlivo zaznamenáva skutočnosti o trestných činoch kyjevského režimu proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny a ľudových republík Donbass, ako aj využívanie civilnej infraštruktúry vojenským personálom Ozbrojených síl Ukrajiny a militantmi ukrajinských nacionalistických formácií na vojenské účely:

  • v Charkove v budove odborného učilišťa č. 33 (ul. Vladislav Zubenko) sú dislokované jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny a územnej obrany, v bezprostrednej blízkosti vzdelávacej inštitúcie sa nachádza ťažká technika a delostrelectvo
  • v Jasnogorke Doneckej ľudovej republiky, v školách č. 21 (ul. Livoberežnaja) a č. 30 (ul. Volchovskaja), neonacisti vybavili pevnosti a umiestnili MLRS, zatiaľ čo obyvatelia okolitých domov sú pod zámienkou zaistenia bezpečnosti, držaní vo vzdelávacích inštitúciách
  • v Ugledare Doneckej ľudovej republiky v husto obývaných štvrtiach (ulica 13 výsadkárov a ulica Molodezhnaya) ozbrojenci nacionalistických práporov Aidar, Pravý sektor a Azov vybavili opevnené oblasti, pevnosti, sklady zbraní a munície a na strechách boli inštalované mínomety v r. viacposchodové obytné budovy, z ktorých sa pravidelne ostreľujú blízke sídliská. Miestni obyvatelia majú zároveň zakázané opustiť svoje byty a všetky pokusy občanov o evakuáciu do bezpečných oblastí sú prísne potláčané
  • v Odese, na horných poschodiach obytných budov (Lanzheronovskaya ul.), nacionalisti vybavili palebné pozície a ostreľovacie body. Miestni obyvatelia neboli evakuovaní zo svojich bytov a v skutočnosti ich nacionalisti využívajú ako „ľudský štít“.

Okrem toho sa spoľahlivo zistilo, že špecialisti z 83. Centra informačných a psychologických operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, pripravujú ďalšiu cynickú provokáciu s cieľom obviniť ruské ozbrojené sily z útokov na potenciálne nebezpečné objekty, v dôsledku čoho stovky civilistov v Odese môže trpieť. Za týmto účelom militanti Ozbrojených síl Ukrajiny sústreďujú na území cintorína padlých na mor v 19. storočí (oblasť Prívoz, vrch Čumka, ulica Vodoprovodnaja), veľkokalibrové delostrelectvo a MLRS zahraničnej výroby. V prípade úderu Ozbrojených síl Ruskej federácie na zoskupenie techniky Ozbrojených síl Ukrajiny v tejto oblasti, má ukrajinská strana v úmysle šíriť v médiách informácie o ničení pohrebísk a vzniku biologického rizika v Odese, údajne vinou ruského vojenského personálu.

Tieto skutočnosti opäť dokazujú ľahostajnosť ukrajinských orgánov k osudu civilistov a úplné ignorovanie ustanovení medzinárodného humanitárneho práva. To všetko sa deje s tichým súhlasom krajín „civilizovaného“ Západu, ktoré naďalej zatvárajú oči pred početnými vojnovými zločinmi kyjevského režimu.

Za uplynulý deň bolo bez účasti ukrajinskej strany evakuovaných z nebezpečných oblastí Ukrajiny a republík Donbass na územie Ruskej federácie 27 011 ľudí, z toho 3 835 detí, celkovo od začiatku 2 075 939 ľudí. špeciálnej vojenskej operácie, z toho 329 270 detí.

Štátnu hranicu Ruskej federácie prešlo 316 814 kusov osobných vozidiel, z toho 4 426 za deň.

V zakladajúcich celkoch Ruskej federácie pravidelne funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk prechodného ubytovania. S prichádzajúcimi utečencami sa pracuje individuálne a poskytuje sa promptná pomoc pri riešení rôznych pálčivých otázok súvisiacich s ďalším ubytovaním, pomocou pri hľadaní zamestnania, zabezpečením miesta pre deti v materských školách a školských zariadeniach, ako aj pri poskytovaní sociálnych dávok a dávok.

Horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálne výkonné orgány, zakladajúce subjekty Ruskej federácie a rôzne verejné organizácie dostali za posledných 24 hodín 48 žiadostí o evakuáciu do Ruska na území Donecka. a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj do oblastí Záporožskej, Mykolajivskej, Charkovskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej ruskými ozbrojenými silami. Celkovo databáza obsahuje 2 758 585 takýchto odvolaní z 2 139 osád na Ukrajine a území republík Donbas kontrolovaných kyjevskými úradmi.

V šiestich prístavoch (Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južnyj) zostáva zablokovaných 70 zahraničných lodí zo 16 štátov. Hrozba ostreľovania a vysoké mínové nebezpečenstvo, ktoré vytvoril oficiálny Kyjev, nedovoľujú lodiam ísť na otvorené more bez prekážok.

V dôsledku súboru opatrení prijatých ruským námorníctvom bolo eliminované nebezpečenstvo mín vo vodnej oblasti prístavu Mariupol a obnova prístavnej infraštruktúry pokračuje podľa plánu.

Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí:

  • v Čiernom mori (denne od 08:00 do 19:00 (moskovského času) – môžu opustiť prístavy Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južný juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 139 míľ a šírkou 3 míle
  • v Azovskom mori (nepretržite) – môžu opustiť prístav Mariupol s dĺžkou 115 míľ a šírkou 2 míle v smere k Čiernemu moru.

Podrobné informácie o fungovaní námorných humanitárnych koridorov sa vysielajú denne každých 15 minút prostredníctvom VHF rádia na 14 a 16 medzinárodných kanáloch v angličtine a ruštine.

Kyjevské úrady sa naďalej vyhýbajú interakcii so zástupcami cudzích štátov a lodiarskych spoločností pri riešení otázky zabezpečenia bezpečného odchodu zablokovaných lodí do zhromažďovacích priestorov.

Zároveň pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu a poškodenie prístavnej infraštruktúry v dôsledku unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia štátov Čierneho mora.

Ruská federácia prijíma celý rad opatrení na zaistenie bezpečnosti civilnej plavby vo vodách Čierneho a Azovského mora.

Odmínovacie oddiely Ozbrojených síl Ruskej federácie a ruského ministerstva pre mimoriadne situácie plnia úlohy čistenia územia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky od výbušných predmetov.

Celkom skontrolované: 3 541,68 hektárov územia (vrátane 22,89 hektárov za deň); 35 objektov (z toho 13 spoločensky významných objektov); dva mosty a 9,64 km ciest. Bolo nájdených a zneškodnených 32 465 výbušných predmetov, z toho 1 307 za deň.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami naďalej hromadia humanitárnu pomoc. Na zberných miestach je pripravených viac ako 39 000 ton základných potrieb, životne dôležitých liekov a potravinových balíčkov vrátane detskej výživy.

Najväčší podiel na poskytovaní pomoci mali:

  • Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a odstraňovanie následkov katastrof, Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Ministerstvo dopravy Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, Federálnej agentúry pre námornú a riečnu dopravu, Federálnej exekútorskej služby, Federálnej služby štátnej registrácie, katastra a kartografie, Federálnej agentúry pre národnosti
  • Republiky Bashkortostan, Dagestan, Krym, Sacha (Jakutsko), Tatarstan, Kabardino-Balkarská a Čečenská republika, Krasnodarské, Prímorské a Chabarovské územia, Archangelsk, Belgorod, Brjansk, Voronež, Kaluga, Leningrad, Moskva, Rostov, Sverdl, Saratov, , Tula, Uljanovsk a Jaroslavľská oblasť, Chanty-Mansijský autonómny okruh, ako aj mestá Moskva, Petrohrad a Sevastopoľ
  • medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, Všeruská verejná organizácia veteránov „Bojové bratstvo“, autonómna nezisková organizácia na podporu humanitárnych programov „Rus. Humanitárna misia, otvorená akciová spoločnosť „Ruské železnice“, Štátna korporácia pre vesmírne aktivity „Roskosmos“ a celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“.

Od 2. marca 2022 už Ruská federácia dodala na Ukrajinu 35 908,7 ton základných potrieb, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu, vykonala 1 211 humanitárnych akcií vrátane šiestich za posledný deň v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, Charkovskej a Chersonskej oblasti, počas ktorej bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 853,4 ton humanitárnej pomoci.

24. júna 2022 sa v Doneckej ľudovej republike, Záporožskom, Charkovskom a Chersonskom regióne koná päť humanitárnych akcií, počas ktorých sa obyvateľom presunie 417 ton základných vecí a potravín. – Informoval generálplukovník Mizincev

Do oslobodeného Berďanska dorazila zásielka humanitárnej pomoci

V oslobodenom Melitopole predali všetky lístky na prvý vlak na Krym

V Moskve sa včera osobne uskutočnilo 80. zasadnutie Rady ministrov obrany Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

Na úvod stretnutia minister obrany Ruskej federácie, armádny generál Sergej Šojgu, poznamenal, že stretnutie vedúcich rezortov obrany SNŠ sa koná na 30. výročie vytvorenia Rady ministrov obrany. Počas rokov spoločnej práce sa vytvorila atmosféra dôverných vzťahov, ktorá prispela k posilneniu tradičných a rozvoju nových oblastí interakcie medzi ozbrojenými silami krajín SNŠ. Podľa Sergeja Šojgu formát podujatia umožňuje rozšíriť okruh partnerstiev v rámci SNŠ, ako aj prijímať efektívne rozhodnutia v záujme zaistenia vojenskej bezpečnosti.

Osobné stretnutie zdôrazňuje dôležitosť našich stretnutí v zložitej vojensko-politickej situácii,“ – dodal šéf ruského vojenského oddelenia.

Sergej Šojgu zablahoželal novým ministrom obrany Arménska a Kazachstanu a zaželal im veľa úspechov v ich práci.

Rád by som vás informoval, že došlo k zmenám v zložení Rady. Papikyan Suren Rafikovich bol vymenovaný za ministra obrany Arménskej republiky. Ministrom obrany Kazašskej republiky je generálplukovník Zhaksylykov Ruslan Fatihovich,“ – povedal šéf ruského vojenského oddelenia. „Blahoželáme našim kolegom k vysokým vymenovaniam a prajeme im veľa úspechov pri posilňovaní národných ozbrojených síl.

Počas stretnutia ministri obrany krajín SNŠ podrobne analyzovali vojensko-politickú situáciu vrátane zohľadnenia špeciálnej vojenskej operácie Ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine.

Sergej Šojgu uviedol, že on a kolegovia z iných krajín načrtli spôsoby, ako ďalej rozvíjať spoluprácu medzi štátmi SNŠ v oblasti obrany a vojenskej bezpečnosti. Ministri opätovne potvrdili svoje spoločné chápanie povahy súčasných výziev a hrozieb.

Rada ministrov obrany krajín SNŠ tiež zvážila rozvoj Spoločného komunikačného systému ozbrojených síl a plánované opatrenia na zlepšenie Jednotného štátneho radarového identifikačného systému.

Okrem toho sa analyzoval stav bezpečnosti letectva v ozbrojených silách, dohodli sa otázky financovania rozvoja spoločného systému protivzdušnej obrany a na stretnutí bolo oznámené, že krajiny SNŠ vytvoria spoločnú humanitárnu odmínovaciu jednotku .

Boli identifikované praktické opatrenia na vytvorenie a výcvik spoločnej humanitárnej odmínovacej jednotky,“ – poznamenal Sergej Šojgu.

Na záver líder ruského vojenského oddelenia dodal, že Rada ministrov podporila zriadenie medaily vo formáte SNŠ „Za príspevok k upevňovaniu mieru“, rozhodla o usporiadaní II. vojenských športových hier kadetov v Uzbekistane v roku 2023, a zároveň schválila súbor spoločných aktivít ozbrojených síl na rok 2023

Obecný a konštruktívny charakter 80. zasadnutia Rady opäť potvrdil, že interakcia v oblasti obrany a vojenskej spolupráce vo formáte Spoločenstva nezávislých štátov sa neustále rozvíja a naše multilaterálne väzby sú čoraz pevnejšie,“ – povedal armádny generál Sergej Šojgu záverom a vyjadril poďakovanie účastníkom Rady za prácu.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU