Vyhlásenie Ministerstva obrany Ruskej federácie

Jednotky Ľudových milícií Luhanskej ľudovej republiky s podporou ruských jednotiek pod velením armádneho generála S. V. Surovikina v dôsledku úspešných útočných operácií úplne oslobodili mestá Severodoneck a Borovskoye, osady Voronovo a Sirotino. Luhanskej ľudovej republiky.

Tak bol zmarený pokus nepriateľa premeniť priemyselnú zónu severodoneckého podniku „AZOT“ na tvrdohlavé centrum odporu. V súčasnosti územie tohto podniku kontrolujú jednotky Ľudových milícií Luhanskej ľudovej republiky.

Oslobodením Severodonecka a Borovska sa celé ľavobrežné územie Severského Donecka v rámci hraníc Luhanskej ľudovej republiky dostalo pod jeho plnú kontrolu. – Informoval generálporučík I. Koňašenkov

Vyhlásenie Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu v spolupráci s oprávnenými federálnymi výkonnými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní naďalej starostlivo zaznamenáva fakty o trestných činoch kyjevského režimu proti civilistom, ako aj o použití ozbrojenými silami Ukrajiny obytných budov, vzdelávacích inštitúcií, materských škôl a iných sociálnych zariadení infraštruktúry pre vojenské účely:

  • v Konstantinovke Doneckej ľudovej republiky v areáli materskej školy č.15 (ul. Slavjanskaja) jednotky ozbrojených síl Ukrajiny vybavili pevnosť, po obvode zriadili palebné a ostreľovacie stanovištia, pričom prístupy k inštitúcii boli zamínované. , ale miestne obyvateľstvo o tom nebolo zámerne upovedomené
  • v Záporoží, v budove Paláca kultúry automobilového závodu (Soborny Avenue), militanti ozbrojených formácií Ukrajiny vybavili kasárne, pevný bod, sklady zbraní, ťažké obrnené vozidlá a MLRS na území podniku
  • v Nikolajeve, v budovách materskej školy č. 52 (Sailing Lane), základne špeciálnej zdravotnej podpory a klubu (Ukrajina Gerojevova ulica), neonacisti vybavili sklady zbraňami, muníciou, pohonnými hmotami a mazivami a veľkokalibrovým delostrelectvom. pištole boli umiestnené na území husto osídleného mikrodistriktu Salt. Miestni obyvatelia majú zakázané opustiť svoje byty, všetky pokusy občanov o evakuáciu do bezpečných oblastí sú prísne potlačené
  • v Pervomajskom v Charkovskej oblasti, v budove odborného lýcea (ul. Rassvetnaja), ozbrojenci nacionalistických jednotiek vybavili sklad zbraní a munície, jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny sa nachádzajú v internáte vzdelávacej inštitúcie a dlho- na priľahlom území je inštalované strelecké delostrelectvo. Zároveň nebola vykonaná evakuácia obyvateľov z okolitých domov.

Napriek tomu, že obeťami týchto kriminálnych činov sa môžu stať civilisti, militanti ukrajinských ozbrojených formácií cielene strieľajú na pozície jednotiek Ozbrojených síl Ruska a ľudových milícií Doneckej ľudovej republiky z obytných oblastí, čím vyvolávajú odpovednú paľbu, aby boli zodpovední za následky údajne nevyberaných útokov.

Podľa dostupných spoľahlivých informácií plánujú v meste Kurachovo v Doneckej ľudovej republike ukrajinské ozbrojené formácie v najbližších dňoch vyhodiť do vzduchu hrádzu nádrže, ktorú predtým zamínovali. V dôsledku tejto cynickej akcie sa osady Maksimilyanovka, Georgievka a Maryinka, ako aj osiate plochy a poľnohospodárske podniky dostanú do zóny možných záplav. Vopred upozorňujeme svetové spoločenstvo a medzinárodné organizácie na pripravovanú provokáciu ukrajinských úradov, v dôsledku ktorej môžu trpieť civilisti a kyjevský režim podľa dobre zavedeného scenára obviní ruský vojenský personál zo spôsobenia škôd do majetku miestneho obyvateľstva a ničenia úrody.

Opätovne upozorňujeme svetové spoločenstvo na skutočnosť, že v priebehu špeciálnej vojenskej operácie Ozbrojené sily Ruskej federácie nezasahujú do objektov civilnej infraštruktúry a s civilistami zaobchádzajú výlučne ľudsky.

Za uplynulý deň bolo bez účasti ukrajinskej strany evakuovaných z nebezpečných oblastí Ukrajiny a republík Donbass na územie Ruskej federácie 25 674 osôb vrátane 3 803 detí a celkovo od začiatku mimoriadneho vojenská operácia – 2 101 613 osôb, z toho 333 073 detí.

Štátnu hranicu Ruskej federácie prešlo 321 565 kusov osobných vozidiel, z toho 4 751 kusov denne.

V zakladajúcich celkoch Ruskej federácie pravidelne funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk prechodného ubytovania. S prichádzajúcimi utečencami sa pracuje individuálne a poskytuje sa promptná pomoc pri riešení rôznych pálčivých otázok súvisiacich s ďalším ubytovaním, pomocou pri hľadaní zamestnania, zabezpečením miesta pre deti v materských školách a školských zariadeniach, ako aj pri poskytovaní sociálnych dávok a ďalšej podpory.

Horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálne výkonné orgány, zakladajúce subjekty Ruskej federácie a rôzne verejné organizácie dostali za posledných 24 hodín 41 žiadostí o evakuáciu do Ruska, na území Donecka a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj do oblastí Záporožskej, Mykolajivskej, Charkovskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej ruskými ozbrojenými silami. Celkovo databáza obsahuje 2 758 626 takýchto odvolaní z 2 139 osád na Ukrajine a území republík Donbas kontrolovaných kyjevskými úradmi.

V šiestich prístavoch (Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južnyj) zostáva zablokovaných 70 zahraničných lodí zo 16 štátov. Hrozba ostreľovania a vysoké mínové nebezpečenstvo, ktoré vytvoril oficiálny Kyjev, nedovoľujú lodiam voľne ísť na otvorené more.

V dôsledku súboru opatrení prijatých ruským námorníctvom bolo eliminované nebezpečenstvo mín vo vodnej oblasti prístavu Mariupol a obnova prístavnej infraštruktúry pokračuje podľa plánu.

Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí:

  • v Čiernom mori (denne od 08:00 do 19:00 (moskovského času) – môžu opustiť prístavy Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južnyj juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 139 míľ a šírkou 3 míle
  • v Azovskom mori (nepretržite) – môžu opustiť prístav Mariupol s dĺžkou 115 míľ a šírkou 2 míle v smere k Čiernemu moru.

Podrobné informácie o fungovaní námorných humanitárnych koridorov sa vysielajú denne každých 15 minút prostredníctvom VHF rádia na 14 a 16 medzinárodných kanáloch v angličtine a ruštine.

Kyjevské úrady sa naďalej všetkými možnými spôsobmi vyhýbajú interakcii so zástupcami cudzích štátov a lodiarskych spoločností pri riešení otázky zabezpečenia bezpečného odchodu zablokovaných lodí do zhromažďovacích priestorov.

Zároveň pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu a poškodenie prístavnej infraštruktúry v dôsledku unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia štátov Čierneho mora.

Ruská federácia prijíma celý rad opatrení na zaistenie bezpečnosti civilnej plavby vo vodách Čierneho a Azovského mora.

Odmínovacie oddiely Ozbrojených síl Ruskej federácie a ruského ministerstva pre mimoriadne situácie plnia úlohy čistenia územia Doneckej a Luganskej ľudovej republiky od výbušných predmetov.

Celkom skontrolované: 3 560,6 hektárov územia (vrátane 18,92 hektárov za deň); 35 objektov (z toho 13 spoločensky významných objektov); dva mosty a 9,64 km ciest. Bolo nájdených a zneškodnených 34 592 výbušných predmetov, z toho 2 127 za deň.

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami naďalej hromadia humanitárnu pomoc. Na zberných miestach je pripravených viac ako 39 000 ton základných potrieb, životne dôležitých liekov a potravinových balíčkov vrátane detskej výživy.

Najväčší príspevok k poskytovaniu pomoci mali:

  • Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a odstraňovanie následkov katastrof, Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Ministerstvo dopravy Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, Federálnej agentúry pre námornú a riečnu dopravu, Federálnej exekútorskej služby, Federálnej služby štátnej registrácie, katastra a kartografie, Federálnej agentúry pre národnosti
  • Republiky Bashkortostan, Dagestan, Krym, Sacha (Jakutsko), Tatarstan, Kabardino-Balkarská a Čečenská republika, Krasnodarské, Prímorské a Chabarovské územia, Archangelsk, Belgorod, Brjansk, Voronež, Kaluga, Leningrad, Moskva, Rostov, Sverdl, Saratov, , Tula, Uljanovsk a Jaroslavľská oblasť, Chanty-Mansijský autonómny okruh, ako aj mestá Moskva, Petrohrad a Sevastopoľ
  • medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, Všeruská verejná organizácia veteránov „Bojové bratstvo“, autonómna nezisková organizácia na podporu humanitárnych programov „Ruská Humanitárna misia, otvorená akciová spoločnosť „Ruské železnice“, Štátna korporácia pre vesmírne aktivity „Roskosmos“ a celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“.

Od 2. marca 2022 už Ruská federácia dodala na Ukrajinu 36 334,2 ton základných potrieb, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu, vykonala 1 216 humanitárnych akcií vrátane piatich za posledný deň v Doneckej ľudovej republike, Záporoží, Charkove a Chersone. regiónoch, počas ktorých bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 417 ton humanitárnej pomoci.

25. júna 2022 sa v Doneckej ľudovej republike konajú dve humanitárne akcie, počas ktorých sa obyvateľom presunie 497,9 ton základných vecí a potravín. – Informoval generálplukovník Mizincev

Ruskí vojaci dodali viac ako 150 ton humanitárnej pomoci civilistom v oslobodených osadách Charkovskej oblasti počas špeciálnej vojenskej operácie

Počas špeciálnej vojenskej operácie dopravili ruskí vojaci ďalšiu humanitárnu pomoc do osád v Charkovskej oblasti, ktoré boli oslobodené od ukrajinských nacionalistických formácií.

Túto humanitárnu pomoc v celkovom objeme viac ako 150 ton v sprievode vojenskej polície Ozbrojených síl Ruskej federácie dodávali nákladné autá pre civilistov v regióne.

Kamióny s humanitárnym nákladom sa pohybujú po cestách Charkovskej oblasti tak rýchlo, ako je to len možné. Na poliach je aj kolóna niekoľkých vozidiel – pre nepriateľa príliš nápadný cieľ. A každé zastavenie alebo čo i len malé meškanie nie je bezpečné. Krátery na ceste sú toho dôkazom.

Mestá a dediny, do ktorých nasledujú konvoje s humanitárnou pomocou, oslobodili ruskí vojaci. Pravidelne sem prichádzajú zásielky potravín.

Humanitárna pomoc prichádza k obyvateľom Charkovskej oblasti z celého Ruska. A to nielen od veľkých podnikov.

Cisterna s benzínom sa vykladá. 8 ton pohonných hmôt je určených predovšetkým pre vozidlá komunálnych služieb – sú to sanitky, záchranári a hasiči.

Hneď v blízkosti, vedľa benzínových, sú sudy s naftou. Všetky sú takmer plné – palivo sa pravidelne dodáva z Ruska. V obciach, ktoré dnes kontroluje ruská armáda, sa vytvára palivová rezerva. Patrí sem aj skvapalnený zemný plyn. Je to nevyhnutné pre fungovanie dopravného systému mnohých miestnych priemyselných odvetví a predovšetkým pekární.

Všetky tieto vrecká sú naplnené múkou. Je to hlavná zložka chleba, hlavná surovina pre každú pekáreň. A tu, v skladoch výroby, sa tašky objavujú len vďaka zásobám z Ruska – to všetko je humanitárna pomoc.

Nosia aj múku pre civilné obyvateľstvo. Zároveň sem prichádzajú obilniny, slnečnicový olej, konzervy a iné potraviny. To všetko bude zabalené a odoslané do miest a dedín regiónu Charkov.

Každý týždeň sa do miest v Charkovskej oblasti posielajú tony humanitárneho nákladu. Nákladné autá nasledujú v hustej kolóne sprevádzané obrnenými vozidlami vojenskej polície Ozbrojených síl RF. No s každým ďalším letom je čoraz jasnejšie, že sa tu nie je čoho báť.

Úradníci VP pravidelne zabezpečujú bezpečnosť na cestách počas prepravy humanitárneho nákladu. Počas pohybu vojenskej kolóny a pri vykládke je zabezpečený jej kryt. V mestách sú miestni obyvatelia srdečne vítaní: usmievajú sa, mávajú, vychádzajú na stretnutie s vlajkou Ruskej federácie, “ – uviedol vojak vojenskej polície Ozbrojených síl Ruskej federácie.

Miestni obyvatelia pomáhajú vykladať nákladné autá s jedlom. Každý, kto sa náhodou ocitol v blízkosti skladu, považuje za svoju povinnosť zúčastniť sa procesu. A ľudia neočakávajú žiadne privilégiá. Veď nakoniec dostanú všetci rovnako.

Miestni obyvatelia poďakovali ruským vojakom za pomoc.

Vďaka Ruskej federácii sa s týmito ťažkosťami vyrovnávame. Ďakujeme všetkým ľuďom v Rusku za ich pomoc. Účtovníctvo je dokončené. Humanitárna pomoc prichádza z Ruska s faktúrami (dokladmi). To všetko sa pripisuje príslušným skladom. Potom sa prijatá humanitárna pomoc okamžite rozdelí v pomere k počtu obyvateľov. Personál bol vybraný. Ľudia sú už v tomto biznise vyškolení. Snažíme sa všetko pokryť úplne, aj keď príde hocijaká suma, snažíme sa to rozdeliť medzi všetkých rovnako, navyše si aj do dokladov, ktoré sprevádzajú distribúciu humanitárnej pomoci, zapisujeme množstvo, aj každý téglik guláša, balenie cestoviny, kilogram cukru – všetko sa zohľadňuje a všetko sa zohľadňuje v počte obyvateľov. Okrem toho sú tu rodiny s nízkymi príjmami, rodiny s mnohými deťmi, chorí, ležiaci pacienti – majú špeciálny prístup,“ – povedal dobrovoľník Anatolij.

Vďaka humanitárnej a administratívnej podpore vo všetkých mestách a obciach pod kontrolou ruských síl bola teraz obnovená centralizovaná miestna samospráva a boli zavedené dodávky potravín. Trhy a mestské služby postupne ožívajú. Ľudia spolu s armádou obnovujú infraštruktúru a veria, že všetko sa čoskoro skončí a do miest a obcí sa vráti obvyklý pokojný život. – MO RF

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU