Správa MO RF o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

V dôsledku úderov vysoko presných rakiet odpaľovaných vzduchom v Charkovskej oblasti boli zasiahnuté body dočasného rozmiestnenia práporu 92. mechanizovanej brigády a 122. práporu 113. brigády územnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny. Straty nepriateľa predstavovali 150 vojenských osôb a 14 vozidiel a obrnených vozidiel.

V oblastiach osád Belogorka v Chersonskej oblasti a Pavlovka v Nikolajevskej oblasti bolo údermi ruského letectva zničených až 70 nacionalistov a 14 vozidiel na bojové pozície 105. a 106. práporu 63. mechanizovanej brigády ozbrojených síl Ukrajiny.

V dôsledku úderu ruských vzdušných a kozmických síl v Novopoltavskej oblasti v Nikolajevskej oblasti bolo zničených až 30 vojakov a päť vozidiel 18. práporu 35. námornej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny.

Na Charkovskom smere v dôsledku ničenia bodov dočasného rozmiestnenia ukrajinských nacionalistov presnými údermi ruských vzdušných síl a raketových síl, masovými stratami a dezerciou žoldnierov stratila národná formácia Kraken svoju bojaschopnosť. Na urýchlené doplnenie strát sa velitelia nacistickej formácie neúspešne pokúšajú prinútiť obyvateľov mesta Charkov, aby sa k nej pripojili.

Na vojenské objekty na území Ukrajiny naďalej útočí operačno-taktické a armádne letectvo, raketové sily a delostrelectvo.

Počas dňa bolo zasiahnutých päť veliteľských stanovíšť, vrátane operačno-taktickej skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny „Soledar“ v oblasti osady Chasov Jar Doneckej ľudovej republiky a 63. mechanizovanej brigády č. Ozbrojené sily Ukrajiny v oblasti osady Belaya Krinitsa, Chersonská oblasť, ako aj živá sila a vojenské vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny v 117 okresoch. Sklady s muníciou 66, 110. mechanizovanej a 56. motorizovanej pešej brigády v priestore obce Vodiane, päť muničných skladov Ozbrojených síl Ukrajiny v oblastiach Krasnogorovka, Novomichajlovka a Artemovsk, ako aj sklad pohonných hmôt v oblasti Novomichajlovky Doneckej ľudovej republiky boli zničené.

Počas boja s protibatériou boli zasiahnuté: batéria viacerých raketometov „Hurricane“ v oblasti Ocheretino, „Akatsiya“ v oblasti Krasnoe, ako aj bojové vozidlá amerických raketometov „Himars“ v oblasti Kramatorsk. Okrem toho boli potlačené: tri čaty Gradov MLRS pri osadách Kodema, Mayaki a Adamovka, štyri delostrelecké čaty zbraní Msta-B, ako aj dve čaty diel Giacint-B na palebných postaveniach v oblasti osád Soledar, Artemovsk, Veseloje, Dzeržinsk, Maksimilyanovka a Antonovka v Doneckej ľudovej republike.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili v priebehu dňa sedem ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Kirillovka, Mandrykino, Krapivnitskoje v Doneckej ľudovej republiky, Barvenkovo, Dolgenkoje, Savincy z Charkovskej oblasti a Barvinok v Chersonskej oblasti. Tri ukrajinské balistické rakety Točka-U boli zachytené vo vzduchu pri osadách Pruďanka v Charkovskej oblasti a Novaja Kachovka v Chersonskej oblasti. Okrem toho bolo vo vzduchu zostrelených 19 rakiet z amerického viacnásobného raketového systému Himars v oblastiach Suchaya Kamenka, Charkovská oblasť, Melitopol, Záporožská oblasť a Antonovka, Chersonská oblasť.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 263 lietadiel, 145 vrtuľníkov, 1 708 bezpilotných lietadiel, 363 protilietadlových raketových systémov, 4 269 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 791 bojových vozidiel s raketovým systémom, 3 276 poľných diel a mínometov, ako aj 4 774 kusov špeciálnych vojenských vozidiel. – Informoval generálporučík I. Koňašenkov

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU