Správa MO RF o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny

V dôsledku úderov vysoko presných rakiet dlhého doletu v oblasti obce Voronovica v regióne Vinnytsia bolo zničené operačné podzemné veliteľské stanovište ukrajinských vzdušných síl.

Veľmi presné námorné zbrane s dlhým doletom zasiahli veľký muničný sklad neďaleko dediny Uman v regióne Čerkasy. Bolo zničených viac ako tristo rakiet pre viacnásobné odpaľovacie raketové systémy HIMARS, ako aj veľké množstvo munície pre americké húfnice M777.

V dôsledku aktívnych útočných operácií ruských jednotiek stratil 2. mechanizovaný prápor 14. mechanizovanej brigády svoju bojaschopnosť. Po strate viac ako 340 zabitých a zranených osôb, zostávajúci personál opustili svoje pozície bez povolenia.

Na vojenské objekty na území Ukrajiny naďalej útočí operačno-taktické a armádne letectvo, raketové sily a delostrelectvo.

V priebehu dňa boli zasiahnuté dve veliteľské stanovištia v oblastiach osád Seversk a Ocheretino Doneckej ľudovej republiky, tri muničné sklady v oblastiach osád Krasnogorovka Doneckej ľudovej republiky, Žovtneve v Nikolajevskej oblasti a Osokorovka v r. Chersonská oblasť, ako aj živá sila a vojenská technika Ozbrojených síl Ukrajiny v 123 okresoch.

Počas boja s protibatériou boli zasiahnuté dve delostrelecké batérie vrátane amerických húfnic M777A2 pri obci Veseleye v Doneckej ľudovej republike.

Okrem toho boli pri osade Lastochkino potlačené dve palebné čaty viacnásobných odpaľovacích raketových systémov, ako aj šesť delostreleckých čiat samohybných a vlečných húfnic v oblastiach osád Razdolovka, Orlovka, Georgievka Doneckej ľudovej republiky.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili za deň jedno lietadlo ukrajinského letectva MiG-29 v oblasti obce Toretskoje v Doneckej ľudovej republike.

V oblastiach miest Cherson, Novaja Kakhovka, Chersonská oblasť a Melitopol, Záporožská oblasť, bolo zachytených 17 rakiet raketového systému HIMARS.

Tri ukrajinské bezpilotné lietadlá boli zostrelené aj pri obci Petrivske, železničnej stanici Rutčenkovo ​​​​Doneckej ľudovej republiky a tiež Mospanovo v Charkovskej oblasti.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 264 lietadiel, 145 vrtuľníkov, 1 711 bezpilotných lietadiel, 363 protilietadlových raketových systémov, 4 278 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 794 bojových vozidiel s viacnásobným raketovým systémom, 3 284 poľných delostreleckých zbraní a mínometov, ako aj 4 785 jednotiek špeciálnych vojenských vozidiel.

Ruské ministerstvo obrany naďalej monitoruje zahraničných žoldnierov a špecialistov, ktorí prišli na Ukrajinu, aby sa zúčastnili na bojoch.

Za takmer štyri týždne – od 8. júla do 5. augusta – sa v dôsledku útočných akcií Ozbrojených síl Ruska a jednotiek ľudových milícií Doneckej a Luganskej ľudovej republiky znížil počet žoldnierov na Ukrajine z 2 741 na 2 192 ľudí.

Zároveň v posledných týždňoch prišlo na Ukrajinu ďalších 175 „vojakov šťastia“, vrátane 81 militantov z Gruzínska.

Počet žoldnierov prichádzajúcich na Ukrajinu zároveň nepokrýva straty v ich radoch. Počas tohto obdobia sa spoľahlivo potvrdilo zničenie 335 zahraničných žoldnierov.

Ďalších 389 militantov nezávisle odišlo z územia Ukrajiny.

Čo sa týka miery strát žoldnierov na Ukrajine, stále vedie Poľsko. Zničených 99.

Okrem toho bolo za posledné štyri týždne zabitých 36 žoldnierov z Kanady, 33 z Rumunska a 21 zo Spojených štátov.

Aktualizované údaje sú teraz zverejnené na informačných zdrojoch ruského ministerstva obrany. – Informoval generálporučík I. Koňašenkov

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU