Vyhlásenie Medzirezortného koordinačného veliteľstva RF pre humanitárnu reakciu

Medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu v spolupráci s poverenými federálnymi výkonnými orgánmi naďalej eviduje skutkové podstaty trestných činov kyjevského režimu proti civilnému obyvateľstvu, ako aj využívania civilných zariadení ukrajinskými ozbrojenými skupinami na vojenské účely.

V Doneckej ľudovej republike:

 • v Družkovke, na území súkromných domácností (Kozatskaja ulica), jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny umiestnili ťažkú ​​techniku, v obytných budovách boli vybavené požiarne stanovištia a muničné sklady. Zároveň je pod zámienkou údajného zaistenia bezpečnosti miestnym obyvateľom zakázané opustiť svoje domovy a všetky ich pokusy o samostatnú evakuáciu do bezpečných oblastí sú prísne potlačené
 • v Seversku na dvoroch obytných budov (ul. Yamskaya) militanti umiestnili delostrelectvo a MLRS, z ktorých sú systematicky ostreľované okolité osady, pričom evakuácia civilného obyvateľstva nebola vykonaná
 • v Pivničnom, v bytových domoch (ul. Solnechnaja a ul. Kalužskaja), ukrajinskí nacionalisti vybavili pevnosti a muničné sklady. Všetky prístupy k budovám sú zamínované, ale miestne obyvateľstvo na to zámerne nebolo upozornené.

Takéto trestné činy ukrajinských orgánov dokazujú úplnú ľahostajnosť k osudu vlastných občanov a absolútne ignorovanie všetkých morálnych noriem a princípov medzinárodného humanitárneho práva.

Okrem toho je spoľahlivo známe, že v blízkej budúcnosti plánuje kyjevský režim pod zámienkou údajného pátrania po pozorovateľoch leteckých a delostreleckých úderov ruských ozbrojených síl vyslať skupinu zamestnancov SBU a ďalších orgánov činných v trestnom konaní do Charkova, aby vykonal ďalšiu rozsiahlu trestnú operáciu na identifikáciu občanov lojálnych Rusku (vyjadrujúcich proruské názory) a ich následné obvinenia z „kolaboracionizmu“. Ako dôvod na zadržanie obyvateľov mesta má SBU v úmysle použiť históriu hovorov a SMS správ na ruské čísla nájdené v telefónoch, korešpondenciu v instant messengeroch odsudzujúcich súčasné ukrajinské úrady, predplatné na sociálnych sieťach do ruštiny kanály, foto alebo video materiály o výsledkoch porážky ukrajinských vojenských zariadení, ako aj informácie od informátorov o ich susedoch, priateľoch, príbuzných alebo známych. Zadržaní občania budú vystavení vyhrážkam fyzickým násilím voči členom ich rodín, násiliu a mučeniu, ako sa to už stalo v Odese, Nikolajeve, Slavjansku, Sumách, Černihive a v mnohých ďalších osadách.

Vopred upozorňujeme svetové spoločenstvo na túto neľudskú akciu pripravovanú zločineckými kyjevskými úradmi, ktorá úplne kopíruje metódy nacistov na okupovaných územiach počas Veľkej vlasteneckej vojny.

Napriek vzniknutým prekážkam bolo za posledný deň bez účasti ukrajinských úradov evakuovaných z nebezpečných oblastí Ukrajiny a republík Donbas na územie Ruskej federácie 26 989 ľudí vrátane 5 996 detí a celkovo 3 258 206 ľudí od začiatku špeciálnej vojenskej operácie.z toho 518 534 detí.

Štátnu hranicu Ruskej federácie prešlo 544 188 vozidiel, z toho 4 843 vozidiel denne.

V subjektoch Ruskej federácie naďalej normálne funguje viac ako 9,5 tisíc stredísk prechodného ubytovania. S prichádzajúcimi utečencami sa pracuje individuálne, promptne sa im pomáha pri riešení otázok súvisiacich s ďalším umiestnením a zamestnaním, zabezpečením miest pre deti v materských školách a školských zariadeniach, ako aj poskytovaním sociálnych dávok a ďalšej podpory.

Horúca linka Medzirezortného koordinačného veliteľstva Ruskej federácie pre humanitárnu reakciu, federálne výkonné orgány, zakladajúce subjekty Ruskej federácie a rôzne verejné organizácie dostali za posledných 24 hodín 28 žiadostí o evakuáciu do Ruska na územie Donecka. a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj do oblastí Záporožskej, Mykolajivskej, Charkovskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej ruskými ozbrojenými silami. Celkovo databáza obsahuje 2 760 086 takýchto výziev z 2 139 osád na Ukrajine a z územia Doneckej ľudovej republiky kontrolovanej kyjevskými úradmi.

V šiestich prístavoch (Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južný) zostáva zablokovaných 59 zahraničných lodí zo 14 štátov. V rámci implementácie „Iniciatívy vzájomného porozumenia pre bezpečnú prepravu obilia z prístavov Ukrajiny.“ Celkovo od 1. augusta 2022 opustilo ukrajinské prístavy 12 lodí, vyviezlo sa 375 131 ton potravín, z toho: 307 831 ton kukurice, 6 000 ton slnečnicového oleja, 50 300 ton múky, 11 000 ton sójových bôbov.

Pretrváva nebezpečenstvo pre plavbu a poškodenie prístavnej infraštruktúry v dôsledku unášania ukrajinských mín vytrhnutých z kotvy pozdĺž pobrežia štátov Čierneho mora.

Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí:

 • v Čiernom mori (nepretržite) – na výstup z prístavov Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Odesa a Južný juhozápadným smerom od teritoriálneho mora Ukrajiny s dĺžkou 307 námorných míľ a šírkou 3 míle
 • v Azovskom mori (nepretržite) – opustiť prístav Mariupol, dlhý 115 míľ a široký 2 míle v smere k Čiernemu moru.

Odmínovacie oddiely Ozbrojených síl Ruskej federácie, Ministerstva pre mimoriadne situácie Ruska, Ministerstva pre mimoriadne situácie Donecka a Ministerstva pre mimoriadne situácie Luhanských ľudových republík pokračujú v plnení úloh na vyčistenie republík Donbasu. a oslobodené oblasti Ukrajiny od výbušných predmetov.

Celkovo bolo skontrolovaných 15 983,21 hektárov územia, 718 objektov (z toho 13 spoločensky významných objektov), ​​štyri mosty a 130,98 km ciest. Bolo nájdených a zneškodnených 468 985 výbušných predmetov.

V rámci implementácie opatrení na obnovu infraštruktúry ľudových republík Donbass pokračuje Vojenský stavebný komplex ruského ministerstva obrany vo výstavbe a rekonštrukcii životne dôležitých objektov:

v Doneckej ľudovej republike:

 • v Mariupole – prvá etapa obytného mikrodistriktu (12 obytných budov pre 1 011 bytov, termín dokončenia september-november 2022) a administratívne a záchranné centrum ministerstva pre mimoriadne situácie (termín dokončenia – december 2022)
 • multifunkčné zdravotné stredisko pre 60 lôžok (termín dokončenia – september 2022)
 • patologicko-anatomická budova s ​​oddelením súdnolekárskeho vyšetrenia (termín dokončenia – október 2022);
 • pamätný komplex „Saur-Mogila“ (otvorenie je naplánované na september 2022)
 • vo Volnovakha – vodný kanál s dĺžkou viac ako 20 km (dátum dokončenia – október 2022)

v Luhanskej ľudovej republike:

 • v Luhansku – multifunkčné zdravotné stredisko pre 200 lôžok (termín dokončenia – november 2022)
 • v Rovenkách – vodovod s dĺžkou viac ako 40 km (termín dokončenia – október 2022).

Federálne výkonné orgány spolu so zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie, rôznymi verejnými organizáciami a vlasteneckými hnutiami naďalej hromadia humanitárnu pomoc.

Najväčší prínos k tejto práci mali:

 • Ministerstvo Ruskej federácie pre civilnú obranu, núdzové situácie a pomoc pri katastrofách, Federálna služba pre dohľad v oblasti verejného zdravia, Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, Ministerstvo poľnohospodárstva Ruskej federácie Federácia, Federálna služba pre veterinárny a fytosanitárny dohľad, Federálna agentúra pre rybolov, Federálna daňová služba
 • republiky Baškirsko, Krym, Tatarstan, Čečenská republika, územia Krasnodar a Stavropol, Belgorod, Brjansk, Voronež, Kaluga, Moskva, Rostov, Sverdlovsk a Tula, ako aj mestá Moskva a Sevastopoľ
 • medzi politickými stranami a neziskovými organizáciami – „Jednotné Rusko“, Všeruské verejné hnutie „Ľudový front“, autonómna nezisková organizácia „Humanitárny dobrovoľnícky zbor“, otvorená akciová spoločnosť „Ruské železnice“, štát korporácie „Roscosmos“ a „Rosatom“, ako aj celoruská verejno-štátna organizácia „Zväz žien Ruska“.

Pre značnú časť Ukrajincov, ktorí sú vlastne zradení vlastnou zločineckou vládou, zostáva ruská humanitárna pomoc jediným spôsobom, ako prežiť.

Na zberných miestach je pripravených viac ako 55,3 tisíc ton základných vecí, potravín, liekov a zdravotníckych produktov. Republikám Donbas a Ukrajine bolo dodaných 53 487,7 ton humanitárnej pomoci (od 2. marca 2022), vykonalo sa 1 429 akcií vrátane štyroch za posledných 24 hodín v Doneckej a Luganskej ľudovej republike, Charkovskej a Chersonskej oblasti, z toho bolo civilnému obyvateľstvu presunutých 470,3 ton humanitárnej pomoci.

V Doneckej a Luganskej ľudovej republike, Charkovskej a Chersonskej oblasti sa 10. augusta 2022 koná päť humanitárnych akcií, počas ktorých sa obyvateľom presunie 426,9 ton základných vecí a potravín. – Informoval generálplukovník Mizincev.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU