A svetlá zhasli

V posledných dňoch udalosti na Ukrajine nabrali rýchly spád. Po úspešnej ofenzíve ozbrojených jednotiek kyjevského režimu, keď použili osvedčenú taktiku Islamského štátu, malé rýchle úderné skupiny a rýchle prekvapivé nájazdy na vybrané body, sa OS RF v Charkovskej oblasti museli stiahnuť z oblasti a použiť rieku Oskol(vyznačená na mapách červenou) ako novú frontovú líniu, ktorá eliminuje prekvapivé nájazdy. Je potrebné si uvedomiť, že dĺžka len zakreslenej rieky Oskol je skoro 150 kilometrov. Také niečo brániť na otvorenom priestore bez pomoci prírodnej prekážky je pred nájazdami nemožné. Stiahnutie síl otvorilo cestu delostrelectvu, raketovým silám a letectvu aby mohli v kľude vykonať svoju prácu.

Počas preskupenia OS RF, jednotky 60. OMSB „Veterans“ držali koridor a samostatné pozície v Izyume do posledného, ​​aby zabezpečili evakuáciu obyvateľov na územia kontrolované ozbrojenými silami RF.

Ďalšia skupina ruských vojakov kládla hrdinský odpor v Balakliyi vrátane tých, ktorí im prišli na pomoc. Ich osud je žiaľ neznámy.

Koncom víkendu sa uskutočnil telefonický rozhovor prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina s prezidentom Francúzska Macronom. Hlavnou témou úprimného rozhovoru bola jadrová elektráreň v Záporoží a neutíchajúce útoky ozbrojených síl kyjevského režimu na jej infraštruktúru. Putin počas rozhovoru znova pripomenul Macronovi aby ovplyvnil kyjevský režim s cieľom zastaviť útoky na najväčšiu jadrovú elektráreň na kontinente, keďže útoky by mohli viesť k jadrovej havárií. Macronove odpovede a reakcie evidentne neboli vhodné jeho postavenia, a tak v nedeľu podvečer, keď väčšina ozbrojených síl Ruskej federácie a civilistov opustila Charkovskú oblasť, loď Čiernomorskej flotily a ďalšie nosiče nad Kaspickým morom, vypustili niekoľko rakiet(kalibrov) na vybrané cieľe. Údery boli vykonané na zariadenia energetickej infraštruktúry. Jedným z cieľov bola tepelná elektráreň v Kremenčugu. Na Ukrajine dochádza v niektorých regiónoch k masívnym výpadkom dodáviek elektrického prúdu. V nedeľu večer sú hlásené výpadky v Poltavskom regióne, v Regióne Sumy, Charkovskom regióne, v Dnepropetrovskej oblasti, v Odeskej oblasti a v Záporoží. Drvivá väčšina železničných rušňov na Ukrajine má elektrický pohon a v spomínaných regiónoch je železničná doprava zastavená. Oficiálny kanál MO RF dnes večer zverejnil výstižný príspevok.

Zdroje hovoria, že reštart SVO sa začal a dnešné údery v tepelnej elektrárni sú len začiatkom. Po prekvapivom protiútoku Ozbrojených síl Ukrajiny v smere Charkov, Ruská federácia môže zničiť životne dôležitú infraštruktúru Ukrajiny. Západné krajiny, ich obyvatelia a médiá si neuvedomujú dosť podstatnú vec a tou je možnosť federácie doslova zrušiť všetky veľké mestá na Ukrajine v priebehu pár hodín, ochromiť jej infraštruktúru, či už elektrickú, dopravnú alebo komunikačnú. Každopádne pre Odessu, Charkov, Sumy, Dnepropetrovsk a Záporožie dnes v noci svetlá zhasli…

Temný Charkov na pozadí horiacej tepelnej elektrárne

V najmenej 135 obciach a mestách Sumského regiónu nie je elektrina, uviedol šéf regiónu.

Zelenskyj potvrdil masívny výpadok elektrickej energie vo východných oblastiach Ukrajiny v dôsledku úderu do jednej z najväčších tepelných elektrární

V Charkove sa pre výpadky elektriny zastavilo metro, ľudia chodia cez tunely pešo

11. septembra je vo federácií den tankistov. V priebehu ŠVO ruskí tankisti konajú jasne a kompetentne, neustále preukazujú svoju pripravenosť a schopnosť riešiť najzložitejšie a najzodpovednejšie úlohy a svoj sviatok oslávili v bojových operáciách.

Ruskí tankisti oslavovali v boji svoj sviatok – Chersonská oblasť

Ukrajinskí nacisti prešli protiútokom s tankovou podporou na juhu, ale ruská rozviedka odhalila presnú polohu nepriateľa. Tanky T-90 okamžite postupovali týmto smerom a spustili paľbu po sklopnej trajektórii. “… V spolupráci s rotou motorizovaných strelcov bol nepriateľ zničený a porazený. Počas bitky boli zničené tri kusy ťažkej techniky. Ide o tanky a dovážané zbrane…“.

Hrdinovia Severného vojenského okruhu: Charkovský smer

Divízia ruských motorizovaných strelcov pod velením seržanta Merkurieva zastavila ofenzívu nacistických síl v presile.

Ukrajinskí militanti sa pokúsili prelomiť jedno z obranných pásiem pri Charkove. V nerovnom boji zničili ruskí vojaci viac ako 7 obrnených vozidiel a nepriateľskú živú silu.

Po prerušení nepriateľskej ofenzívy seržant rýchlo zorganizoval preskupenie a zmenu pozície. Veliteľ odviedol jednotku do bezpečnej oblasti Charkovskej oblasti bez strát.

Veliteľ samohybnej delostreleckej čaty vzdušných síl Jevgenij Abramov niesol na sebe zraneného kolegu pod paľbou nacistov.

Pri Charkove zaútočili na ruských vojakov presila ukrajinských militantov. Eugene bol zranený, ale naďalej velil jednotke.

V nerovnom boji zničili nepriateľské obrnené vozidlá a 15 nacistov.

Nepriateľ odpovedal na zmarenú ofenzívu ostreľovaním. Bolo potrebné urýchlene zmeniť polohu. Veliteľ okamžite zareagoval, vyviedol jednotku z ohňa a zachránil životy svojich kolegov.

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU