Útočný vrtuľník K-52 Aligátor

Ka-52 Alligator je prieskumný a útočný vrtuľník novej generácie ruskej výroby. Prvýkrát ukázal svoju silu v bojovom nasadení na oblohe v Sýrii, po ktorom sa rozhodlo o vytvorení hlboko modernizovanej verzie K-52M, čo jasne ukazuje, že jeho perspektíva a budúcnosť v OS RF je zaistená na dlhé obdobie.

Je vyzbrojený raketami vzduch-vzduch krátkeho dosahu 9M39 Igla-V, ATGM Ataka-V s riadenými strelami vzduch-zem, automatickým 30 mm kanónom a doteraz najvýkonnejším úderným systémom Víchor-M. Jeho riadené strely prenikajú takmer metrovým pancierom, čo znamená, že prepichujú tanky skrz naskrz.

Samostatnou výhodou stroja je prítomnosť moderného palubného radaru. V náročných poveternostných podmienkach (keď je optoelektronický navádzací systém GOES-451 menej účinný) poskytuje radar stabilnú detekciu nepriateľských pozemných obrnených vozidiel na vzdialenosť 25-30 km a určenie cieľa pre rakety.

Maximálna rýchlosť – 310-350 km / h. Dokáže lietať do strán a dokonca aj s chvostom dopredu a výšku naberá rýchlosťou 20 m / s. Aligátor je jediný vrtuľník na svete s vystreľovacími sedadlami a ovládaný dvoma pilotmi.

Prítomnosť radarov a infračerveného komplexu GOES-451 predurčila kľúčovú úlohu vrtuľníkov Ka-52 v OS RF. Stroje sa neustále využívajú na najťažšie letecké misie. Pri jadrovej elektrárni Záporožie zničili obojživelný útok Ozbrojených síl Ukrajiny pri prechode cez Dneper.

…“Skupina útočných vrtuľníkov Ka-52, ktorá vykonala plánovaný bojový vzlet, dostala vo vzduchu rozkaz zabrániť presunu jednotiek špeciálnych operačných síl Ozbrojených síl Ukrajiny cez rieku Dneper a zničiť postupujúce nepriateľské sily v priestore jadrovej elektrárne Záporožie, ktorá sa nachádza pri meste Energodar.

Letecká skupina podplukovníka Daniila ako jedna z prvých letela do priestoru JEZ. V procese približovania sa k oblasti pátrania, posádka pomocou vyhľadávacieho a zameriavacieho systému objavila povrchový cieľ (čln s vojakmi Ozbrojených síl Ukrajiny) vo vzdialenosti 15 km, po ktorom boli navedené dve rakety Víchor-M. Z prednej strany bol zaznamenaný zásah do provy a na druhom člne zásah smeroval do kormy.

Bodové údery riadených rakiet Víchor zasiahli povrchový cieľ, ktorý zabránil nepriateľovi pristáť a dobyť strategicky dôležitý objekt. Následne skupina vrtuľníkov Ka-52 pokračovala v plnení úloh ochrany a obrany jadrovej elektrárne“… – MO RF

Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU