O Šanghajskej organizácii a O aktuálnych témach – od Vladimíra Putina

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin sa zúčastnil na dvojdňovom stretnutí Šanghajskej organizácie, ktoré sa konalo v Uzbekistane. Stretnutia sa zúčastnili predseda vlády Indie Narendra Modi, prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev, prezident Kirgizska Sadyr Japarov, prezident Číny Si Ťin-Pching, predseda vlády Pakistanu Shehbaz Sharif, prezident Tadžikistanu Emomali Rahmon, prezident Uzbekistanu Shavkat Mirziyo ako vedúci delegácií členských štátov ŠOS, prezident Bieloruska Alexander Lukašenko, prezident Iránu Ebrahim Raisi a prezident Mongolska Ukhnaagiin Khurelsukh ako vedúci delegácií pozorovateľských štátov v organizácii, prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev, prezident Turkménska Serdar Berdimuhamedov a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Okrem toho sa na stretnutí zúčastnili vedúci delegácií pozvaných medzinárodných organizácií. Na záver dvoj dňového summitu Šanghajskej organizácie, sa usporiadala tlačová konferencia, kde Vladimír Putin odpovedal na otázky zástupcom médií.

Vladimír Putin: Dobrý večer!

Počúvam.

V. Sineok: Viktor Sineok, Informačné centrum Izvestija. Povedzte mi, prosím, stretnutie ŠOS sa skončil, mohli by ste nám v súhrne povedať, ako vidíte vyhliadky na rozvoj organizácie a čo je pre Rusko v ŠOS najdôležitejšie?

Vladimír Putin: Najdôležitejší vždy a všade je ekonomický rozvoj. A ŠOS, spolupráca s krajinami ŠOS vytvára podmienky pre rozvoj ruskej ekonomiky, a tým aj sociálnej sféry a riešenia úloh, ktoré stoja v oblasti zvyšovania životnej úrovne našich občanov.

Šanghajskú organizáciu spolupráce tvoria štáty, na území ktorých žije, bolo povedané už veľakrát, takmer alebo aj o niečo viac ako polovica ľudstva. To je 25 percent svetového HDP. A čo je najdôležitejšie, a čo je najdôležitejšie, ekonomiky krajín regiónu, krajín, ktoré sú členmi SCO, sa rozvíjajú oveľa rýchlejšie ako svetové.

Teraz bolo samostatné stretnutie a na pracovnom obede sme sedeli vedľa indického premiéra – 7-percentný rast indického HDP, 5-nepárny – Čína a Čína je lídrom už dosť dlho, potenciál je obrovský. Náš obchod s týmito krajinami rýchlo rastie. Ak budú takéto sadzby pokračovať a určite budú pokračovať na základe viacerých objektívnych okolností, znamená to, že musíme byť medzi týmito krajinami, vedľa nich, ktoré zabezpečujú naše záujmy. To je to, čo robíme, a to je najdôležitejšie.

Pavel Zarubin: Dobrý večer, televízny kanál Rossiya, Pavel Zarubin. Mám otázku, ktorá, samozrejme, trápi veľa ľudí v krajine. Ľudia už majú určité obavy z postupu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Stále častejšie vidíme údery a výpady aj na území Ruska, teroristické útoky na území Ruska, neustále počúvame veľmi agresívne vyhlásenia, že konečným cieľom Kyjeva a Západu je rozpad Ruska. Ruská reakcia na všetko, čo sa deje, ako sa mnohým zdá, je zároveň veľmi zdržanlivá. prečo?

Vladimír Putin: Nie je tu nič nové. Aby som bol úprimný, Pavel, je to pre mňa aj trochu zvláštne počuť tvoju otázku, pretože už desaťročia sa neustále pestuje myšlienka rozpadu Sovietskeho zväzu a historického Ruska a Ruska ako takého, jeho jadra. Západné krajiny.

Tieto vyjadrenia som už citoval, výskum niektorých britských osobností počas prvej svetovej vojny a po nej. A výskum pána Brzezinského, kde dokonca rozdelil celé územie našej krajiny na konkrétne časti. Potom však mierne zmenil svoj postoj v domnení, že by bolo lepšie ponechať si Rusko ako protinožca Číny, použiť ho ako nástroj v boji proti Číne. Nebudú na to čakať, nech si riešia svoje úlohy, ako uznajú za vhodné, ale spôsob, akým ich riešia – vidíme, že im to s najväčšou pravdepodobnosťou škodí, sú to neprijateľné nástroje.

Ale to, že sa vždy snažili o rozpad našej krajiny, je isté. Ľutujem len to, že v určitom okamihu vznikol nápad využiť Ukrajinu na dosiahnutie týchto cieľov. V skutočnosti – odpovedám vám teraz a záver sa naznačuje – v skutočnosti, aby sme zabránili takémuto vývoju udalostí, začali sme špeciálnu vojenskú operáciu. Presne o to sa usilujú a usilujú niektoré západné krajiny na čele so Spojenými štátmi – o vytvorenie takejto protiruskej enklávy a otras, ohrozujte Rusko z tohto smeru. To je vlastne náš hlavný cieľ – zabrániť takémuto vývoju udalostí.

Čo sa týka našej zdržanlivej reakcie. Nepovedal by som, že je to také zdržanlivé, aj keď napokon špeciálna vojenská operácia nie je len ďalším varovaním, stále je to špeciálna vojenská operácia. Ale v jeho priebehu, samozrejme, vidíme pokusy o vykonanie nejakých teroristických činov, pokusy o poškodenie našej civilnej infraštruktúry.

V skutočnosti sme v našej odpovedi na to dosť rezervovaní, ale zatiaľ. Naposledy tam ruské ozbrojené sily uštedrili niekoľko citlivých úderov. Predpokladajme však, že ide o varovné údery. Ak sa situácia bude takto vyvíjať aj naďalej, odpoveď bude vážnejšia.

Čo robí pokánie z teroristických útokov. Áno, toto je taká vážna vec. V skutočnosti ide o použitie teroristických metód. Vidíme to na vraždách predstaviteľov na oslobodených územiach, dokonca vidíme pokusy o teroristické útoky na území Ruskej federácie, vrátane – neviem, či o tejto téme boli nejaké verejné informácie – dokonca pokusy vykonávať teroristické útoky, ak nie na seba, tak okolo našich jadrových zariadení, jadrových elektrární na území Ruskej federácie. Nehovorím o Záporožskej jadrovej elektrárni.

Všetko to vidíme, samozrejme kontrolujeme a urobíme všetko pre to, aby sme zabránili negatívnemu vývoju udalostí. A odpoveď bude, ak nakoniec nepochopia, že takéto metódy sú neprijateľné. V skutočnosti sa nelíšia od metód terorizmu.

Alexej Konopko: Vladimir Vladimirovič, zdravím! Alexej Konopko, Rusko 1

Kyjev nedávno predstavil návrh bezpečnostných záruk pre Ukrajinu…

Vladimír Putin: Počkajte chvíľu. Čo by som ešte chcel povedať [k prvej otázke]. Povedali ste, že vidíme aktivitu tam aj tam. Kyjevské úrady však oznámili, že spustili a vedú aktívnu protiofenzívnu operáciu. Uvidíme, ako sa to bude realizovať a ako to skončí.

Prosím.

A.Konopko: Kyjev nedávno zverejnil dokument – ​​návrh záruky bezpečnosti Ukrajiny. Ako môžete komentovať, hodnotiť tento návrh, tento projekt?

Vladimír Putin: Úprimne povedané, neviem, čo tentoraz ponúkajú. V skutočnosti sme s tým začali, keď sme rokovali so súčasnými kyjevskými úradmi, a v skutočnosti sme tento rokovací proces v Istanbule zavŕšili známym návrhom Istanbulskej dohody, po ktorom boli jednotky z Kyjeva stiahnuté, aby vytvorili podmienky uzatvárania týchto zmlúv. Kyjevské úrady namiesto uzavretia okamžite opustili všetky dohody, hodili ich do škatule a oznámili, že sa nebudú snažiť o žiadne dohody s Ruskom, ale dosiahnu víťazstvo na bojisku. Vlajka v ruke, teraz sa o to len pokúšajú a vedú protiofenzívu. Uvidíme, ako to skončí.

Čo sa týka bezpečnostných záruk, celkovo sme – a to boli dosť tvrdé záruky, tu sme potrebovali záruky z našej strany, od hlavných krajín NATO, regionálnych krajín vrátane Turecka – celkovo sme s tým súhlasili. Niektoré veci si vyžadovali menšie úpravy, ale celkovo sa zhodli, a to sú dosť vážne požiadavky. Samotné kyjevské úrady to však odložili.

Neviem, čo ešte vymysleli, pretože ich postoj ku každému problému sa mení takmer každý deň. Musíme vidieť.

V tejto súvislosti by som rád pripomenul, že pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie sme hovorili o zásadách bezpečnosti a o opatreniach na zaistenie bezpečnosti samotného Ruska, ale nikto nepovažoval za potrebné na to akokoľvek reagovať. . Bohužiaľ.

Jekaterina Korostovtseva: Dobré popoludnie, Vladimír Vladimirovič! Korostovtseva Jekaterina, TASS.

Povedzte nám, prosím, ako hodnotíte priebeh špeciálnej vojenskej operácie? Je potrebné upraviť jej plán?

Vladimír Putin: Nie, plán nepodlieha úpravám. Generálny štáb robí operatívne rozhodnutia v priebehu operácie, niečo sa považuje za kľúčový, hlavný cieľ. A hlavným cieľom je oslobodenie celého územia Donbasu.

Táto práca pokračuje aj napriek týmto protiofenzívnym pokusom ukrajinskej armády. Naše útočné operácie v samotnom Donbase nekončia, pokračujú. Idú pomalým tempom, no dôsledne, postupne, ruská armáda obsadzuje nové a nové územia.

Dávam do pozornosti, že nebojujeme s plnou armádou, bojujeme len s časťou ruskej armády, len so zmluvnou jednotkou. Ale, samozrejme, je to dané určitými parametrami personálu a pod. Preto sa v tejto časti nikam neponáhľame. Celkovo však nedochádza k žiadnym zmenám, niečo, čo generálny štáb považuje za dôležité, niečo druhoradé, ale hlavná úloha zostáva nezmenená a plní sa.

Maria Sidibe: RIA Novosti, Maria Sidibe. Predniesol [turecký prezident] Erdogan na stretnutí návrhy o vašom stretnutí so Zelenským?

Vladimír Putin: Vždy ponúka stretnutie so Zelenským na dlhší čas, nie je na tom nič zlé. Turecký prezident výrazne prispieva k normalizácii situácie vrátane, povedzme, riešenia potravinovej otázky. Vývoz ukrajinského obilia cez Odesu je z veľkej časti výsledkom jeho práce. Preto skutočne vážne prispieva k riešeniu mnohých vážnych problémov, ktoré vznikajú okolo tejto krízy. A je samozrejmé, že navrhuje aj stretnutie s prezidentom Zelenským, pretože verí, že to môže viesť k nejakému pozitívnemu výsledku. Na tomto stretnutí o tom nehovoril.

M. Sidibe: Za akých podmienok je teraz možný dialóg s Ukrajinou, ak je to možné?

Vladimír Putin: Takže odmietajú. Prvou podmienkou je súhlas. Ale oni nechcú. Zelenskyj oznámil, verejne povedal (neviem kde, ale verejne), že nie je pripravený a nechce hovoriť s Ruskom. Nie je pripravený – a nie je potrebný.

Alexander Yunashev: Alexander Yunashev, Život. O stretnutí s Erdoganom ste už niečo málo povedali, ale môžete ešte povedať podrobnejšie, o čom ste sa s ním bavili na dohode o obilninách? Je ešte vôbec aktívna? Dostanú sa obilie a naše hnojivá do najchudobnejších krajín?

Vladimír Putin: Neviem, čo sme práve povedali na samite a čo som povedal, počula to tlač?

Alexander Yunashev: Áno.

Vladimír Putin: Potom sa budem musieť zopakovať. Po prvé, prezident Erdogan bol jedným z iniciátorov tejto dohody – OSN [bola], ale bol aj jedným z lídrov, ktorí takpovediac organizovali realizáciu tejto myšlienky.

K dnešnému dňu, včera alebo predvčerom, opustilo ukrajinské prístavy 121 lodí. Zo 120 lodí boli len tri poslané do najchudobnejších krajín v rámci potravinového programu OSN. Asi 35, možno o niečo viac, z obilia vyvezeného z územia Ukrajiny smerovalo do európskych krajín, do nechudobných krajín a určite nie do najchudobnejších krajín sveta. A len 4,5 percenta smerovalo do najchudobnejších krajín v rámci programu OSN.

Prezident Erdogan na našom bilaterálnom stretnutí nastolil aj otázku posielania väčšiny tohto obilia do najchudobnejších krajín v rámci potravinového programu OSN, ale to nezávisí od nás. Prevzali sme len povinnosť organizovať vývoz tohto obilia. Robíme to, ale je potrebné, aby Organizácia spojených národov a všetci ostatní účastníci tohto procesu nakoniec dosiahli cieľ, pre ktorý bol vývoz tohto obilia organizovaný. Ale [Generálny tajomník OSN António Guterres], viem, hovorím to úplne úprimne, on vynakladá potrebné úsilie, naozaj sa o to snaží, ale zatiaľ sa mu to tiež nepodarilo.

To isté platí pre vývoz našich hnojív.

Toto je vo všeobecnosti bezprecedentné. Toto je škaredé rozhodnutie, povedal by som, zo strany Európskej komisie, hanebné: zrušiť zákaz nákupu našich hnojív, ale len pre ich vlastné krajiny, pre členské štáty EÚ. Ale naozaj, čo najchudobnejšie krajiny sveta?

Čo poviete na rétoriku, že „všetky naše spoločné snahy by mali byť zamerané na predchádzanie hladu v týchto najchudobnejších krajinách“? Je to všetko bluf? Len preto, aby si svoje sebecké úlohy a problémy, ktoré si sami vytvorili, riešili vlastnými rukami ako v oblasti zásobovania potravinami, tak aj v oblasti energetiky?

Vytvorili problémy a teraz ich riešia na úkor niekoho iného. No to je proste nezmysel. Dúfam však, že nakoniec budú mať naši kolegovia v Európskej komisii dostatok zdravého rozumu, aby túto chybu napravili – budeme to považovať za chybu, nedorozumenie – a urobíme správne rozhodnutia.

To isté platí pre vývoz ruských hnojív.

Mimochodom, bolo by pekné venovať pozornosť možnostiam Bieloruska. Bielorusko je jednou z krajín s najväčšou produkciou potaše na svete. Zdá sa, že z našich hnojív odstránili sankcie. Ako prví sa mimochodom stiahli Američania. Američania sú vo všeobecnosti pragmatickí ľudia.

Keď hovoríme o vývoze obilia z Ukrajiny, viete, kto ho vyváža? Americké spoločnosti, sú vlastníkmi tohto obilia v hlavnej, významnej časti. Ukázalo sa, že pozemky na Ukrajine boli už dávno predané americkým firmám, toto je ich obilie, oni svoje obilie vyvážajú. Preto sa o tom zrejme toľko hovorilo. Nevadí.

Dôležité je, že z našich hnojív boli zrušené sankcie, ale ostali problémy s nákladom a poistením, zostal zachovaný zákaz vstupu do našich prístavov, z ktorých sa hnojivá vyvážajú, na prevody financií a finančné vyrovnanie. Všetko o tom vedia, stále hovoria, že je to problém a vyriešia to, ale nikto nič nerobí.

Musíme vzdať hold generálnemu tajomníkovi OSN, snaží sa tieto problémy riešiť, je v neustálom kontakte so všetkými účastníkmi tohto procesu. Kým sa mu to nepodarí. Dúfajme, že tieto rokovania generálneho tajomníka budú korunované úspechom.

Budeme predávať, predávame a predávame náš produkt bez problémov, je na trhoch žiadaný. Ale ak budeme takto predávať, nedostane sa to do najchudobnejších krajín, o to ide. Pravdepodobne ste už počuli o 300 tisíc ton našich hnojív nahromadených v prístavoch európskych krajín, naše spoločnosti už hovoria, že to rozdajú zadarmo, len to vypustia, odblokujú, dajú najchudobnejším krajinám, rozvojovým krajinám. trhy. Stále to držia, je to celkovo úžasné.

Nechcú, aby Rusko zarábalo, ale keď ich rozdáme zadarmo, tak na tom nezarobíme. Čo robia, nerozumiem. Načo to všetko je? Rozprávanie je o pomoci najchudobnejším krajinám, no v skutočnosti sa to deje.

Mám dojem, že toto, najmä európske krajiny, sú bývalé koloniálne veľmoci, ktoré však stále žijú v paradigme koloniálnej filozofie, sú zvyknuté žiť na úkor niekoho iného a stále sa tejto paradigmy vo svojej praktickej každodennej politike nevedia zbaviť. Ale prišiel čas, je čas vyvodiť konečne isté závery a správať sa inak, civilizovanejšie.

Pavel Zarubin: Vaše najdôležitejšie bilaterálne stretnutie s hlavou Číny. Napriek tomu naozaj dôležité stretnutie, vzhľadom na horúcu atmosféru to sledoval celý svet – myslím horúcu atmosféru na planéte. Čo je najdôležitejšie na výsledku tohto stretnutia?

Vladimír Putin: Viete, nebolo tam nič z toho najdôležitejšieho, aj keď sa to môže zdať zvláštne, nebolo tam nič z toho najdôležitejšieho. Bolo to vlastne obyčajné, obyčajné naše stretnutie. Po mojej ceste do Pekingu na otvorenie olympijských hier sa dlho nekonali žiadne osobné stretnutia, ale jednoducho sme zaznamenali výrazný nárast obchodu.

Minulý rok sme mali 140 miliárd dolárov – už som o tom hovoril – stanovili sme si cieľ dosiahnuť 200 miliárd dolárov v obchodnom obrate, ale mysleli sme si, že je to nejaký vzdialený cieľ za horizontom. V tomto roku obchodný obrat dosiahne približne 180 alebo možno 190 miliárd dolárov. To znamená, že tento cieľ – 200 miliárd – sa čoskoro uskutoční. A to je podľa mňa to najdôležitejšie.

Hovorili sme o tom, čo je potrebné urobiť dodatočne, aby sa tento obchodný obrat rozšíril. Hovorili sme o tom, čo treba urobiť v moderných podmienkach, aby sme účinne odolávali nezákonným obmedzeniam, všemožným obchodným vojnám, ktoré sa sem-tam rozpútajú, naši takzvaní partneri takpovediac uplatňujú rôzne nelegitímne obmedzenia. Ale aj tak na to musíme nejako reagovať, chápeme, čo sa deje.

Hovorili sme o potrebe rozšírenia obchodu a osídľovania v národných menách, a to postupne rastie. Nie tak rýchlo, ako by sme si všetci želali, ale aj tak to ide dopredu. Hovorili sme o veľkých projektoch, ktoré realizujeme, o infraštruktúrnych projektoch, ktoré by nám umožnili odblokovať rastúce toky komodít. Väčšinou o tom hovorili.

Ale, samozrejme, boli aj otázky súvisiace s krízami – aj o týchto otázkach sa diskutovalo v dobrom, ale zásadovom duchu.

Poďme to dokončiť, dobre? Ešte som tam neskončil, ešte ma čakajú.

Prosím.

Vladimír Sanfirov: rozhlasová stanica Vesti FM, Valery Sanfirov.

V predvečer amerického ministerstva financií sa zvýšil nielen počet ľudí, na ktorých sa sankcie vzťahujú, ale aj charakter práce a vekové hranice.

Vladimír Putin: Aké sú limity? Čo je tam?

V.Sanfirov: Vekové hranice. Vysvetlím. Okrem toho, že je tam váš asistent Maxim Oreshkin, generálny riaditeľ platobného systému Mir, ale aj Maria Lvova-Belova …

Vladimír Putin: Nerozumiem tomu, čo je Maxim Oreshkin?

Vladimír Sanfirov: Boli sme sankcionovaní americkým ministerstvom financií.

Vladimír Putin: Maxim Oreškin? Pod sankciami?

Vladimír Sanfirov: Áno.

Vladimír Putin: Zrejme na stretnutie s Erdoganom išiel do Turecka, stretol sa s Erdoganom, bol tam raz, pod sankciami.

V. Sanfirov: Čo sa týka veku, existuje aj ombudsmanka pre deti Maria Ľvová-Belová, pretože podľa amerického znenia „kradla deti z Ukrajiny“, a preto sa na ňu vzťahujú sankcie. A tiež Ramzan Kadyrov a jeho maloleté deti – sú traja, traja. A celkovo ich má 14.

Vladimír Putin: Maloletí, však? Je to prvýkrát, čo o tom počujem.

V. Sanfirov: Ale proste sa to stalo.

Vladimír Putin: Bol som zaneprázdnený inými problémami, neviem o tom.

V. Sanfirov: Čo si myslíte o týchto sankciách?

Vladimír Putin: Myslím si, že ide o schizofréniu, pretože uvalenie sankcií na neplnoleté deti je vo všeobecnosti poburujúce. Zdá sa mi, že už jednoducho nerozumejú tomu, čo robia.

Čo sa týka našej ombudsmanky na ochranu práv detí, ako vieme, angažovala sa – a stále sa angažuje a Boh jej žehnaj, dúfam, že sa bude aj naďalej zaoberať – odsunom našich detí z vojnových zón: zo Sýrie, z Iraku – deti, ktoré tam zostali pre rôzne okolnosti, nie z vlastnej vôle, samozrejme.

Toto je vznešené poslanie, riskuje svoj život a zdravie. Prirodzene, je normálne, keď berie deti z vojnovej zóny alebo z nebezpečných zón na Donbase. Čo sa tu deje? Musím sa jej za to poďakovať a pokloniť sa. Za toto ju uvaliť sankcie? Počujem o tom prvýkrát. Je to nehorázne.

Konstantin Chernyayeva: Ksenia Chernyayeva, tlačová agentúra Interfax. Mám otázku týkajúcu sa situácie medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Sú podľa vás momentálne pokusy iných krajín nejako ovplyvniť situáciu v Karabachu, zatiaľ čo Moskva je zaneprázdnená špeciálnou operáciou na Ukrajine? A má teraz Rusko zdroje na to, aby naďalej ovplyvňovalo kolegov, aby udržali mier?

Vladimír Putin: Ako vidíte, je toho dosť. Najnovší pohraničný incident nemá s Karabachom vôbec nič spoločné. Toto je v úplne inom regióne, [úsek] hranice medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Naozaj nás to mrzí a, samozrejme, obete, ktoré sa tam stali, ale aj a predovšetkým pod vplyvom Ruska sa tento konflikt lokalizoval. Dúfam, že to tak bude aj naďalej. Tu je na vás otázka o zdrojoch, tých je chvalabohu stále dosť.

D. Laru: Posledná otázka na G20. Summit ŠOS sa dnes končí, no čoskoro by sa mali lídri stretnúť podľa vzoru G20. Máte istotu, či navštívite Indonéziu a čo by mohlo prekážať vašim plánom navštíviť Bali?

Vladimír Putin: Uvidím, na Bali som už bol, samotné Bali je dobré, krásne miesto, ale nie je to o kráse. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia v ekonomike a v iných oblastiach.

Mám pozvanie na návštevu G20, prezident hostiteľskej krajiny [Indonézia] ma o tom osobne informoval, keď bol v Moskve, potom zavolal a znova povedal: „Pamätajte, je tu určitý tlak, ale mám ťažká pozícia, chceme vás vidieť na tomto summite.“ Uvidím, rozhodneme sa. Rusko sa zúčastní.

Len posledná [otázka], dobre? Pretože je vás veľa a ja som jeden.

Prosím.

Maria Finoshina: Maria Finoshina, RT.

Ďakujem veľmi pekne, Vladimír Vladimirovič, a dobrý večer!

ja rýchlo. Práve ste spomenuli lode s obilím, ktoré išli do Európy, hoci potravinová kríza tam nie je – je tu energetická kríza, otázka je o nej. Nedávno predseda Európskej komisie a množstvo ďalších vysokopostavených európskych úradníkov…

Vladimír Putin: predseda [Európskej komisie].

Maria Finoshina: Áno. V zápale takpovediac hľadania riešení energetickej krízy [navrhli] svojim občanom, aby posielali kozmické, rozprávkové účty za elektrinu nie nikomu, ale vám osobne. Moja otázka znie: ako sa k tomu postavíte a ak vám zrazu začnú chodiť účty, zaplatíte ich? Ďakujem.

Vladimír Putin: O tomto som tiež nič nepočul, neviem. Ide o ďalší pokus posunúť problém, bolesť hlavy z chorej hlavy na zdravú – tak to je. To hovoria naši.

Energetická kríza v Európe sa nezačala začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Ruska na Ukrajine, v Donbase, nie týmto, oveľa skôr, o rok, ak nie skôr. Začalo to, akokoľvek divne sa to môže zdať, „zelenou“ agendou. Potrebujeme „zelenú“ agendu, samozrejme, musíme sa postarať o klímu a nedovoliť, aby prešiel nejaký bod, z ktorého niet návratu, keď sa klíma začne meniť tak, že to už nebude možné zastaviť. sa premení na jednu z planét slnečnej sústavy, na ktorej to bývalo Podľa vedcov by tam bola atmosféra, ale teraz tam nie je, teplota je teraz 500 stupňov. Samozrejme, nikto to nechce, ale všetko sa musí robiť opatrne, opatrne, po etapách.

Aby dosiahli momentálnu politickú situáciu vo svojich krajinách, rozhodli sa vo všeobecnosti obmedziť uhľovodíkovú energiu. Banky prestali požičiavať, miestne samosprávy prestali prideľovať pozemky na budúci rozvoj, prestali realizovať plány energetickej infraštruktúry a drasticky poklesli investície do konvenčnej energie. Ale toto všetko sa začalo diať pred pár rokmi.

Teraz sa zdá, že ceny plynu v Spojených štátoch vzrástli, povedzme, a produkcia rastie, ale nie tak rýchlo, ako by tam chceli. prečo? Áno, banky sa boja požičiavať. Všetko sú to odborníci, odborníci dobre vedia, ale tieto populistické vyhlásenia, že niekto je vinný, „choďte tam“ – len preto, aby ste si zabezpečili ochranu pred rozhorčenými občanmi ich krajín. Tu je to, na čo to je. Toto je prvá časť baletu Marlezon, ako sa hovorí.

Toto sú chybné referenčné body v zelenej agende, predbiehanie, nepripravenosť zelenej energie reagovať na obrovské objemy energetických zdrojov potrebných na podporu hospodárskeho rastu a priemyselného rastu. Ekonomika rastie a energetický sektor sa zmenšuje. Toto je prvá veľká chyba.

Druhá je na plyn.

Presvedčili sme Európanov: nemali by sme sa sústrediť len na trh, ale radšej na dlhodobé zmluvy. prečo? Povedal som a zopakujem to znova. Ten istý Gazprom musí investovať miliardy do nového vývoja, ale musí si byť istý, že pred investovaním predá plyn. To je význam dlhodobých zmlúv.

Vznikajú vzájomné záväzky: pre tých, ktorí predávajú, a pre tých, ktorí nakupujú. „Nie, nech to reguluje trh.“ Tisíckrát sme im povedali: „Nerobte to, nerobte to. To povedie k hrozným následkom.“ Nie V skutočnosti nás prinútili. Vedieť, čo máte robiť? Investujte významný podiel spotovej ceny do zmluvnej ceny. Donútili nás to urobiť a Gazprom bol nútený vziať do úvahy nielen kôš ropných produktov a ropy, ale aj spotovú cenu v cene plynu. Spot začal rásť a zvyšovala sa cena aj pri dlhodobých kontraktoch. Ale čo tu robíme? Toto je prvé.

Po druhé, povedal som im to mnohokrát. „Gazprom“ neposkytuje plyn.“ Počuj, ste normálni ľudia alebo nie? Poľsko prevzalo a uvalilo sankcie na plynovod Jamal – Európa a uzavrelo trasu. Povedal som pánovi [nemeckému kancelárovi Olafovi] Scholzovi: „Prečo mi voláš? Zavolajte do Varšavy a požiadajte ich o otvorenie trasy. To je všetko. Najprv.

Po druhé. Dve vetvy plynovodu cez územie Ukrajiny. Ukrajina je zásobovaná zbraňami, no zobrala a uzavrela s nimi jednu z ciest. „Prosím, ohoľte sa.“ Zavreli tam aj 25 miliárd [metrov kubických] – o počte miliárd teraz nebudem hovoriť, ale celá trasa bola uzavretá. Za čo? Zavolajte do Kyjeva, nech otvoria druhú cestu.

Nakoniec Nord Stream 1. Jedna turbína odchádza z prevádzky za druhou. Rozbíjame ich? Posledná turbína, ktorá bola vyradená z prevádzky – čo sa stalo? Musí tam byť aktuálna kontrola, aktuálne opravy. Otvorili ho za prítomnosti špecialistov Siemensu a videli, že tam uniká olej – ide o výbušnú situáciu. Videli, že sa pod zákon podpísali. Je potrebné opraviť, nedá sa prevádzkovať, hrozí nebezpečenstvo požiaru a výbuchu. Ale čo tu robíme? Oprava.

Hovorí sa nám: sem priviezli turbínu z Kanady, ale Gazprom ju neberie. Presne tak, nezaberá. Koniec koncov, o čo ide, hovorili o tom mnohokrát: Gazprom má zmluvu na servis turbín nie so Siemensom, ale s dcérskou spoločnosťou Siemensu v Spojenom kráľovstve. O tom to celé je. A „dcéra“ „Siemens“ z UK musí poskytnúť dokumenty, v ktorých je všetko napísané, že sankcie z turbíny boli zrušené, pretože je to náš majetok a „Gazprom“ musí mať istotu, možno zajtra bude chcieť predať, neviem kam, do Iránu, do Číny, niekam inam. Znamená to, že sankcie sú zrušené, technický stav je v norme. „Dcéra“ „Siemens“ z UK by mala dať, nedáva nič, okrem všeobecných rozhovorov, nejaké brblanie. O tom to celé je.

A plus, bolo potrebné urobiť zmenu v logistickej zmluve, pretože turbína mala byť dodaná z Kanady do Petrohradu a dorazila do Nemecka. Na prvý pohľad je to nezmysel, no má to praktický význam. Pozri, to si všetci vymýšľame? Tým bol Nord Stream 1 uzavretý.

Nakoniec, ak je to netrpezlivé, ak je všetko také ťažké, potom prijmite a zrušte sankcie na Nord Stream 2, 55 miliárd metrov kubických ročne, stačí stlačiť tlačidlo a všetko ide. Nie, sami to zavreli, zavreli to tu, nevedia to opraviť, nový plynovod uvalili na sankcie, Nord Stream 2, nechcú ho otvárať. Môžeme za to my?

Nech sa zamyslia nad tým, kto za čo môže, a neobviňujte nás z vlastných chýb. Gazprom a Rusko vždy plnili, majú v úmysle a budú plniť všetky svoje záväzky vyplývajúce z našich dohôd a zmlúv, nikdy tu neboli žiadne zlyhania a ani nebudú.

Ďakujem. Veľa štastia.

Zdroj: Администрация Президента России, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU