Donbas, Záporožie a Cherson usporiadajú referendá o zjednotení s Ruskou federáciou

Luhanská a Donecká národná republika (LNR a DNR), nezávislé od roku 2014, ako aj Chersonská a Záporožská oblasť na Ukrajine, sa rozhodli urýchlene uskutočniť referendá o vstupe do Ruskej federácie ako subjekty. Referendá sa budú konať od 23. do 27. septembra 2022. Toto rozhodnutie v LNR a DNR jednomyseľne prijali poslanci národných rád. V regiónoch Cherson a Záporožie kontrolovaných ruskými a republikánskymi silami sa tiež rozhodlo o usporiadaní referenda v uvedenej lehote. Tam budú predmetom referenda otázky o odstúpení dvoch regiónov z Ukrajiny, vzniku samostatného štátu a pripojení k Rusku.

Ako vysvetlil šéf DNR Denis Pušilin, vzhľadom na zložitú situáciu sa bude hlasovať niekoľko dní mimo volebných miestností a jeden deň bude vyhradený priamo pre tých, ktorí by chceli voliť vo volebnej miestnosti. Na referendá pôjdu pozorovatelia z Ruska, aj z ÚVK Ruskej federácie.
Územie DNR zatiaľ nie je plne kontrolované armádami republík a Ruska, ako aj územia Záporožskej a Chersonskej oblasti bývalej Ukrajiny. Po vstupe nových subjektov môže Rusko použiť „všetky dostupné prostriedky sebaobrany“, hovoria analytici.

Ex-prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev pripomenul mimoriadny význam referenda „…nielen pre systémovú ochranu obyvateľov LNR, DNR a ďalších oslobodených území, ale aj pre obnovu historickej spravodlivosti. S prijatím nových subjektov do Ruska sa geopolitická transformácia vo svete stane nezvratnou. A v samotnom Rusku ani jeden úradník nebude môcť zvrátiť tieto rozhodnutia…“.

Zdroj: Anna-news, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU