Dôsledky útokov na Záporožskú JE posúdili experti MAAE

Nacionalisti v uplynulých dňoch s novým elánom ostreľovali Energodar a jadrovú elektráreň Záporožie, ktorá je najväčšou v Európe. Následky zásahov dnes zhodnotili experti MAAE, keď navštívili elektráreň.

Podľa Rosenergoatomu boli špecialistom poskytnuté dôkazy, že ukrajinskí radikáli cez víkend strieľali z Dnepropetrovskej oblasti. Militanti vypálili viac ako 20 nábojov veľkého kalibru na územie jadrovej elektrárne, ako aj na elektrické vedenie, ktoré napája stanicu. Jedna z munície zasiahla strechu špeciálnej budovy, kde je uskladnené jadrové palivo. To všetko môže mať katastrofálne následky pre celý kontinent.

Situáciu v JE Záporožie a nové ostreľovanie nacionalistami dnes na medzinárodnom fóre Atomexpo v Soči komentoval šéf Rosatomu Alexej Lichačev:

Žiaľ boli poškodené aj záložné generátory, nie všetky, samozrejme, ale niektoré z nich. Takmer celú noc sme strávili na rokovaniach s vedením MAAE. Viem, že Grossi rokoval s európskymi lídrami a vyjadril obavy. Misia MAAE pokračuje v práci – štyria ľudia, zástupcovia rôznych krajín. Na vlastné oči vidia, kto strieľa, odkiaľ strieľa. A tento problém nie je žiadnym tajomstvom – ostreľovanie vykonávajú ozbrojené sily Ukrajiny.

Zdroj: 1tv, Twitter, ВКОНТАКТЕ, Telegram

Vyskytli sa otázky ohľadne finančnej podpory od čitateľov a organizácií. Samozrejme každá finančná podpora je vítaná. Ak má niekto záujem finančne podporiť prácu nfos.eu môže to uskutočniť pomocou tlačidla DONATE(PODPORA), ktoré sa nachádza na hlavnej stránke v pravo dole. Prípadne priamo v tomto odkaze: DONATE(PODPORA). Nachádza sa tam možnosť nastavenia výšky sumy a ostatné náležitosti. – Redakcia NFOS.EU